Dziś w nto obrazek św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Św. Teresa Benedykta od Krzyża
Św. Teresa Benedykta od Krzyża
W młodości była ateistką i feministką. Kiedy została chrześcijanką, a potem karmelitanką, nie przestała być Żydówką. Gdy w 1942 r. gestapo zabierało ją z klasztoru w Echt, mówiła do swojej rodzonej siostry Róży, także zakonnicy: - Chodź, pójdziemy umrzeć za nasz naród.

W wieku dwóch lat straciła ojca. Matka, żarliwa wyznawczyni judaizmu, prowadziła rodzinne przedsiębiorstwo drzewne we Wrocławiu. Edytą zajmowało się głównie starsze rodzeństwo. Wyrosła na osobę zdolną, ambitną i bardzo niezależną. Mając 14 lat, została ateistką.

Po zdanej z wyróżnieniem maturze wyjechała do Getyngi, by studiować u Edmunda Husserla fenomenologię. Po obronie doktoratu została jego asystentką. Przełomem w jej życiu była lektura autobiografii św. Teresy z Avili. - To jest prawda - orzekła przyszła święta po przeczytaniu książki jednym tchem. 1 stycznia 1922 r. przyjęła chrzest i pierwszą komunię św.

W 1933 roku aryjski paragraf odebrał jej prawo nauczania w instytucie pedagogiki. Wtedy wstąpiła do klasztoru karmelitanek w Kolonii i przyjęła imię Benedykta od Krzyża. Długie ręce gestapo dosięgły ją w holenderskim klasztorze w Echt, dokąd posłali ją przełożeni. Na biurku zostawiła niedokończoną pracę o św. Janie od Krzyża. Przez obóz przejściowy w Westerbork trafiła do Auschwitz 9 sierpnia 1942 i została zagazowana.

W 1998 r. papież ogłosił ją świętą i współpatronką Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska