Firma Explomet z Opola w wyjątkowym europejskim projekcie badawczym. Pracują nad elektromagnetycznym działem szynowym dla wojska

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Z informacji wynika, że tak zwane „działo szynowe” jest w stanie przyspieszyć pociski przy prędkościach początkowych, znacznie przewyższających prędkości uzyskiwane przez istniejące działa chemiczne.
Z informacji wynika, że tak zwane „działo szynowe” jest w stanie przyspieszyć pociski przy prędkościach początkowych, znacznie przewyższających prędkości uzyskiwane przez istniejące działa chemiczne. archiwum
Explomet - jako członek europejskiego konsorcjum - współuczestniczy w projekcie, którego efektem ma być opracowanie elektromagnetycznego działa szynowego, które będzie w stanie precyzyjnie wystrzelić pociski z hiperprędkością na odległość kilkuset kilometrów.

Europejska Agencja Obrony (EDA) zaakceptowała do realizacji przedstawiony przez konsorcjum projektowe wniosek przełomowego projektu badawczego dotyczącego wytworzenia innowacyjnego, elektromagnetycznego działa szynowego. Jednym z członków konsorcjum jest opolska firma Explomet.

Konsorcjum będzie pracowało nad projektem badawczym w ramach programu “Preparatory Action on Defence Research” - ‘Działanie przygotowawcze dotyczące badań nad obronnością" finansowanym przez Komisję Europejską i zarządzanym przez Europejską Agencję Obrony (EDA).

Projekt ma akronim „PILUM” (Projectiles for Increased Long-range effects Using Electro-Magnetic railgun - pociski o zwiększonym oddziaływaniu dalekiego zasięgu, miotane przy użyciu elektromagnetycznego działa szynowego).

Ma on potrwać dwa lata, a jego celem jest udowodnienie, że tego rodzaju koncepcja działa, jest w stanie precyzyjnie wystrzelić pociski z hiperprędkością, na odległość kilkuset kilometrów.

- W ten sposób PILUM wykaże, że elektromagnetyczne działo szynowe, może potencjalnie spowodować przełomową zmianę, w obszarze wsparcia ogniowego dalekiego zasięgu" - napisano w komunikacie.

Z podanych informacji wynika, że tak zwane „działo szynowe” jest w stanie przyspieszyć pociski do prędkości początkowych znacznie przewyższających prędkości uzyskiwane przez istniejące działa chemiczne, zwiększając aż pięciokrotnie efektywny zasięg. Działo to wykorzystuje siłę elektrodynamiczną, poprzez wzbudzenie bardzo wartości prądów w szynach przewodzących.

W zaplanowanym badaniu przeanalizowana zostanie również możliwość zintegrowania działa z platformami naziemnymi i morskimi.

W pierwszej realizowanej przez konsorcjum fazie prac badawczych nad działem zostanie przetestowana koncepcja działa z wykorzystaniem symulacji numerycznych i prac eksperymentalnych. - Projekt jest ważnym krokiem w kierunku opracowania pełnoskalowej wersji demonstracyjnej, w ciągu najbliższych kilku lat. Ma zawierać też przemyślenia na temat koncepcji przyszłych zastosowań - wskazano.

- Ta przełomowa technologia stanowi ważny atut operacyjny, ponieważ zmniejsza narażenie na ryzyko pojazdów, statków i załogi poprzez zwiększenie odległości strzału - napisano.

Projekt badawczy ma przyczynić się w znacznym stopniu do wzmocnienia europejskiej autonomii strategicznej. Umożliwi również postępy w wielu różnych dziedzinach technologii, w tym: aerotermodynamiki, technik pocisków, wytrzymałości materiałów, magazynowania i konwersji energii, a także różnych zjawisk elektrycznych i elektromagnetycznych, które mogą przynieść korzyści w dalszych zastosowaniach.

Wiadomo, że prace nad takim działem są prowadzone także przez inne państwa, m.in. Stany Zjednoczone czy Chiny.

Europejskie konsorcjum koordynowane jest przez francusko-niemiecki Instytut Badawczy Saint-Louis (ISL). Skupia dziewięciu partnerów, z pięciu krajów europejskich, z których każdy ma własną wiedzę przemysłową, technologiczną i zaawansowaną wiedzę naukową:

  • ISL, francusko-niemiecki instytut badawczy z Saint-Louis, europejski lider w zakresie przyspieszenia elektromagnetycznego i jednocześnie koordynator projektu;
  • The von Karman Research Institute (Belgia), specjalizujący się w napędach i dynamice płynów;
  • dwie firmy zajmujące się integracją systemów Naval Group i Nexter Systems (Francja);
  • dwóch dostawców amunicji Diehl Defence (Niemcy) i Nexter Munitions (Francja);
  • Explomet (Polska), małe przedsiębiorstwo specjalizujące się w wybuchowym platerowaniu metali;
  • ICAR (Włochy), producent kondensatorów elektrycznych o wysokiej gęstości;
  • Erdyn Consultants (Francja), ekspert w zarządzaniu europejskimi projektami dot. współpracy.

Zygmunt Szulc, współwłaściciel Explomet, mówi, że opolska firma dała się poznać instytutowi ISL podczas innego realizowanego wcześniej z Wojskową Akademią Techniczną (jako liderem) projektu dotyczącego materiałów odpornych na przebicie.

- Od kilkunastu lat współpracujemy też z Politechniką Opolską w obszarze materiałów stosowanych w szeroko rozumianym przemyśle elektro: elektrochemii, elektrohydrometalurgii, elektroenergetyce, elektrotechnice. Uważaliśmy, że to będzie silnie rozwijający się obszar konstrukcji i technologii, a produkowane przez nas materiały wielowarstwowe znajdą w nim szerokie zastosowania. Udało nam się poszerzyć zespół realizujący prace badawcze w ramach projektu PILUM o kolegów z Politechniki Opolskiej. Przekonaliśmy partnerów projektowych, że da nam to możliwość prowadzenia wstępnych badań właściwości elektrycznych opracowywanych w ramach projektu materiałów wielowarstwowych na miejscu, właśnie na politechnice. To z kolei pozwoli na szybkie korygowanie budowy i technologii wytwarzania takich materiałów zanim prześlemy je do zagranicznych partnerów w celu przeprowadzenia przez nich końcowych badań - mówi Zygmunt Szulc.

Rolą Explometu w programie PILUM będzie wytworzenie materiałów wielowarstwowych, które znajdą zastosowanie w budowie takiej instalacji. - W tym kierunku prowadziliśmy już wcześniej badania wspólnie z Politechniką Opolską, stąd nasz udział w tym projekcie i akceptacja dla zaproszenia kolegów z uczelni - kontynuuje Zygmunt Szulc.

- Jeśli ten wstępny projekt potwierdzi pewne założenia i tezy, to przerodzi się on w duży projekt, który ma trwać nawet do 20271. Liczymy, że jeśli sprawdzimy się na tym etapie, to będziemy brani pod uwagę w kolejnym i że uda nam się także zaprosić do niego innych przedstawicieli polskiej nauki - wyjaśnia Zygmunt Szulc. - Współudział w tym projekcie pozwoli nam także udoskonalić inne rozwiązania dla przemysłu elektro.

Explomet to mała firma (zespół liczy 17 osób, łącznie ze studentami, którzy we współpracy z firmą przygotowują swoje prace dyplomowe) działająca w Opolu od 1990 r., założona przez Zygmunta Szulca i Aleksandra Gałkę.

Specjalizuje się w łączeniu materiałów w procesie platerowania wybuchowego - eksplozji przeprowadzanych na poligonie. Tak wytworzone kompozyty metalowe są wykorzystywane w urządzeniach procesowych stosowanych m.in.w chemii i energetyce, elektrochemii, elektrometalurgii, hydrometalurgii i elektroenergetyce.

Klientów ma na całym świecie - 97 proc. jej produkcji trafia na eksport. Obecnie przymierza się do wejścia na rynek indyjski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska