Jesteśmy jedynymi laureatami działającymi w Opolu, którzy odebrali nagrodę w województwie śląskim - mówi Rafał Bartek, dyrektor generalny DWPN.
- Nasza druga siedziba znajduje się w Gliwicach i tam Dom rozpoczynał działalność. Cieszę się, że zostaliśmy dostrzeżeni właśnie w tym roku, gdy obchodzimy 15-lecie istnienia (z tej okazji prezentujemy nowe, rocznicowe logo DWPN). Mieliśmy w tym czasie wzloty i upadki, ale najwyraźniej całokształt naszej działalności zainicjowanej przed laty przez nieżyjącego już Thaddaeusa Schaeppe i intensywnie odbudowanej - po różnych zawirowaniach - od roku 2009 został zauważony.
DWPN otrzymał laur - co podkreśliła w uzasadnieniu kapituła - za wkład w rozwój stosunków polsko-niemieckich i pogłębianie integracji Polski z Unią Europejską poprzez budowanie społeczeństwa obywatelskiego, rozwój samorządności i prowadzenie dialogu interkulturowego.
Doceniono również działalność wydawniczą DWPN oraz przedstawianie niełatwej wspólnej historii obu narodów, jak i próbę zmiany negatywnego postrzegania wielokulturowego dziedzictwa Górnego Śląska.
Pokreślono rolę DWPN we wspieraniu i pogłębianiu przyjaznych stosunków polsko-niemieckich we współpracy z organizacjami mniejszości niemieckiej w Polsce oraz w popularyzacji wiedzy i inicjowaniu wspólnych przedsięwzięć w zakresie: nauki, kultury, historii, gospodarki i polityki obu krajów. Podkreślono także propagowanie przez DWPN wśród młodego pokolenia postaw wzajemnego zrozumienia i współpracy.
W ostatnim czasie wizytówką działalności Domu były m.in. projekt "Historia lokalna na przykładzie wybranych miast i gmin".
Tylko w 2012 roku w związanych z nim spotkaniach, wycieczkach i konkursach wzięło udział 3400 osób. Dużą popularnością cieszył się także projekt Archiwum Historii Mówionej. Odbyły się już cztery edycje z udziałem uczniów i studentów z województw śląskiego i opolskiego. Zebrane przez nich wspomnienia "świadków czasu" dostępne na portalu internetowym wzbogacają "podręcznikową" historię Śląska o autentyczny ludzki wymiar.
Za swój znaczący sukces DWPN może uważać także ukazanie się na rynku książki "Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura regionu europejskiego". Jest to pierwsza historia naszego regionu napisana wspólnie przez autorów polskich, niemieckich i czeskich (trwa właśnie jej przekład na język niemiecki).
Szerokim echem w Polsce i w Niemczech odbiły się także Mosty Dialogu. Tym bardziej, że laureatami Złotych Mostów zostali kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki.
- Formy naszej działalności zmieniają się wraz ze społeczeństwem - dodaje Rafał Bartek. - Choćby samorządy potrzebują nas o wiele mniej niż dawniej. Nie zmienia się konieczność budowania wielokulturowości oraz upamiętniania niemieckiego dziedzictwa materialnego i duchowego na Górnym Śląsku.
A także tworzenie klimatu dla otwartości na różne kultury i języki tu obecne. Doceniamy, że oficjalne stosunki polsko-niemieckie są dziś najlepsze po wojnie. Ale jednocześnie wciąż prowadzone są dyskusje na temat, historii, dziedzictwa, tożsamości itp.
W pozytywny, budujący sposób Dom chce w tych dyskusjach uczestniczyć i nadal je inspirować.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?