Dzielą się twórczością

red
Młodzież z klasy 2TA o profilu fototechniczno- graficznym podczas  otwarcia wystawy.
Młodzież z klasy 2TA o profilu fototechniczno- graficznym podczas otwarcia wystawy. Fot. eknomiik
Szkolni fototechnicy i graficy wzięli udział w warsztatach z cyjanotypii. Ekonomik kształci zawodowo, ale też pozwala na rozwijanie uczniowskich talentów

Od 5 lat w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu działają klasy w zawodach: fototechnik i technik cyfrowych procesów graficznych. Łączy je wspólna kwalifikacja - wykonywanie i realizacja projektów multimedialnych. Kształcenie zawodowe w obszarze praktycznym to największe wyzwanie dla techników, a zarazem możliwość przygotowania młodzieży do podjęcia studiów i pracy w tym zakresie. - Nasza szkoła bardzo mocno dba o możliwość realizacji projektów interdyscyplinarnych, które łączą różne dziedziny, zarówno zawodowe, jak i ogólnokształcące - podkreśla specjalista ds. promocji Piotr Wójcik. Niedawno klasa dwuzawodowa wzięła udział w całodniowych warsztatach kreatywnych w Spółdzielni Socjalnej PANATAO we Wrocławiu.

Młodzież przez 9 godzin pracowała pod okiem animatorów nad konkretnymi projektami z sitodruku, cyjanotypii i kreacji w budowaniu logo. Zarówno graficy, jak i fototechnicy świetnie się przy tym bawili, uczyli się pracy w małych zespołach, tworzyli wspólny koncept zadaniowy. Udało im się stworzyć unikatowe prace, wykonywane jedną ze starszych technik szlachetnych powielania obrazu metodą stykową - cyjanotypią. Już w szkole pracowali pod okiem nauczycielki fotografii - Kariny Koźlik-Wieczorek - nad przygotowaniem prac do ekspozycji. - Dzięki temu w szkole udaje się już od kilku lat tworzyć małe galerie twórczości naszych uczniów - mówi nauczycielka. - Tego typu działania wyzwalają specyficzną w tych zawodach wrażliwość na sztukę i estetykę prezentowanych prac.

W tym samym czasie inna klasa w zawodzie fototechnik - 3TA, przygotowywała wystawę własnych fotografii w sali, którą sami odświeżyli i zaprojektowali. Uczniowie dzięki temu bardziej angażują się w życie szkoły. - Wielu z nich już w szkole zaczyna prowadzić swoją działalność, mają potrzebę dzielenia się własną twórczością artystyczną i konfrontacji swoich projektów z odbiorcą. To uczy ich krytycznego podejścia do własnych prac i daje im możliwość rozwijania się - podkreśla Karina Koźlik-Wieczorek.

Ekonomik jest nie tylko szkołą, która dobrze kształci zawodowo, ale także pozwala na rozkwitanie wielu talentów i motywuje do aktywności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska