Drogowcy przygotowują się do zimy. Magazyny GDDKiA wypełnione solą. Starczy na cały sezon

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Obecnie w magazynach na sezon 2022/2023 jest zabezpieczone ponad 392 ton soli.
Obecnie w magazynach na sezon 2022/2023 jest zabezpieczone ponad 392 ton soli. GDDKiA Opole
Choć zima jeszcze przed nami, to magazyny soli drogowej GDDKiA w Opolu są już w dużej mierze wypełnione. Jest tyle soli, ile średnio drogowcy zużywają w czasie całego sezonu zimowego.

- W obliczu pojawiających się informacji o niedoborach soli i potencjalnie alarmującej sytuacji z tym związanej, informujemy, że na chwilę obecną zapełniliśmy solą drogową ok. 75 proc. naszej całkowitej pojemności magazynowej. To stanowi ponad 100 proc. zużycia soli w porównaniu do poprzedniego sezonu zimowego 2021/2022, a także średniego jej zużycia na sezon w ostatnim dziesięcioleciu! - wyjaśnia opolski oddział GDDKiA.

W sezonie 2021/2022 na drogach zarządzanych przez GDDKiA zużyto 345 887,47 ton soli. To wynik nieznacznie większy niż średnia z lat 2012-2021, która wynosi 343 032 ton soli na sezon zimowy.

A obecnie w magazynach na sezon 2022/2023 jest zabezpieczone ponad 392 ton soli.

Przygotowania do kolejnego sezonu rozpoczynają się na wiosnę

- W połowie października, zdecydowanie wcześniej niż kierowcy rozpoczną wymianę opon letnich na zimowe, przechodzimy w pierwszy stopień gotowości do zimowego utrzymania naszych dróg - tłumaczy GDDKiA.

To dotyczy również soli. Pomimo dobrych stanów magazynowych, prace wciąż trwają. W ramach aktualnie trwających postępowań przetargowych środki do usuwania śliskości zimowej będą nadal sukcesywnie uzupełniane w celu należytego zabezpieczenia, zbliżającego się sezonu zimowego.

Na podstawie prowadzonych postępowań przetargowych GDDKiA kupuje sól od polskich firm, tj. Kopalni Soli Kłodawa oraz KGHM Metraco. W części województw sól kupowana jest samodzielnie przez wykonawców zimowego utrzymania, którzy pozyskują sól również z innych źródeł.

Jak co roku, w połowie października drogowcy przedstawią szczegółowe informacje dotyczące gotowości do zimowego utrzymania dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA w sezonie 2022/2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

UOKiK przeprowadza kontrole na stacjach V2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska