Film z TikToka podbija internet. Wszedł na najwyższy szczyt w Tatrach w... crocsach! Zobaczcie, jak nie chodzić po górach

Redakcja Strona Podróży
Wideo
od 16 lat
Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Turystka nagrała niezwykły filmik w drodze na szczyt Rysów. Gdy opublikowała go na TikToku, natychmiast zdobył ogromną popularność. Internauci są rozbawieni do łez – przekonajcie się na własne oczy, jak nie chodzić po górach.

Spis treści

Filmik z TikToka podbija internet. „A myślałam, że już nic mnie w życiu nie zaskoczy”

Turysta w górach
Tiktokerka nagrała telefonem swoje niezwykłe spotkanie w drodze na Rysy. Internauci pokochali jej filmik - zobaczcie, jak nie należy chodzić po górach. rozum, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Internautka znana na TikToku jako Warcholnat zdobywała właśnie Rysy, gdy dostrzegła przed sobą niezwykłe zjawisko. Była tak zaskoczona i rozbawiona, że nagrała je telefonem i umieściła na TikToku. Jej filmik od razu zyskał ogromną popularność, a internauci zasypali go komentarzami.

O co tyle hałasu? Warcholnat nagrała, jak na Rysy wspina się turysta w... klapkach.

Mężczyzna ma na głowie kapelusz, a na plecach turystyczny plecak. Wspina się dzielnie po skale, trzymając się łańcucha zamontowanego na szczególnie stromym odcinku szlaku na szczyt. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że na stopach turysta ma crocsy, czyli popularne lekkie buty z tworzywa sztucznego, używane najczęściej do chodzenia po domu, mieście czy plaży, ale nie do wspinania się po górach, a już zwłaszcza nie na najwyższą górę w Polsce (północno-zachodni wierzchołek Rysów po polskiej stronie liczy 2499 m n.p.m.).

– A myślałam, że już nic mnie w życiu nie zaskoczy – napisała Warchonalt pod swoim filmem.

Na wideo umieściła ironiczny napis: „Szlak na Rysy i odpowiednie obuwie”.

Zobaczcie film z TikToka, który tak spodobał się internautom:

„Przecież włączył tryb sportowy!”

Internautom bardzo spodobało się krótkie nagranie. W komentarzach tylko nieliczni wyrażają zaniepokojenie o turystę, który wybrał się w góry w nieodpowiednim obuwiu. Większość komentujących jest rozbawiona wyczynem mężczyzny:

– Włączył przecież tryb sportowy, to w czym problem? – czytamy w jednym z komentarzy. Chodzi o paski za piętami, charakterystyczne dla crocsów, które można podnieść, by buty lepiej trzymały się stopy.

– Spojler wysunięty i pięknie dociążył tył – cieszy się inny internauta.

– Dobrze, że ma skarpety! W górach są niższe temperatury. Widać, że się przygotował – komentuje jeszcze inny.

– Nie liczy się sprzęt, tylko technika!

Niektórzy komentujący film z TikToka wspominają, jak sami widzieli podobne sytuacje, gdy turyści wybierali się w góry w nieodpowiednich butach. Najwyraźniej przypadków wspinania się na Rysy w crocsach jest coraz więcej. Paru internautów przyznało się nawet, że także im zdarzyło się ruszyć na górskie szlaki w trampkach czy klapkach.

To niejedyny w ostatnich dniach przypadek turysty, który postanowił zdobyć Rysy w nietypowy sposób. Pisaliśmy także o Wojciechu Sobierajskim, sportowcu znanym z zamiłowania do wyzwań i rekordów, który wszedł na najwyższą w Polsce górę, niosąc ważący 50 kg kamień. Ten wyczyn został utrwalony na profesjonalny filmie, opublikowanym na YouTube:

W górach buty trekkingowe lepsze od crocsów

Naszym czytelnikom nie trzeba tłumaczyć, że wycieczka w góry to świetny sposób na aktywny wypoczynek i relaks z daleka od miasta, ale tak zabawa wymaga odpowiedniego przygotowania i odpowiedzialności. Góry mogą być niebezpieczne, dlatego wygodne, mocne obuwie trekkingowe to podstawa udanej i bezpiecznej wycieczki, zwłaszcza w wyższe partie Tatr.

Źródło: TikTok

Czytaj też: Miejscowości w Polsce w sam raz na jesienny weekend. Gdzie rodzima przyroda jest najpiękniejsza?

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja
Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska