Firma z Opolszczyzny z szansą na kontrakt przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Prezes Famaku Robert Rulkiewicz (na zdjęciu z lewej) podpisał porozumienie o współpracy przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej z firmą Westinghouse Electric Company w obecności Marka Brzezinskiego, ambasadora USA.
Prezes Famaku Robert Rulkiewicz (na zdjęciu z lewej) podpisał porozumienie o współpracy przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej z firmą Westinghouse Electric Company w obecności Marka Brzezinskiego, ambasadora USA.
Kluczborski Famak podpisał z amerykańską firmą Westinghouse Electric Company memorandum o współpracy przy budowie elektrowni atomowej w Polsce. Znalazł się w gronie 22 polskich firm z różnych branż, które wstępnie zostały wybrane do udziału w tym projekcie.

O tym, że na terenie Polski ma powstać elektrownia atomowa, mówi się od wielu lat. Rząd podkreśla, że to kluczowa inwestycja dla naszego kraju. Dziś najbardziej prawdopodobną lokalizacją dla niej jest Lubiatowo-Kopalino w nadmorskiej gminie Choczewo (powiat wejherowski), choć w grze jest także Żarnowiec (gmina Krokowa, powiat pucki).

Projekt w ostatnim czasie przyspieszył. Powodem jest nie tylko ochrona powietrza, bo elektrownia atomowa nie emituje dwutlenku węgla, ale przede wszystkim ma ona zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić tę branżę od wpływów Rosji.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej ma powstać docelowo sześć reaktorów. Ich budową zainteresowane są trzy firmy: Électricité de France, Westinghouse Electric Company z USA oraz Korea Hydro & Nuclear Power z Korei Południowej.
Polski rząd nie wybrał jeszcze głównego wykonawcy. Ma to się stać już niebawem, podobno jeszcze w tym roku.

- Pierwsze dwie firmy zaproponowały nam współpracę, jeśli to właśnie im przypadnie budowa elektrowni jądrowej. Jesteśmy już po audytach, które Francuzi i Amerykanie u nas przeprowadzali – informuje Robert Rulkiewicz, prezes zarządu Famak S.A. – Przeszliśmy je pozytywnie. Uznano, że mamy odpowiednie kompetencje.

Amerykanie poszli nawet o krok dalej i z 22 polskimi firmami podpisali porozumienie (memorandum of understending) w sprawie ewentualnej współpracy. Odbyło się to w obecności amerykańskiego ambasadora Marka Brzezinskiego w jego rezydencji w Warszawie.

- Wprawdzie nie mamy doświadczenia, jeśli chodzi o energetykę nuklearną, ale ogólnie dla energetyki budowaliśmy sporo, więc będzie okazja, aby wejść w ten obszar i poszerzyć portfolio – mówi Robert Rulkiewicz. – Spodziewamy się, że w ramach tego projektu moglibyśmy realizować dźwignice i suwnice w czym jesteśmy naprawdę dobrzy. Oczywiście praca przy tym projekcie byłaby dla nas wielkim prestiżem.

Prezes Famaku zastrzega, że podpisanie memorandum jest obiecującym wstępem, ale nie oznacza, iż kluczborska firma ma zagwarantowany kontrakt.

- Musimy jeszcze dogadać się pod względem finansowym – wyjaśnia Robert Rulkiewicz. – Ale funkcjonujemy na rynku i nasze ceny nie odbiegają od rzeczywistości.

W gronie firm wybranych przez Amerykanów do współpracy znalazły się też:

 • Kersten,
 • Mostostal Puławy,
 • Sefako,
 • Grupa Powen-Wafapomp,
 • Monta Materials Handling,
 • GL Steel,
 • Bureau Veritas Polska,
 • Prochem,
 • ZRE Katowice,
 • Energoprojekt Katowice APS Energia,
 • TÜV NORD Polska,
 • Izotechnik,
 • Grafton Recruitment,
 • Bireta Professional Translations,
 • Mostostal Kraków,
 • Eaton Electric,
 • Energomontaż Północ-Bełchatów.

Ponadto jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska Amerykanie przekazali już „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej” i choć pozostali oferenci nadal mają szansę na kontrakt, jednak wydaje się, że najbliżej tego jest właśnie Westinghouse.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska