Emerytura 1953. ZUS wyrównał świadczenia osobom z tego rocznika

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Osoby z rocznika 1953 dostały wyrównanie emerytury z ZUS.
Osoby z rocznika 1953 dostały wyrównanie emerytury z ZUS. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Opolski ZUS kończy akcję przeliczania emerytur osobom urodzonym w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. W województwie opolskim wyrównanie z tego tytułu dostało w sumie ponad 2 tysiące osób, w zdecydowanej większości kobiet.

ZUS w całej Polsce rozpatrzył pozytywnie sprawy ponad 68 tysięcy osób z rocznika 1953 o naliczenie emerytury na korzystniejszych zasadach. Średnia kwota wyrównania to prawie 11,6 tys. złotych.

Emerytura 1953. Aż 96 procent spraw dotyczyło kobiet

Opolski oddział ZUS wydał taką decyzję dla 2225 osób (2179 kobiet i 46 mężczyzn), a średnie wyrównanie brutto wyniosło 10 775 złotych.

- W całym kraju wyrównanie emerytury otrzymało ponad 68 tysięcy osób z rocznika 1953, w zdecydowanej większości, bo 96 procent, są to kobiety – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W związku z tym, że opolski ZUS specjalizuje się w rozpatrywaniu spraw o emerytury i renty międzynarodowe, odrębną grupą beneficjentów, którym przeliczono w Opolu emerytury, były osoby pracujące kiedyś w Polsce i w Niemczech.

Z grupy osób, którym opolski ZUS na nowo obliczył emeryturę, 233 osoby pobierają świadczenia z tytułu pracy w tych dwóch krajach, a średnie wyrównanie brutto wypłacone tej grupie odbiorców to 12,1 tys. zł.

Po weryfikacji świadczeń ponad 68 tysięcy osób, którzy byli objęci akcją przeliczania, ich emerytura wzrośnie średnio miesięcznie o 260 zł. W ramach wyrównania, w styczniu i lutym ZUS wypłacił 749 mln złotych.

Przypomnijmy, osoby urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem, mogły do 11 stycznia 2021 roku wystąpić o naliczenie emerytury na korzystnych zasadach – bez pomniejszania o pobrane już emerytury wcześniejsze.

Natomiast osoby z rocznika 1953, które już miały przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, nie musiały składać wniosku. ZUS przeliczył im świadczenia z urzędu.

Emeryci z rocznika 1953. Dlaczego jest wyrównanie?

Od 1 stycznia 2013 roku podstawa obliczenia emerytury powszechnej (składki emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji i zwaloryzowany kapitał początkowy zapisane na koncie ubezpieczonego) jest pomniejszana o wypłacone tzw. emerytury wcześniejsze.

Zasadę tę w odniesieniu do niektórych kobiet z rocznika 1953 zakwestionował w marcu 2019 roku Trybunał Konstytucyjny.

Natomiast od 10 lipca 2020 roku obowiązują przepisy, które wykonują wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 roku i dodatkowo poszerzają krąg osób, które mogą skorzystać z obliczenia powszechnej emerytury bez odejmowania wcześniejszych emerytur. Przepisy te dotyczą kobiet i mężczyzn.

Emerytura 1953. Dla kogo się nowe przepisy?

Z nowych zasad obliczania powszechnej emerytury mogły skorzystać osoby, które:

  • urodziły się w 1953 r.,
  • pobierały wcześniejszą emeryturę na wniosek, który złożyły przed 1 stycznia 2013 r. (niezależnie od tego, czy decyzja w sprawie emerytury została wydana przed tym terminem, czy po nim),
  • nie miały ustalonej powszechnej emerytury i wniosek o nią złożyły w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów, czyli najpóźniej w poniedziałek 11 stycznia 2021 roku.

Co z osobami z rocznika 1953, które już są na emeryturze powszechnej, ale były na wcześniejszej emeryturze?

ZUS z urzędu (bez wniosku osoby zainteresowanej) ustali ponowie wysokość powszechnej emerytury osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodziła się w 1953 roku,
  • ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na podstawie wniosku, który złożyła przed 1 stycznia 2013 r.,
  • ma ustalone prawo do powszechnej emerytury w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur.

Do ustalenia nowej wysokości emerytury przyjęte zostanie średnie dalsze trwanie życia przyjęte w decyzji o ustaleniu prawa do emerytury lub w decyzji, którą podjęto jej wypłatę, jeżeli emerytura była zawieszona z tytułu kontynuowania zatrudnienia, a następnie zostaną uwzględnione kolejne zmiany wysokości świadczenia.

Emerytura w ponownie ustalonej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego podjęto wypłatę emerytury powszechnej, a w przypadku gdy prawo do tej emerytury było zawieszone – od dnia, od którego mogłaby być podjęta jej wypłata.

Kiedy emerytowi będzie przysługiwać wyrównanie?

Emerytowi zostanie wypłacone wyrównanie, jeżeli ponownie ustalona wysokość emerytury będzie wyższa od wypłacanej dotychczas.

Kwotę wyrównania będzie stanowiła różnica między ponownie obliczoną emeryturą a wysokością dotychczasowego świadczenia za cały okres, w którym świadczenie było pobierane w niższej wysokości.

Emerytura 1953. Czy trzeba składać wniosek o przeliczenie i wyrównanie?

ZUS z urzędu (bez wniosku świadczeniobiorcy) po 11 stycznia 2021 roku ustali również ponownie wysokość renty rodzinnej po osobie urodzonej w 1953 roku.

Wysokość renty rodzinnej, ustalonej jako procent emerytury powszechnej osoby zmarłej, zostanie ustalona od podstawy obliczenia bez pomniejszania o kwoty wypłaconych wcześniejszych emerytur.

Aby skorzystać z tego przeliczenia, osoba, po której przysługuje renta rodzina, musiała wystąpić o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 roku.

Decyzję o ponownym ustaleniu powszechnej emerytury lub renty rodzinnej ZUS wyda po 11 stycznia 2021 r. Kwoty wynikające z tej decyzji (wyrównanie) zostaną wypłacone w styczniowych terminach wypłaty świadczeń, a jeżeli realizacja wypłaty w tych terminach nie będzie możliwa w najbliższym możliwym terminie wypłaty świadczenia.

Czy od wyrównania trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy?

Od wyrównania zostanie pobrana zaliczka na podatek dochodowy. Świadczeniobiorca, który nie zgodzi się z zasadnością pobrania przez ZUS zaliczki na podatek albo jej wysokością, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 5 lat od pobrania podatku.

Co jeśli ZUS odmówi przeliczenia świadczenia?

Osoba, która nie zgodzi się z decyzją ZUS może wnieść odwołanie za pośrednictwem ZUS, do – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Po tym terminie decyzja staje się prawomocna.

W przypadku osób zamieszkałych za granicą właściwy jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę oddział ZUS, który wydał decyzję.

W przypadku osób, którym decyzję w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych wydała wyznaczona przez Prezesa ZUS jednostka organizacyjna ZUS (np. jednostka realizująca umowy międzynarodowe) właściwy jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę ta jednostka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie