Emeryt i nagroda jubileuszowa

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu wyjaśnia, kto ma uprawnienia do nagrody jubileuszowej.

Michał z Opola: Z końcem maja 2010 roku rozwiązałem umowę o pracę i przeszedłem na emeryturę. Według zapisów regulaminu wynagradzania obowiązującego u mojego byłego pracodawcy, w sierpniu 2010 nabyłbym prawo do nagrody jubileuszowej po przepracowaniu pełnych 35 lat. Czy w tej sytuacji, mimo „niedopracowania” pełnego cyklu lat, przysługuje mi prawo do tej nagrody?

Zobacz: Zmiana prawa. Urlop możemy wybrać później

Uprawnienie do nagrody jubileuszowej nie ma charakteru powszechnego i może wynikać wyłącznie z przepisów płacowych (np. regulaminu wynagradzania, zakładowego układu zbiorowego pracy, a w tzw. budżetówce - z przepisów stosownych ustaw) obowiązujących u danego pracodawcy.

Przepisy te ustalają m.in., co ile lat taka nagroda przysługuje, jakie okresy zatrudnienia są do niej zaliczane i jakie przesłanki muszą być spełnione przez pracownika, aby nabył do niej prawa.

W przepisach tych występuje często zapis regulujący kwestie prawa do takiej nagrody mimo „niedopracowania” pełnego cyklu lat, np. 30 lub 35. Może w nich wystąpić zapis, iż jeśli do zakończenia pełnego okresu w nich wskazanego pracownikowi odchodzącemu na emeryturę lub rentę brakuje mniej niż 12 miesięcy (taki okres jest zazwyczaj wskazywany), zachowuje on prawo do nagrody i wypłaty jej w dniu rozwiązania umowy.

Zobacz: Niepełnoletni też mają prawo do urlopu

UWAGA: Przejście po zakończeniu stosunku pracy na świadczenie przedemerytalne nie stanowi o przejściu na emeryturę!!!

Z Pana słów wynika, iż w dniu ustania zatrudnienia, tj. 31.05.2010 r. legitymował się Pan stażem pracy wynoszącym około 34 lat i 10 miesięcy, więc do „zamknięcia” się pełnego cyklu lat brakowało w dniu ustania zatrudnienia tylko około 2 miesięcy.

Jeśli w regulacjach wewnątrzzakładowych obowiązujących u byłego pracodawcy wprowadzono zapis, który wcześniej omówiłem, to nabył Pan uprawnienia do nagrody jubileuszowej w dacie rozwiązania umowy o pracę.

W razie potwierdzenia w treści regulaminu prawa do nagrody należy wezwać pracodawcę do jej niezwłocznej wypłaty, a w razie odmowy należy rozważyć wystąpienie do sądu pracy z roszczeniem o zapłatę wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia wymagalności.

Przedawnienie roszczeń wynikających ze stosunku pracy następuje z upływem trzech lat, a termin ten liczony jest od dnia wymagalności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska