Drugia odsłona pomnika pisarza z Głogówka Rafała Urbana

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Ponik odsłonili wspólnie burmistrz Piotr Bujak i syn pisarza Karol Urban.
Ponik odsłonili wspólnie burmistrz Piotr Bujak i syn pisarza Karol Urban. Krzysztof Strauchmann
Pomnik Rafała Urbana, opolskiego pisarza i poety, po pięciu latach opuścił garaż i znalazł honorową lokalizację. Dziś ponownego odsłonięcia dokonał burmistrz Głogówka i syn pisarza.

Rafał Urban (ur. 1893 – zm. 1972) to pierwszy prezes Związku Literatów w Opolu, pisarz, poeta, gawędziarz, samouk o wielkiej wiedzy i znajomości świata, przyjaciel między innymi Zofii Naukowskiej, przez poetę Edwarda Stachurę nazwany Ojcem Rafałem.

Urodził się i mieszkał w Głogówku – Winiarach, z którym był bardzo związany. W 1978 roku Związek Literatów Polskich ufundował mu popiersie, które wyrzeźbił Adolf Panitz. Skromny pomnik na postumencie stanął w Głogówku przy zbiegu ul. Zamkowej i Kościuszki, pod starą bramą zamkową.

W 2014 roku pomnik Urbana został zastąpiony przez pomnik św. Franciszka, o co wnioskował miejscowy zakon franciszkanów.

Rafał Urban miał być przeniesiony na skwer przy Zespole Szkół w Głogówku, ale pojawiły się problemy techniczne z lokalizacją, władze miejskie nie uzgodniły wszystkiego ze szkołą i zarządcą sąsiedniej drogi. W efekcie popiersie pisarza wylądowało w garażu szkolnym i spędziło tam 5 lat. Nie interesował się nim nikt, poza rodziną pisarza. Dopiero po wyborach nowy burmistrz Piotr Bujak wrócił do pomysłu przywrócenia właściwego miejsca pomnikowi pisarza z Głogówka. Ostatecznie Rafał Urban stanął przed budynkiem domu kultury i gminnej biblioteki, która zresztą nosi jego imię.

- Obecna rada miejska jednogłośnie zgodziła się na mój wniosek, aby przeznaczyć 7 tysięcy złotych na ponowne posadowienie pomnika w przestrzeni publicznej miasta – mówi Piotr Bujak. – Miejsce jest bardzo wymowne i najlepiej koresponduje z postacią Rafała Urbana. Nie znam kulis decyzji poprzednich władz i nie chcę ich komentować.

- To dla mnie niespodzianka – komentuje 84 letni Karol Urban, syn pisarza. - To miejsce jest bardzo dobre. Ojciec by się cieszył. Z Zespołem Szkół nie miał żadnych związków. Mówiło się też o lokalizacji w parku miejskim, ale tam jest pomnik żołnierzy Armii Czerwonej. Brat ojca został zabity przez radzieckich żołnierzy na swoim podwórku, do dziś nawet nie wiemy gdzie został pochowany.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska