Firma Adamietz ze Strzelec Opolskich zrealizuje dwa duże kontrakty. To remont Sali Kongresowej i budowa Muzeum Getta Warszawskiego

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Sala Kongresowa przejdzie generalny remont.
Sala Kongresowa przejdzie generalny remont. fot. Adrian Grycuk / wikipedia / CC BY-SA 3.0
Strzelecka firma Adamietz zrealizuje dwie ważne inwestycje w Warszawie. Przedsiębiorstwo będzie odpowiedzialne za remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki oraz budowę Muzeum Getta Warszawskiego.

Ta pierwsza inwestycja, czyli remont Sali Kongresowej warta jest ok. 393 mln zł. Obiekt będzie remontowany w taki sposób, by przywrócić jego wygląd z lat 50. ubiegłego stulecia, kiedy był oddawany do użytku. W sali pojawi się nowa infrastruktura elektroakustyczna, a cały obiekt będzie dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych.

- Prace remontowe obejmą nie tylko salę koncertową, ale sześć kondygnacji obiektu – jedna podziemna, dwie techniczne i trzy użytkowe. Wyremontujemy też dwie sale konferencyjne, dwanaście saloników, klub i zaplecze gastronomiczne, co pozwoli nam na poszerzenie oferty wydarzeń odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki - mówił Rafał Krzemień, prezes Pałacu Kultury i Nauki.

W budynku zwiększona będzie liczba toalet (z 29 do 168) oraz garderób (z 35 do 75). Modernizację przejdą także windy, strych i pomieszczenia piwniczne.

Co ciekawe, jest to kolejne podejście do remontu Sali Kongresowej. Pierwsze prace były prowadzone jeszcze w 2014 r., ale zakres inwestycji okazał się znacznie większy niż pierwotnie szacowano. Z tego powodu poprzedni wykonawca zszedł z placu budowy. Od tamtego czasu obiekt jest nieczynny.

Kierownictwo Pałacu Kultury i Nauki liczy, że obiekt zyska drugie życie. Zakończenie przebudowy planowane jest na koniec 2026 r.

„Nowa Sala Kongresowa pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń na światowym poziomie m.in. koncertów, przedstawień teatralnych i baletowych, kabaretów, widowisk multimedialnych czy konferencji. Pomieszczenia sąsiadujące z salą widowiskową (kuluary) będą natomiast idealną przestrzenią do wystaw i mniejszych wydarzeń multimedialnych” - czytamy w komunikacie PKiN.

Drugą prestiżową inwestycją jest budowa Muzeum Getta Warszawskiego.

To zadanie o wartości ok. 295 mln zł. W budynku powstanie 3 400 mkw. powierzchni, na których powstanie 9 galerii.

Na wystawie prezentowane będą autentyczne przedmioty z okresu II wojny światowej, które muzeum pozyskało w postaci darowizn i zakupu. Jednym z nich jest oryginalny raport niemieckiego dowódcy Jürgena Stroopa o likwidacji getta.

- Rzeczywiście, oba te zadania są dla nas prestiżowe - mówi Agnieszka Galewska, członek zarządu firmy Adamietz Warszawa. - Od prezesa Pałacu Kultury i Nauki usłyszeliśmy, że jesteśmy specjalistami od modernizacji historycznych zabytkowych obiektów. To dla nas duże wyzwanie, ale bardzo się z tego cieszymy.

Budowa Muzeum Getta Warszawskiego potrwa 2 lata i 6 miesięcy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska