Dziecięca Politechnika Opolska. Tym razem wykład o lodach o...

  Dziecięca Politechnika Opolska. Tym razem wykład o lodach o smaku jajek z bekonem, czyli kriogenice w przemyśle spożywczym

  Zdjęcie autora materiału
  Edyta Hanszke

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Dziecięca Politechnika Opolska. Wykład o kriogenice w przemyśle spożywczym
  1/7
  przejdź do galerii

  Dziecięca Politechnika Opolska. Wykład o kriogenice w przemyśle spożywczym ©Slawoj Dubiel

  O tajnikach powstawania tajskich lodów, tym, co dzieje się z sałatą zamrożoną w ciekłym azocie i różnicy w zamrażaniu żywności w warunkach domowych i przemysłowych mówił młodym studentom dr inż. Łukasz Biłos.
  Adiunkt z Katedry Inżynierii Biosystemów na sobotni wykład Dziecięcej Politechniki Opolskiej przygotował pokaz eksperymentów z wykorzystaniem ciekłego azotu.

  - Mrożenie w warunkach domowych sprawia, że woda zamarzająca powoli w owocach czy warzywach niszczy strukturę ich komórek, w efekcie czego trudno jest zachować pełen smak i zapach. W przemyśle spożywczym zamrażanie polega na natryskiwaniu np. ciekłym azotem, co pozwala zachować jakość produktów i daje dodatkowy efekt sterylizacji opakowań - wyjaśniał dr Łukasz Biłos najmłodszym studentom w auli Łącznika PO.

  W tegorocznej edycji DPO udział bierze niemal 500 studentów w wieku od 7 do 12 lat. Przygotowano dla nich sześć zajęć (co miesiąc, od listopada do kwietnia) w Opolu i Strzelcach Opolskich.

  - Staramy się tak dobierać tematykę, by była interesująca dla uczestników w tym wieku i dało się ją zaprezentować w atrakcyjnej formie - wyjaśnia dr Justyna Charaśna-Blachucik, koordynator DPO. - Dla młodych uczestników jest to okazja do poznania uczelni od środka (w Opolu), naszych wykładowców, ale też sposobu prowadzenia zajęć akademickich. Pokazujemy im też, co mogliby w przyszłości studiować na naszej uczelni - dodaje.

  Paweł Bartosz, 5-klasista z Opola, w DPO bierze udział po raz trzeci. W tej edycji szczególnie spodobały mu się dotychczas zajęcia prowadzone przez policjantów o urządzeniach, które pomagają im w pracy. - W przyszłości chciałbym zostać żołnierzem, więc temat bardzo mnie zainteresował - mówił.

  Także Malwina Makara z klasy szkoły z Opola-Czarnowąsów najbardziej zapamiętała zajęcia z policjantami.

  Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Partnerzy

  Sponsorzy

  gorażdże

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!