Festiwal Niezwykłości w Kluczborku. Zobacz, jak niezwykłe rzeczy robią niepełnosprawni [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Festiwal Niezwykłości 2021 w Kluczborku
Festiwal Niezwykłości 2021 w Kluczborku Mirosław Dragon
150 niepełnosprawnych z pięciu województw wzięło udział w festiwalu organizowanym w Kluczborku. Zaprezentowali, jakimi mistrzami są w rękodziele artystycznym.

Festiwal Niezwykłości miał się odbyć na kluczborskim rynku. Stragany były już nawet rozstawione, ale deszcz i porywisty wiatr sprawiły, że imprezę trzeba było przenieść do hali sportowej OSiR.

Do Kluczborka przyjechało 150 dorosłych osób z niepełnosprawnością z 25 ośrodków z terenu 5 województw: dolnośląskiego, małopolskiego, łódzkiego, śląskiego oraz opolskiego. Byli przedstawiciele Oleśnicy, Bielawy, Gierałcic, Namysłowa, Wałbrzycha, Strzelina, Gany, Strzelec Opolskich, Sowczyc, Opola, Wieruszowa, Kędzierzyna-Koźla, Wielunia, Proszowic, Oświęcimia, Dzierżoniowa, Nowych Gołuszowic, Krapkowic, Lublińca i oczywiście Kluczborka.

Okazją do wspólnego spotkania był „Festiwal Niezwykłości – aktywność twórcza osób z niepełnosprawnością”, organizowany przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja” w Kluczborku.

- Wszyscy uczestnicy festiwalu są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Niepełnosprawni są zresztą wzorem pod tym względem. Około 90 procent naszych podopiecznych zaszczepiło się już - mówi Małgorzata Kwiring-Pondel, dyrektorka Środowiskowego Domu Samopomocy w Kluczborku.

Na festiwalu były występy artystyczne, ale przede wszystkim każda placówka miała swoje stoisko, na których prezentowała rękodzieło niepełnosprawnych. A osoby niepełnosprawne to prawdziwi artyści rękodzieła.

Bartek Schneider ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach prezentował swój obraz utkany z kwiatów.
- Jego zrobienie zajęło mi 3 miesiące! Przygotowywałem ten obraz specjalnie na ten festiwal - mówi Bartek Schneider.

- Festiwal Niezwykłości jest trafną nazwą, bo to są naprawdę niezwykli ludzie, którzy robią niezwykle rzeczy! - komplementował senator Beniamin Godyla.

Festiwal Niezwykłości jest współfinansowany jest ze środków PFRON. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał 70 tysięcy zł, organizatorzy dołożyli ponad 20 tysięcy zł.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska