Eksperci: - Opolskie szpitale są dobrze zarządzane

fot. Paweł Stauffer
- Na nowotwory, a mam już czwarty, leczyłam się i w opolskim szpitalu wojewódzkim i na onkologii - mówi Krystyna Pluta. - O opolskich lekarzach i szpitalach mogę mówić tylko dobrze.
- Na nowotwory, a mam już czwarty, leczyłam się i w opolskim szpitalu wojewódzkim i na onkologii - mówi Krystyna Pluta. - O opolskich lekarzach i szpitalach mogę mówić tylko dobrze. fot. Paweł Stauffer
Opolska służba zdrowia jest najlepiej zorganizowana w kraju - potwierdzają to niezależne ekspertyzy.

Tę piątkę dr Marcin Kautsch wystawił za bardzo dobre zarządzanie placówkami opieki zdrowotnej, ich finansami oraz za jakość świadczonych usług. Zbadał na Opolszczyźnie 15 placówek, w tym wszystkie wojewódzkie.

Opolskie szpitale wypadły w tym badaniu lepiej niż te z Małopolski oraz Dolnego i Górnego Śląska.

- U was wszystkie lecznice mają certyfikaty ISO albo medyczne akredytacje, co pozwoliło uporządkować procedury leczenia i administrowania szpitalem - mówi dr Marcin Kautsch, specjalista Collegium Medicum UJ od zarządzania zdrowiem.
- Rozważnie gospodarujecie majątkiem i pieniędzmi, a dzięki temu, że funkcjonujecie w małym regionie, opolskie placówki zdrowia jak nikt inny w kraju potrafią się dogadać i z NFZ, i z samorządami.
Dlatego ocena naszych placówek we wszystkich kategoriach jest wysoka lub bardzo wysoka.
- Widać tu ogromny wysiłek dyrektorów szpitali - wyjaśnia dr Marcin Kautsch.
- Przed nimi czapki z głów.
Która z przebadanych 15 placówek wypadła najlepiej - ekspert nie chciał zdradzić.
- Bo badanie jest anonimowe. Szpitale znają swoje wyniki i płynące z nich wnioski oraz wskazówki. Powiem tylko, że poziom wszystkich placówek jest wyrównany.

Jednak dyrektorzy szpitali nie zamierzają się wstydzić dobrej roboty. Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego, ma się czym pochwalić:
- Za bardzo dobre zarządzanie finansami i kontrolę finansową dostaliśmy sto procent punktów.

Dyrektor Ruman-Dzido podkreśla: - To nie jakiś tam ranking. Do ankiety, którą wypełnialiśmy, trzeba dołączyć twarde dowody - dokumenty, sprawozdania. A od oceny ważniejsze są wskazówki, co robić dalej, by wyniki nadal były bardzo dobre. U nas np. trzeba doposażyć szpital w komputery i wprowadzić spójne oprogramowanie. Na to jednak potrzeba pieniędzy...

Marszałek Józef Sebesta obiecuje, że te się znajdą.
- Część już w przyszłym roku - deklaruje. - Muszą być jednak wydawane tak, by przynosiły oszczędności.
- Wyniki analizy cieszą tym bardziej, że po jesiennych negocjacjach wzrosły koszty wynagrodzeń - dodaje marszałek Sebesta.

Renata Ruman-Dzido ma nadzieję, że ocena eksperta będzie poważnym argumentem przeciwko likwidacji opolskiego NFZ. - To powinien być sygnał, by go nie ruszać - kwituje.

- Wasze szpitale są tak dobrze zarządzane, że niewiele im może zaszkodzić, ale skoro już istnieje dobrze działający układ szpitale-NFZ, to lepiej go zostawić w spokoju - uważa dr Marcin Kautsch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska