Różnica między płacami mężczyzn i kobiet jest w Polsce niewielka na tle Europy
Według Eurostatu Polska zajmuje 5. miejsce na 27 krajów UE, jeśli chodzi o najniższą różnicę w zarobkach między mężczyznami a kobietami. To bardzo pozytywny wynik, gdyż tzw. luka płacowa (wage gap) to problem, z którym zmaga się bardzo wiele państw, także w Europie.
– Kobiety w Unii Europejskiej nadal zarabiają mniej niż mężczyźni za taką samą pracę i średnia różnica w wynagrodzeniach wynosi 13 proc., w praktyce oznacza to, że na każde 1 euro zarobione przez mężczyznę kobieta zarobi 0,87 euro – poinformowała Komisja Europejska w komunikacie prasowym.
Zjawisko luki płacowej ma wiele przyczyn. Z jednej strony kobiety (m.in. w związku z macierzyństwem) często pracują mniej niż mężczyźni, co przekłada się na niższe zarobki. Z drugiej strony różnice w płacach nieraz nie mają żadnego racjonalnego uzasadnienia, a badania pokazują, że ich źródłem są rozmaite uprzedzenia (m.in. przekonanie, że kobiety wykonują swoje obowiązki gorzej).
Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji
kup teraz

Smartfon APPLE iPhone SE 2022 128GB 5G Czerwony MMXL3PM/A
Smartfon APPLE iPhone SE 2022 128GB 5G Czerwony MM…
kup teraz

REALME GT Master Edition 5G, 8GB RAM, 256GB, Dual Sim, czarny
REALME GT Master Edition 5G, 8GB RAM, 256GB, Dual …
kup teraz

SAMSUNG Galaxy S21+ 5G SM-G996BZVDEUE, 128GB, fioletowy
SAMSUNG Galaxy S21+ 5G SM-G996BZVDEUE, 128GB, fiol…
kup teraz

ULEFONE Armor 9, 8/128 GB, 6.3", czarny
ULEFONE Armor 9, 8/128 GB, 6.3", czarny
kup teraz

HUAWEI P30 Pro, 128 GB, Dual SIM, niebieski
HUAWEI P30 Pro, 128 GB, Dual SIM, niebieski
Wyprzedziliśmy kraje skandynawskie i Zachód
Komisja Europejska przypomina badania Europejskiego Urzędu Statystycznego z 2020 r., z których wynika, że istnieją znaczne różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w poszczególnych krajach. Z materiału KE wynika, iż Polska wyprzedza pod tym względem m.in. wszystkie kraje skandynawskie, Holandię oraz Francję.
– Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć waha się od mniej niż 5 proc. w Luksemburgu, Rumunii, Słowenii, Włoszech i Polsce do ponad 18 proc. w Niemczech, Austrii, Estonii i na Łotwie – czytamy na stronie internetowej KE.
Dobry wynik Polski daje nadzieję, że sytuacja będzie nadal się poprawiać, a różnica między poziomem zarobków – zmniejszać.
– Musimy wzmocnić pozycję kobiet, aby mogły one realizować swój potencjał – uważa wiceprzewodnicząca KE Věra Jourová cytowana w komunikacie.
Andrzej Pawluszek (PAP)
apa/ drag/
Oprac. PZ-G
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?