Firma Explomet z Opola w wyjątkowym europejskim projekcie badawczym. Pracują nad elektromagnetycznym działem szynowym dla wojska

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Z informacji wynika, że tak zwane „działo szynowe” jest w stanie przyspieszyć pociski przy prędkościach początkowych, znacznie przewyższających prędkości uzyskiwane przez istniejące działa chemiczne.
Z informacji wynika, że tak zwane „działo szynowe” jest w stanie przyspieszyć pociski przy prędkościach początkowych, znacznie przewyższających prędkości uzyskiwane przez istniejące działa chemiczne. archiwum
Explomet - jako członek europejskiego konsorcjum - współuczestniczy w projekcie, którego efektem ma być opracowanie elektromagnetycznego działa szynowego, które będzie w stanie precyzyjnie wystrzelić pociski z hiperprędkością na odległość kilkuset kilometrów.

Europejska Agencja Obrony (EDA) zaakceptowała do realizacji przedstawiony przez konsorcjum projektowe wniosek przełomowego projektu badawczego dotyczącego wytworzenia innowacyjnego, elektromagnetycznego działa szynowego. Jednym z członków konsorcjum jest opolska firma Explomet.

Konsorcjum będzie pracowało nad projektem badawczym w ramach programu “Preparatory Action on Defence Research” - ‘Działanie przygotowawcze dotyczące badań nad obronnością" finansowanym przez Komisję Europejską i zarządzanym przez Europejską Agencję Obrony (EDA).

Projekt ma akronim „PILUM” (Projectiles for Increased Long-range effects Using Electro-Magnetic railgun - pociski o zwiększonym oddziaływaniu dalekiego zasięgu, miotane przy użyciu elektromagnetycznego działa szynowego).

Ma on potrwać dwa lata, a jego celem jest udowodnienie, że tego rodzaju koncepcja działa, jest w stanie precyzyjnie wystrzelić pociski z hiperprędkością, na odległość kilkuset kilometrów.

- W ten sposób PILUM wykaże, że elektromagnetyczne działo szynowe, może potencjalnie spowodować przełomową zmianę, w obszarze wsparcia ogniowego dalekiego zasięgu" - napisano w komunikacie.

Z podanych informacji wynika, że tak zwane „działo szynowe” jest w stanie przyspieszyć pociski do prędkości początkowych znacznie przewyższających prędkości uzyskiwane przez istniejące działa chemiczne, zwiększając aż pięciokrotnie efektywny zasięg. Działo to wykorzystuje siłę elektrodynamiczną, poprzez wzbudzenie bardzo wartości prądów w szynach przewodzących.

W zaplanowanym badaniu przeanalizowana zostanie również możliwość zintegrowania działa z platformami naziemnymi i morskimi.

W pierwszej realizowanej przez konsorcjum fazie prac badawczych nad działem zostanie przetestowana koncepcja działa z wykorzystaniem symulacji numerycznych i prac eksperymentalnych. - Projekt jest ważnym krokiem w kierunku opracowania pełnoskalowej wersji demonstracyjnej, w ciągu najbliższych kilku lat. Ma zawierać też przemyślenia na temat koncepcji przyszłych zastosowań - wskazano.

- Ta przełomowa technologia stanowi ważny atut operacyjny, ponieważ zmniejsza narażenie na ryzyko pojazdów, statków i załogi poprzez zwiększenie odległości strzału - napisano.

Projekt badawczy ma przyczynić się w znacznym stopniu do wzmocnienia europejskiej autonomii strategicznej. Umożliwi również postępy w wielu różnych dziedzinach technologii, w tym: aerotermodynamiki, technik pocisków, wytrzymałości materiałów, magazynowania i konwersji energii, a także różnych zjawisk elektrycznych i elektromagnetycznych, które mogą przynieść korzyści w dalszych zastosowaniach.

Wiadomo, że prace nad takim działem są prowadzone także przez inne państwa, m.in. Stany Zjednoczone czy Chiny.

Europejskie konsorcjum koordynowane jest przez francusko-niemiecki Instytut Badawczy Saint-Louis (ISL). Skupia dziewięciu partnerów, z pięciu krajów europejskich, z których każdy ma własną wiedzę przemysłową, technologiczną i zaawansowaną wiedzę naukową:

  • ISL, francusko-niemiecki instytut badawczy z Saint-Louis, europejski lider w zakresie przyspieszenia elektromagnetycznego i jednocześnie koordynator projektu;
  • The von Karman Research Institute (Belgia), specjalizujący się w napędach i dynamice płynów;
  • dwie firmy zajmujące się integracją systemów Naval Group i Nexter Systems (Francja);
  • dwóch dostawców amunicji Diehl Defence (Niemcy) i Nexter Munitions (Francja);
  • Explomet (Polska), małe przedsiębiorstwo specjalizujące się w wybuchowym platerowaniu metali;
  • ICAR (Włochy), producent kondensatorów elektrycznych o wysokiej gęstości;
  • Erdyn Consultants (Francja), ekspert w zarządzaniu europejskimi projektami dot. współpracy.

Zygmunt Szulc, współwłaściciel Explomet, mówi, że opolska firma dała się poznać instytutowi ISL podczas innego realizowanego wcześniej z Wojskową Akademią Techniczną (jako liderem) projektu dotyczącego materiałów odpornych na przebicie.

- Od kilkunastu lat współpracujemy też z Politechniką Opolską w obszarze materiałów stosowanych w szeroko rozumianym przemyśle elektro: elektrochemii, elektrohydrometalurgii, elektroenergetyce, elektrotechnice. Uważaliśmy, że to będzie silnie rozwijający się obszar konstrukcji i technologii, a produkowane przez nas materiały wielowarstwowe znajdą w nim szerokie zastosowania. Udało nam się poszerzyć zespół realizujący prace badawcze w ramach projektu PILUM o kolegów z Politechniki Opolskiej. Przekonaliśmy partnerów projektowych, że da nam to możliwość prowadzenia wstępnych badań właściwości elektrycznych opracowywanych w ramach projektu materiałów wielowarstwowych na miejscu, właśnie na politechnice. To z kolei pozwoli na szybkie korygowanie budowy i technologii wytwarzania takich materiałów zanim prześlemy je do zagranicznych partnerów w celu przeprowadzenia przez nich końcowych badań - mówi Zygmunt Szulc.

Rolą Explometu w programie PILUM będzie wytworzenie materiałów wielowarstwowych, które znajdą zastosowanie w budowie takiej instalacji. - W tym kierunku prowadziliśmy już wcześniej badania wspólnie z Politechniką Opolską, stąd nasz udział w tym projekcie i akceptacja dla zaproszenia kolegów z uczelni - kontynuuje Zygmunt Szulc.

- Jeśli ten wstępny projekt potwierdzi pewne założenia i tezy, to przerodzi się on w duży projekt, który ma trwać nawet do 20271. Liczymy, że jeśli sprawdzimy się na tym etapie, to będziemy brani pod uwagę w kolejnym i że uda nam się także zaprosić do niego innych przedstawicieli polskiej nauki - wyjaśnia Zygmunt Szulc. - Współudział w tym projekcie pozwoli nam także udoskonalić inne rozwiązania dla przemysłu elektro.

Explomet to mała firma (zespół liczy 17 osób, łącznie ze studentami, którzy we współpracy z firmą przygotowują swoje prace dyplomowe) działająca w Opolu od 1990 r., założona przez Zygmunta Szulca i Aleksandra Gałkę.

Specjalizuje się w łączeniu materiałów w procesie platerowania wybuchowego - eksplozji przeprowadzanych na poligonie. Tak wytworzone kompozyty metalowe są wykorzystywane w urządzeniach procesowych stosowanych m.in.w chemii i energetyce, elektrochemii, elektrometalurgii, hydrometalurgii i elektroenergetyce.

Klientów ma na całym świecie - 97 proc. jej produkcji trafia na eksport. Obecnie przymierza się do wejścia na rynek indyjski.

FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie