reklama

E-sąd już nie będzie służył oszustom

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
– Komornik zajął mi emeryturę, żeby zabrać 2567 zł za raty, które dawno spłaciłem – mówi załamany Czesław Krzesiński z Żędowic. – To jakaś pomyłka, ale e-sąd nawet nie dał mi szans, żeby wyjaśnić tę sytuację.
– Komornik zajął mi emeryturę, żeby zabrać 2567 zł za raty, które dawno spłaciłem – mówi załamany Czesław Krzesiński z Żędowic. – To jakaś pomyłka, ale e-sąd nawet nie dał mi szans, żeby wyjaśnić tę sytuację. Radosław Dimitrow
Firmy windykacyjne ścigają ludzi za przedawnione lub nieistniejące długi. W regionie już pół tysiąca osób straciło w ten sposób pieniądze. Teraz ma się to zmienić.

Zmiany, nad którymi pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, mają uniemożliwić nieuczciwym firmom masowe pozywanie ludzi za przedawnione lub dawno uregulowane długi. O tym, że internetowy e-sąd jest wykorzystywany przez oszustów, nto alarmowała już pół roku temu.

Opisanymi przez nas przypadkami zainteresowały się ogólnopolskie media. W ubiegłym tygodniu reporterzy TVP1, którzy we współpracy z nto wzięli w obronę ofiary windykatorów, ustalili, że za przygotowywanie pozwów odpowiedzialne są zagraniczne firmy, obracające milionami euro. Ścigając uczciwych ludzi, wykorzystują luki w systemie, np. podają nie- aktualne lub wymyślone adresy.

W ten sposób "dłużnicy" nie wiedzą, że e-sąd zajmuje się ich sprawą, bo korespondencja do nich nie dociera.

W takiej sytuacji znalazł się Czesław Krzesiński z Żędowic pod Strzelcami Opolskimi. O tym, że e-sąd wydał postanowienie w jego sprawie, dowiedział się, gdy komornik zajął mu emeryturę.

Dokumenty z e-sądu do niego nie dotarły wcale, bo zostały wysłane pod jego stary adres w Bielawie (woj. dolnośląskie). Sprawa dotyczy rzekomo nie spłaconych rat za sprzęt do rehabilitacji, który pan Czesław kupił w 1999 r. Po doliczeniu kosztów sądowych i odsetek wyszło, że komornik zabierze mu 2567 zł.

- Co to za demokracja, w której skazuje się obywatela, a on nawet o tym nie wie i nie jest się w stanie bronić! - denerwuje się Krzesiński. - Jestem w stanie udowodnić, że 14 lat temu spłaciłem wszystkie raty. Ale o to nikt się mnie nawet nie zapytał!

W podobnej sytuacji jak pan Czesław znalazło się już około pół tysiąca Opolan. W samym powiecie strzeleckim do rzecznika praw konsumentów zgłosiło się 40 osób, które czują się oszukane. W powiecie krapkowickim 30, w kluczborskim - 59.

- Wykorzystywanie e-sądu przez nieuczciwe firmy stało się plagą - ocenia Janusz Kuliberda, rzecznik praw konsumentów w Kluczborku.

Resort i pracownicy e-sądu, którego siedziba znajduje się w Lublinie, jeszcze pół roku temu twierdzili, że takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko.

Teraz przyznają, że luki trzeba uszczelnić, dlatego proponują zmiany. W pierwszej kolejności sędziowie dostali możliwość sprawdzania adresów z bazą danych PESEL. Na razie robią to ręcznie, ale od kwietnia ten proces będzie zautomatyzowany.

- Po wprowadzeniu zmian każdy pozew będzie weryfikowany automatycznie w zakresie adresu zamieszkania z bazą danych numeru PESEL - informuje Wioletta Olszewska z wydziału komunikacji społecznej Ministerstwa Sprawiedliwości.

W Sejmie trwają ponadto prace nad zmianami legislacyjnymi. Firmy windykacyjne nie będą mogły składać pozwów w sprawie roszczeń starszych niż 3-letnie. Pod groźbą kary będą musiały wskazywać także dokładne adresy oraz dodatkowe dane dłużników, np. numer NIP.

- W przypadku podania w złej wierze lub na skutek niedołożenia należytej staranności błędnego adresu oraz innych danych identyfikacyjnych sąd będzie karał powoda lub jego pełnomocnika grzywną do 5 tys. zł - dodaje Olszewska.

Sami pozwani zyskają natomiast więcej praw, by mogli się bronić. W przypadku dostarczenia korespondencji pod nieaktualny adres postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika będzie zawieszane.

Od kiedy wejdą wszystkie zmiany?
- Jesteśmy gotowi na ich wdrożenie nawet od jutra - deklaruje Artur Ozimek, rzecznik e-sądu. - Ale wszystko zależy od tempa pracy posłów.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
JIJI

BOMBA!

k
kifi

Ja już walczę z oszustami z Getin Banku S.A. Jastrzębie-Zdrój i jak się okazało doszli jeszcze oszuści z Firmy Euro Invest Group z Częstochowy, gdzie nam podłożyli świnię przy zakupie samochodu do nauki jazdy!

Po wprowadzonych zmianach wymaganych marek w Ośrodkach Egzaminacyjnych w żaden sposób nie mogliśmy nic załatwić!

Najpierw zaczęto nam wmawiać o ciągłych zaległościach, a po przeprowadzonym półrocznym śledztwie wyszło na jaw, że oszuści dublują polisy AC w wyniku których wpisali nas najprawdobodobnie do BIK-u!

Potem już żadne banki nie chciały nam pomóc, a my nie wiedzieliśmy w ogóle o co chodzi, aby zakupić nowy samochód, a ten odsprzedać!

Po ponad dalszej 2,5 rocznej spłacie mimo naszych strat zgłaszamy to oszustwo na Policję, bo już wcześniej nas ta banda napadła żądając aż trzy różne kwoty na jeden dzień!

Dalej jak się wydało, to tak nieważną umowę, bo dokumenty są nieważne,  rozwiązuje ją firma windykacyjna tego Parabanku z Wrocławia!

PRZEŻYLIŚMY SZOK, BO UMOWA BYŁA SFAŁSZOWANA JAK SIĘ POŹNIEJ OKAZAŁO NAJPRAWDOPODOBNIE W ZMOWIE Z OSZUSTAMI Z BANKU PRZEZ OSZUSTA  Z FIRMY EURO INVEST GROUP Z CZĘSTOCHOWY, GDZIE NIE MA ŻADNYCH PODPISÓW ANI ŻADNYCH PIECZĘCI!

Teraz walczymy jeszcze z sądami w okręgu katowickim, gdzie można uczyć się psychiatrii!

A
Aneta

Twórcą tej ustawy e-sądów jest niejaki Kwiatkowski Krzysztof z PO, był wtedy ministrem sprawiedliwości. W nagrodę został szefem NIK i z radością będzie uczył Ukraińców jak walczyć z korupcją jak wczoraj ogłoszono w telewizji.

A
A M

znam kobiete 95letnią z demencją ,którą odwiedził przedstawiciel tej firmy i wrobił w podpisanie umowy tele2 a potem przychodziły faktury i ona nie wiedziała o co chodzi bo nawet korzystać nie umiała z tego tele2.Sąd w Lublinie wezwał ja na sprawę jakies 3 lata temu(kobieta nawet z domu nie wychodzi i mieszka w Gdyni) oczywiście nie pojechała wiec komornik zdjął jej z emerytury ok 1000 zł z odsetkami i kosztami sądowymi(w ratach bo miała niską emeryturę).Czy ci sędziowie są normalni???przecież widzą ile kobieta ma lat! Niech te pacany przyjadą i zobaczą co czynią starym 95 letnim ludziom.Życze tym durniom aby ich rodzicow tez tak ktoś potraktował jak ta kobiete.

J
Józefina

Polskie przepisy są tworzone dla oszustów i ze szkodą dla obywateli .

mam dwóch synów .Jeden stracił prace nie mógł znaleźć następnej miał tel. zapłacił wszystkie rachunki ale do końca umowy zostało trzy miesiące.wyjechał za granice. Komornik już ma wyrok o ściągnięciu zadłużenia.Drugi pracował w firmie która oszukiwała pracowników.(Miał niewypłacone nadgodziny ,źle rozliczone soboty ,nie wyplacone pensje zgodnie z umową źle wypisane świadectwo pracy. Złożył pozew w sądzie pracy 1,5 roku temu .Do tej pory sąd nie znalazł czasu na rozpatrzenie pozwu.

Gdyby pozew złożył jakiś koncern przeciw zwykłemu Kowalskiemu wyrok by już zapadł. Posłowie już by o to zadbali aby poszło to sprawnie!!

J
Janusz

Jest to skandal , żeby wymiar sprawiedliwości w wydaniu e-sądu ferował wyroki bez sprawdzenia dowodów i wiarygodności. Tłumaczenie się rzecznika , że są gotowi do zmian tylko czekają na posłów jest przejawem arogancji w tym e-sądzie . Dla nich kasa i kasa a obiektywizm i wiarygodność mają gdzieś . Wystarczy na czas nowelizacji przez sejm wstrzymać zbójecki osąd . Czas skończyć z imunitetami dla sędziów , prokuratorów , udostępnić wszystkim kończącym studia prawnicze na zasadach wolnego rynku i wówczas skończą się oszustwa potwierdzane wyrokami e-sądu.

d
dewotka

słyszałam co na ten temat powiedział piękny Kwiatkowski /w I rządzie Tuska minister Sprawiedliwości/, to on jest odpowiedzialny za powołanie e-sądów. On też powiedział, że te e- sądy są dobre tylko trzeba trochę zmienić przepisy /dodać konieczność PESELu/, jednak te nowe przepisy będą obowiązywały dopiero na koniec roku bo inaczej się nie da.
Miliony spraw załatwiają e-sądy i miliony ludzi niewinnie zostanie okradzionych przez komorników ze swoich pieniędzy a minister twierdzi, że to sukces mieć takie sądy.

A
Azoto-x

to jest gra pod publikę - kampania wyborcza zaczęła się widac na dobre!
na pohybel s--ielom z PO, na pohybel sk---ielom z pis, na pohybel ścierwom z s!d ,
ludzie chcą żyć - ścierwom i s---ielom tylko trybunał i ciężkie więzienie!

G
Gość

LUDZIE jeżeli komornik zajmie wam cały dochód (wypłata,emerytura,ręta lub zasiłki wszelkiego rodzaju)odrazu na takiego złodzieja wniosek do prokuratury lub odrazu na WOKANDĘ .Pamiętajcie że działa BEZPRAWNIE .I TO JEST PRZESTĘPSTWO.

G
Gość

ja uwierzę że jeszcze jest prawo w POLSCE jeżeli działalność e-sądu zostanie wstrzymana do czasu nowelizacji ( zmian )a wszystkie sprawy toczące się również te komornicze anulowane.

D
Damian

Dopóki działalność e-sądów nie zostanie naprawiona powinny one zostać zawieszone. Oddzielną sprawą jest działanie na polskim rynku firm windykacyjnych, których nikt nie kontroluje. Resort sprawiedliwości, KNF, Ministerstwo Finansów - wszyscy mówia, że to nie ich sprawa, nie ich zakres kompetencji. Czy ktoś ma odwagę naruszyć ten układ zamknięty, który wyprowadza z Polski ogromne pieniądze?

J
Janusz

Absolutnie nie wierzę, żeby TEN rząd zrobił cokolwiek dobrego dla Polaków!

J
Jacek

mnie taka sprawa dotyczyła.
firma windykacyjna najpierw zażądała udokumentowania rachunków za internet z przed 6 lat za cały okres świadczenia usługi czyli 12mc,i wtedy mieli mój aktualny adres. Następie dowiedziałem się już od pracodawcy że mam zablokowaną wypłatę przez komornika.
Mi się udało miesiąc temu dostałem umorzenie sprawy w sądzie, ale musiałem pisać odwołania i chodzić do prawnika, a nawet na żadną rozprawę nie byłem wezwany bo po moim odwołaniu dla sądu sprawa była tak oczywista że od razu zamknął sprawę.
A ile starszych ludzi nie ma siły walczyć? Ilu osobom nie opłaca się iść do prawnika gdy sprawa dotyczy 200-300zł?

z
złoty

SĄDY ELEKTONICZYM TO ZŁODZIEJ I TYLE. Bo na jakiej podstawie mozna domagac się uczciwie zapłaty za coś kupione w 1999 roku czyli no po 10 latach ?
A w NASZYCH sadach można bo po 3 latach sprzedaje niby dług firmie s, ta po 3 latach sprzedaje dług firmie w i pomimo że za coś azpłaciłem np 8 lat temu DŁUG jest wazny , bo nie wazne kiedy powstał , tylko kiedy został sprzedany, Po sprzedaży długu jest on WAŻNYM długiem znowu przez 3 lata.
Na takiej podstawie kilka lat temu rodziny żydów z Francji zamordowanych w Oświęcimu dostały wezwanie do zapłaty za bilety do tego obozu za przejazd np w 1943 roku. Bo koleje z francuskie sprzedały dług firmie X.

g
gość

Trzy miliony pozwów w e-Sądzie w 2012 r. razy 40 zł+opłata sądowa- najbardziej dochodowy biznes w R.P. A "Wznowienie postępowania" trwa ok. 1 rok - bajzel w Lublinie aż strach myśleć. W tym czasie pasibrzuchy komornicy i "Firmy" z "Wysp Bergamuta" biją kasę bez podatków. Dobrze to już było.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3