MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci, którzy nie mają objawów choroby, nie powinni być badani profilaktycznie? Rządowa Agencja wydała kuriozalną opinię

js
Emeryci, którzy nie mają objawów choroby, nie powinni być badani profilaktycznie? Rządowa Agencja wydała kuriozalną opinię
Emeryci, którzy nie mają objawów choroby, nie powinni być badani profilaktycznie? Rządowa Agencja wydała kuriozalną opinię Pixnio
Lepiej nie badać osób starszych, bo może się okazać, że chorują. Taką absurdalną opinię wydała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – zgodnie z nią badania profilaktyczne są niepożądane, bo mogą wydłużyć kolejki do lekarzy. Opinia Agencji oraz brak akceptacji Ministerstwa Zdrowia sprawiły, że w Warszawie nie zostanie zorganizowany bilans seniora, czyli badania profilaktyczne dla osób w wieku 70 i 80 lat. O sprawie donosi RMF.

Nie badaj emerytów, jeszcze znajdziesz chorobę!

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ma wobec stołecznego programu badań profilaktycznych seniorów kilka uwag. Przede wszystkim nie podoba jej się dobór populacji docelowej. Kto ma być badany?

  • seniorzy w wieku 70 lat;
  • seniorzy w wieku 80 lat.

Zdaniem Agencji, w tej grupie znajdują się seniorzy, którzy nie wykazują żadnych objawów chorobowych. Dlatego nie należy ich badać. Jak wynika z dokumentów, do których dotarł dziennikarz RMF Mariusz Plekarski, badania profilaktyczne mogą skutkować „nadwykrywalnością chorób” i „pozytywnym wynikiem badań”.

Opinia Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji: Potencjalnie, powyższe działania mogą wręcz skutkować nadwykrywalnością poszczególnych jednostek chorobowych, co może przyczyniać się do pogłębienia trudności w dostępie do świadczeń NFZ (zwiększenie kolejek do specjalistów) oraz pozytywnym wynikiem badań.

Emeryci mają się czego obawiać? Rafał Trzaskowski przyjrzy się sprawie

O sprawie dla RMF wypowiedział się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski:

Będziemy na pewno protestować. Mam nadzieję, że rząd pójdzie po rozum do głowy i da nam jednak certyfikacje na ten program. (…) rząd się boi, że jeżeli się ludzie przebadają, to później będą chodzić do lekarza, co jest absurdalne, bo chodzi właśnie o to, żeby doprowadzić do sytuacji, w której profilaktyka będzie mogła być szybciej wykonana.

Objawy niektórych chorób bywają mylące. Wiele przypadłości może przypominać np. grypę lub przeziębienie. Bądź ostrożny i obserwuj swój organizm! Jeśli coś wzbudzi twoje podejrzenia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zbyt długo przeciągająca się grypa, częste migreny, stany depresyjne - te symptomy mogą wskazywać na postępujący poważny stan chorobowy. Musisz być tego świadomy!

To wcale nie musi być grypa! Te same objawy, różne choroby. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska