Finał konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Zwycięzcami Brożec, Kolejka, Nowa Wieś Głubczycka

na podst. mat. pras.
Nagrody w tegorocznej edycji konkursu wręczono w Dworze Biskupim w Nysie.
Nagrody w tegorocznej edycji konkursu wręczono w Dworze Biskupim w Nysie. UMWO
Stodoła w Brożcu, altana w Kolejce, ścieżka rekreacyjna w Nowej Wsi Głubczyckiej - to nagrodzone projekty w ramach regionalnego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Zwyciężyło utworzenie miejsca spotkań wiejskich w wyremontowanej stodole w Brożcu w gminie Walce. Czek na 5 tys. zł odebrali przedstawiciele wsi.

Henryk Szczęśniak z rady sołeckiej nie krył zadowolenia i podkreślił, że to kolejny pomysł, jaki udało się zrealizować w miejscowości.

Przedsięwzięcia, które realizujemy, finansujemy głównie z funduszu sołeckiego. Pieniądze pozwoliły na upiększenie wsi, dbamy o porządek, odnawiamy nasze zabytki, organizujemy spotkania, porządkujemy malownicze przyrodnicze zakątki, które mamy - mówił członek rady sołeckiej. - Nasze pomysły zawsze są konsultowane na spotkaniach wiejskich, wtedy ma miejsce burza mózgów i wyłaniamy najlepszą inicjatywę. Dzięki temu odnowiliśmy stodołę, gdzie zorganizowaliśmy miejsce spotkań. Tutaj odbywają się najważniejsze wydarzenia w naszej miejscowości. Najbardziej dumni jesteśmy z pobliskiego spichlerza, w którym mieści się centrum dziedzictwa kulturowego. Przy stodole stworzyliśmy też miejsce z placem zabaw dla naszych dzieci.

Czek na 3 tys. zł trafił do Kolejki w gminie Dobrodzień za II miejsce w tegorocznym konkursie.

- Mamy miejsce, gdzie się spotykamy założyliśmy je z własnej inicjatywy. Wszystko zaczęło się w 2013 roku od zbudowania altany. Teraz bardzo często chcemy spędzać ze sobą czas. Dołączają do nas kolejne osoby. Takim szczególnym czasem jest moment przygotowań do dożynek - mówiła Justyna Pruska. - Z nowego funduszu kupiliśmy teraz namiot z ławami, żeby mieć jeszcze więcej miejsca do integracji czy organizowania jarmarków świątecznych – dodała.

Marek Wiciak z rady sołeckiej Nowej Wsi Głubczyckiej odbierał czek na 2 tys. zł za zajęcie III miejsca.

Jedną z głównych inwestycji zrealizowanych ostatnio jest ścieżka, która łączy dwie części wioski i poprowadzona jest przez uroczą rzeczkę. To bardzo piękne miejsce. Tutaj wolny czas spędzają nie tylko nasi mieszkańcy, ale coraz częściej turyści, a szczególnie rowerzyści – opowiadał.

W tegorocznym konkursie czterem miejscowościom przyznano wyróżnienia i czeki na 500 złotych. To Boguchwałów z gminy Baborów, gdzie zmodernizowano teren wokół świetlicy wiejskiej i wybudowano wiatę i Wierzbięcice z gminy Nysa, gdzie zagospodarowano teren na boisku sportowym.

W Centawie w gminie Jemielnica zorganizowano zaś festyn: „Wyjdź, przyjdź a zobaczysz, że było warto”, zaś sołectwo Meszno z gminy Otmuchów przygotowało plenerowe miejsce spotkań.

Nagrody wręczono w Dworze Biskupim w Nysie. Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO Wiesław Kryniewski poinformował, że regionalny laureat konkursu jest zgłaszany do konkursu krajowego.

W zeszłym roku „Chatka pod Brzozami” z Wojciechowa w gminie Olesno została uznana za najlepszy projekt w Polsce. W tym roku w naszym konkursie nagrodziliśmy pomysły związane z integracją społeczną – mówił.

Organizatorzy podziękowali także pozostałym uczestnikom konkursu przyznając dyplomy uznania za ogromny wkład pracy oraz zagazowanie na rzecz rozwoju swojej miejscowości. Trafiły one do: Jasienicy Dolnej, Malerzowic Wielkich, Radawia i Górek. Do konkursu zgłosiło się 11 sołectw z 8 gmin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Finał konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Zwycięzcami Brożec, Kolejka, Nowa Wieś Głubczycka - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska