Dwa miliony złotych dla szpitala w Koźlu na nowy sprzęt do leczenia dzieci

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Kierownik oddziału neonatologii Małgorzata Dylewska-Strzelecka i nowe kardiomonitory.
Kierownik oddziału neonatologii Małgorzata Dylewska-Strzelecka i nowe kardiomonitory. Tom
Kardiomonitory, mikroskop i fiberoskop trafiły na oddziały neonatologii oraz laryngologii SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

Nowy sprzęt do leczenia najmłodszych pacjentów szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu kosztował dwa miliony złotych, z czego 300 tysięcy złotych wyłożył samorząd powiatowy, a 700 tysięcy urząd marszałkowski z funduszy unijnych.

Na oddział neonatologii trafiły nowoczesne kardiomonitory. - Dzięki nim widzimy jak nasi mali pacjenci oddychają, ale dostarczają nam też wielu innych danych o stanie zdrowia - tłumaczy kierownik oddziału neonatologii Małgorzata Dylewska-Strzelecka.

To o tyle ważne, że tutaj trafiają dzieci urodzone przed czasem, które mają problemy ze zdrowiem. - Te maluszki są u nas hospitalizowane, mają wprowadzane nieinwazyjnie wspomaganie oddychania, nawadnianie pozajelitowe. Dzięki tym kardiomonitorom stale kontrolujemy czynność serca, saturację, ciśnienie krwi u dziecka - wylicza dr Dylewska-Strzelecka.

Dwa urządzenia trafiły także na oddział laryngologii, gdzie większość pacjentów to również dzieci. To mikroskop kliniczny oraz fiberoskop. - Nowy mikroskop nie tylko nagrywa obraz i zapisuje w pamięci, ale też sprzężony jest z torem wizyjnym, dzięki czemu asystenci biorący udział w badaniu widzą jak ono przebiega na monitorze, a nie tylko słyszą, co opowiada lekarz przeprowadzający badanie – podkreśla kierownik oddziału Grzegorz Duszel.

Z kolei fiberoskop sprzężony został z bardzo wysokiej klasy kamerą. Dzięki niemu medycy potrafią od teraz zobrazować wszystkie ciężko dostępne zakamarki. – Niektóre powierzchnie po prostu łatwo przeoczyć, bo są bardzo trudno dostępne – mówi Grzegorz Duszel. Urządzenie jest bardzo przyjazne dla najmłodszych.

FLESZ - Oddając krew ratujesz życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska