ECO nie oświetli Opola

Artur Janowski
Prąd w ECO powstaje w tzw. systemie skojarzonym, czyli przy produkcji ciepła. Firma produkuje go już od 1999 r.
Prąd w ECO powstaje w tzw. systemie skojarzonym, czyli przy produkcji ciepła. Firma produkuje go już od 1999 r.
Energetyka Cieplna Opolszczyzny przegrała przetarg na oświetlenia stolicy województwa. Mimo to z produkcji prądu nie zamierza rezygnować.

Postępowanie na dostarczanie energii elektrycznej do lamp ulicznych w Opolu wygrała firma PGE Obrót SA z Rzeszowa. Jej konkurentem była m.in. Energetyka Cieplna Opolszczyzny, która  powszechnie kojarzy się tylko z dostarczaniem ciepła do mieszkań.

Tymczasem wciąż niewiele osób wie, że ECO coraz mocniej wchodzi w produkcję energii elektrycznej. Prąd w ECO powstaje w tzw. systemie skojarzonym, czyli przy produkcji ciepła. Firma produkuje go już od 1999 r.

To wówczas został oddany do eksploatacji pierwszy w Polsce układ wysokosprawnej kogeneracji pracujący na paliwo gazowe.

Grupa Kapitałowa ECO od  lat rozszerza swoją działalność w zakresie produkcji energii elektrycznej. W układach kogeneracyjnych ulokowanych na terenie Opola, Jeleniej Góry, Kutna i Olesna energia elektryczna powstaje  z wykorzystaniem miału węgla kamiennego i gazu.

Co ciekawe, zainstalowane układy pozwalają wyprodukować rocznie 176 tys. MWh energii elektrycznej, czyli tyle, ile wystarcza na oświetlenie około 20 miast wielkości Opola. ECO cały czas inwestuje w ten segment działalności i  dzięki temu w 2012 r.  łączna moc elektryczna elektrociepłowni w Opolu wzrosła do 18,3 MWe.

- Obecnie można zauważyć, że zapotrzebowanie na naszą energię rośnie - ocenia Iwona Nawrot-Szczepanik, rzecznik ECO. - Prąd staje się produktem deficytowym, a my wychodzimy tym potrzebom naprzeciw.

Wyprodukowaną energię elektryczną ECO sprzedaje na  rynku hurtowym, bezpośrednio do klientów detalicznych (przemysł, obiekty użyteczności publicznej, usługi) oraz dostarcza do wszystkich swoich obiektów zlokalizowanych na  terenie 10 województw.

W Opolu jednym z klientów ECO jest Cementownia Odra, zlokalizowana w pobliżu ciepłowni. Prąd do cementowni dociera za pośrednictwem rozdzielni elektrycznej oraz kabla przesyłowego należącego do  zakładu.

Przedstawiciele Odry przyznają, że omijają pośrednika, jakim jest zakład energetyczny i w efekcie to też daje niższą cenę.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska