Egzamin ósmoklasisty 2020 POLSKI. Odpowiedzi, arkusze CKE. Test z polskiego na egzaminie

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Egzaminy ósmoklasisty rozpoczną się we wtorek (16.06.2020) testem z języka polskiego. W kolejnych dniach zdający będą musieli zmierzyć się jeszcze z dwoma przedmiotami obowiązkowymi: matematyką oraz językiem obcym. Jakie zasady będą obowiązywały na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty? Więcej w naszym materiale.
Egzaminy ósmoklasisty rozpoczną się we wtorek (16.06.2020) testem z języka polskiego. W kolejnych dniach zdający będą musieli zmierzyć się jeszcze z dwoma przedmiotami obowiązkowymi: matematyką oraz językiem obcym. Jakie zasady będą obowiązywały na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty? Więcej w naszym materiale. pixabay.com
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego napisali we wtorek (16.06.2020) uczniowie kończący naukę w szkołach podstawowych. W tym artykule opublikujemy arkusze CKE i sugerowane odpowiedzi na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. W województwie opolskim do egzaminu przystąpi ponad 7,5 tys. uczniów. Jak wyglądał test w czasie epidemii. Na jakie zmiany muszą przygotować się zdający egzamin ósmoklasisty w 2020 roku?

Egzamin ósmoklasisty POLSKI 2020. Co było na egzaminie? Arkusze, odpowiedzi

Sprawdź arkusze CKE na egzaminie ósmoklasisty 2020 z języka polskiego. Odpowiedzi będą zamieszczanie na bieżąco pod każdą ze stron.

>>>Zobacz ARKUSZ i PIERWSZE ODPOWIEDZI testu 8-klasisty z języka polskiego na kolejnych slajdach

Egzamin ósmoklasisty 2020 POLSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE z...

Egzamin ósmoklasisty 2020 – z czego będzie, czy można nie zdać

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, a to oznacza, że musi do niego przystąpić każdy uczeń podstawówki, aby ukończyć szkołę.

Dobra informacja jest jednak taka, że testu nie można oblać i to bez względu na to, ile punktów uzyska zdający.

Zadania zawarte w egzaminie ósmoklasisty nie powinny być jednak zaskoczeniem dla tych, którzy opanowali podstawę programową z przedmiotów obowiązkowych w klasach I-VIII.

Egzamin ósmoklasisty 2020 – z jakich przedmiotów trzeba napisać test

Egzamin ósmoklasisty ma formę pisemnego sprawdzianu. Uczniowie kończący szkołę podstawową muszą podejść do testu z trzech przedmiotów obowiązkowych. Są to:

  • język polski
  • matematyka
  • język obcy

Egzamin ósmoklasisty zwykle odbywa się w kwietniu. Tym razem, z uwagi na epidemię koronawirusa, został przeniesiony na czerwiec.

  • W pierwszym dniu ósmoklasiści (16 czerwca) zdający napiszą test z języka polskiego, który potrwa 120 minut.
  • Drugi dzień (17 czerwca) egzaminu ósmoklasisty upłynie pod znakiem matematyki. Na rozwiązanie zdań uczniowie będą mieli 100 minut.
  • Trzeci dzień (18 czerwca) egzaminu ósmoklasisty to sprawdzian z języka obcego. Trwa on 90 minut, czyli dwie godziny lekcyjne.

Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka polskiego – jak będzie wyglądał

Na teście ósmoklasisty uczniowie będą musieli zmierzyć się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 język polski. Zobacz arkusz...

Zadania zamknięte to test jednokrotnego wyboru, a więc uczeń wybiera tylko jedną odpowiedź z kilku podanych. Egzamin sprawdza m.in. umiejętność czytania ze zrozumieniem, dlatego zdający odpowiadają na część pytań w oparciu o fragmenty tekstów. Muszą też wykazać się znajomością lektur oraz uzasadniać swoje wybory w zadaniach otwartych. Test ósmoklasisty sprawdza dodatkowo znajomość zasad ortografii i interpunkcji. Oprócz tego uczniowie muszą napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.

Egzamin ósmoklasisty 2020 – co można ze sobą zabrać na egzamin
Uczeń może przynieść na egzamin wyłącznie przybory do pisania. Na teście należy używać pióra lub długopisu z czarnym atramentem. Zdający nie wniosą do sal telefonów komórkowych, słowników, czy kalkulatorów. Na egzaminie z matematyki mogą natomiast mieć linijkę.

Egzamin ósmoklasisty 2020 – harmonogram i dodatkowe terminy
język polski – 16 czerwca 2020 r. (wtorek) godz. 9:00
matematyka – 17 czerwca2020 r. (środa) godz. 9:00
język obcy – 18 czerwca2020 r. (czwartek) godz.9:00

Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych nie będą mogli napisać egzaminu w czerwcu, na początku lipca dostaną drugą szansę. Drugi termin egzaminu ósmoklasisty wyznaczono zgodnie z następującym harmonogramem:
język polski – 7 lipca 2020 r. (wtorek) godz. 9:00
matematyka – 8 lipca 2020 r. (środa) godz. 9:00
język obcy nowożytny – 9 lipca 2020 r. (czwartek) –godz.9:00

Egzamin ósmoklasisty 2020 – jakie języki wybrali opolscy uczniowie
Język obcy, z którym zmierzą się uczniowie kończący podstawówkę, musi znajdować się na liście języków nowożytnych. Do wyboru są: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Ale uwaga. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole na zajęciach obowiązkowych. To oznacza, że jeśli na przykład świetnie mówi po hiszpańsku, ale języka uczył się w ramach dodatkowych zajęć, nie może na egzaminie ósmoklasisty wybrać testu z tego języka.

Jakie języki wybrali opolscy uczniowie:
- j. angielski - 6615 uczniów,
- j. niemiecki - 996 uczniów,
- j. francuski - 3 uczniów,
- j. hiszpański - 1 uczeń
- j. rosyjski - 1 uczeń

Egzamin ósmoklasisty – wyniki
- W województwie opolskim do egzaminu przystąpi 7 616 uczniów - wyjaśnia Robert Socha z opolskiego kuratorium oświaty. - Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Testu ósmoklasisty, jak już powiedzieliśmy, nie można nie zdać. Każdy uczeń otrzyma zaświadczenie z wynikami egzaminu. Na zaświadczeniu będzie podany wynik procentowy (uczeń dowie się, ile procent punktów zdobył) oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. W tym drugim przypadku chodzi o określenie odsetka ósmoklasistów, którzy ‎uzyskali na egzaminie z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎Wynik centylowy daje więc możliwość porównania swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju, bo zdający dowie się na tej podstawie, jak wypadli jego rówieśnicy.

Termin ogłoszenia wyników nastąpi do o 31 lipca 2020 r.

Egzamin ósmoklasisty 2020 – kto może zostać zwolniony
Egzaminu ósmoklasisty nie muszą pisać uczniowie, którzy są laureatami lub finalistami olimpiady przedmiotowej lub laureatami konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim. Chodzi o olimpiady i konkursy organizowane ‎z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty. Uczeń zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu uzyskuje najwyższy możliwy wynik.

Egzamin ósmoklasisty 2020 w czasie epidemii – jakie zasady będą obowiązywały
Epidemia koronawirusa sprawiła, że szkoły musiały wdrożyć specjalne procedury. Ósmoklasiści, wchodząc na teren placówki, muszą założyć maseczkę i zdezynfekować ręce. - Będą wpuszczani do szkoły w niewielkich grupach, trzema różnymi wejściami, aby uniknąć gromadzenia się – wyjaśnia Anna Gudek, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 w Opolu. – Przed rozpoczęciem egzaminu po raz drugi zdezynfekują ręce.

Odległość między zdającymi musi wynosić co najmniej 1,5 metra z każdej strony. Gdy uczniowie zajmą wyznaczone miejsca, będą mogli zdjąć maseczki. – Ale każdy kontakt zdającego z członkami komisji wymaga ponownego założenia maseczki. Tak będzie na przykład w przypadku zgłoszenia chęci wyjścia do toalety – wyjaśnia Anna Gudek. – Członkowie komisji egzaminacyjnej, wydając i odbierając arkusze, muszą mieć założone rękawiczki.

Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. Przez pierwszych 60 minut uczniom nie wolno opuszczać sali (wyjątek stanowi np. wyjście do toalety). – Po tym czasie zdający może zakończyć egzamin w dowolnym momencie, choć podczas ostatnich 15 minut pisania wyjścia ponownie zostaną wstrzymane. Dopiero, gdy odbierzemy wszystkie arkusze, uczniowie z poszczególnych sal będą systematycznie wypuszczani, aby uniknąć tłoku – wyjaśnia wicedyrektor Gudek. - Po egzaminie zdający nie mogą się gromadzić w szkole, a za dopilnowanie tego odpowiada dyrekcja. Wiemy, że to trudne, ponieważ uczniowie – jak co roku – pewnie chcieliby wymienić się wrażeniami czy porównać odpowiedzi. Tym razem pozostaną im kontakty telefoniczne lub te za pomocą komunikatorów.

Na teren szkół wstęp będą mieli jedynie zdający oraz osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie egzaminu. – Musimy być też gotowi na sytuację, gdy członek komisji – z przyczyn losowych – nie będzie mógł stawić się do pracy. Nauczyciele rezerwowi, którzy mogliby zastąpić taką osobę, nie będą mogli czekać w pokoju nauczycielskim na ewentualne wezwanie. Ich też obowiązuje reżim sanitarny – wyjaśnia wicedyrektor PSP nr 20 w Opolu.

Egzamin ósmoklasisty – jakie zmiany w kolejnych latach
Za dwa lata, czyli od 2022 roku ósmoklasiści, oprócz egzaminu z trzech obowiązkowych przedmiotów (czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego), będę też musieli napisać test z dodatkowego, wybranego przedmiotu. Do wyboru będzie biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka polskiego. Zobacz odpowiedzi i arkusze CKE z testu 8-klasisty z języka polskiego

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska