Forum Seniora w Namysłowie. Rozmawiano o bezpieczeństwie. Gośćmi specjalnymi byli Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości"

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Forum seniora w Namysłowie - fotorelacja 19.03.2024r.
Forum seniora w Namysłowie - fotorelacja 19.03.2024r. Adrian Gajewski
19 marca w Namysłowie odbyło się Forum Seniora, na którym rozmawiano o bezpieczeństwie osób starszych oraz o tym, jak być szczęśliwym seniorem.

Już po raz III Nowa Trybuna Opolska zorganizowała Forum Seniora. Po raz pierwszy odbyło się ono poza granicami stolicy województwa, odwiedziliśmy bowiem Namysłów, a zainteresowanie tym spotkaniem przerosło nasza najśmielsze oczekiwania. 100 bezpłatnych wejściówek rozdaliśmy w zaledwie kilka dni.

W programie forum znalazły się tematy, bardzo bliskie każdemu seniorowi: rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w sieci, zdrowiu i sposobach spędzania wolnego czasu. O tych dwóch ostatnich aspektach opowiedzieli wyjątkowi goście czyli Iwona Mazurkiewicz-Makosz i Gerard Makosz, uczestnicy programu „Sanatorium Miłości", którzy podkreślają, że życie wcale nie zaczyna się po czterdziestce, a dużo, dużo później. Seniorzy mogli również zobaczyć spektakl pt. "Zabawy PRL" przygotowany przez Teatr Eko Studio z Opola.

- Bardzo zależny mi na tym, żeby nasi seniorzy byli aktywni, otwarci, żeby nie zamykali się w czterech ścianach, żeby rozwijali swoje pasje i zainteresowania, żebyśmy wspólnie nadawali rytm naszemu miastu i gminie. Takie inicjatywny jak Forum Seniora są w tym bardzo pomocne - mówił Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa, na zaproszenie którego gościliśmy w tym pięknym mieście (Urząd Miasta w Namysłowie, był partnerem naszego spotkania).

W forum uczestniczyło 100 seniorów, nie tylko z samego miasta, ale także z jego okolic a nawet z Opola.

- Ważne jest, żebyśmy seniorzy mogli chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych kłopotach i zmartwieniach, a takie spotkania temu sprzyjają - mówił Józef Sypko, przewodniczący Namysłowskiej Rady Seniorów.

Działo się w Namysłowie

Na samym starcie głos zabrali namysłowscy policjanci, którzy przekazali seniorom wiele cennych wskazówek dotyczących ich bezpieczeństwa oraz tego na co powinni uważać, zwłaszcza w sieci.

- Ciągle najpopularniejszą metodą oszust jest oszustwo na wnuczka, ale zdarzają się również oszustwa na policjanta - mówił podinsp. Andrzej Ostrycharczyk, Komendant Powiatowy Policji w Namysłowie. - Państwo często sami dają oszustom możliwość popełnienia przestępstwa. Najczęściej jest to granie na emocjach i powoływanie się na przykre zdarzenia losowe - dodał.

Policjanci ostrzegali także seniorów, że funkcjonariusze nigdy nie mogą pobrać od nich gotówki, jeśli ktoś podający się za policjanta będzie domagał się należności finansowej w gotówce to powinniśmy nabrać szczególnej ostrożności.

- Jeżeli jest taka Państwa wola, możecie zapłacić za popełnione wykroczenie na miejscu, za pośrednictwem terminala, który ma policjant - przestrzegał podinsp. Andrzej Ostrycharczyk.

Kolejnym oszustwem, które dotyczy nie tylko seniorów, ale nas wszystkich jest tzw. zagubiona paczka.

- Często otrzymujemy informację, przeważnie przez SMS-a, że nasza paczka utknęła w transporcie i po niewielkim przelewie pieniężnym zostanie nadana. Przestępcy w ten sposób chcą uzyskać dane do konta, a następnie mogą pozbawić nas oszczędności - dodał Komendant Powiatowy Policji w Namysłowie.

Następnie po wystąpieniu policjantów, głos zabrali goście specjalni spotkania - Iwona Mazurkiewicz-Makosz i Grzegorz Makosz, znani z programu telewizyjnego "Sanatorium Miłości", którzy spotkali się z bardziej ciepłym przyjęciem ze strony namysłowskich seniorów.

- Po programie mieliśmy pomysł zaistnienia w social mediach i okazał się to strzał w dziesiątkę. Działamy na takich platformach, jak facebook, instragram, youtube czy TikTok - mówiła Iwona Mazurkiewicz-Makosz.

Uczestniczka "Sanatorium miłości" podkreślała, że zajmuje się głównie sprawami prozdrowotnymi, gdyż z wykształcenia jest fizjoterapeutką. Gerard Makosz natomiast opowiedział wszystkim zgromadzonym swoją historię i nakreślił w pigułce swój życiorys. Warto podkreślić, że w wieku 78 lat zdecydował się nawet napisać książkę i jak sam mówił: "Życie zaczyna się po 70-tce!".

Partnerem głównym Forum Seniora był Urząd Miasta w Namysłowie, a partnerem Zakład Energetyki Cieplnej Namysłów.

Forum Seniora w Namysłowie. Rozmawiano o bezpieczeństwie. Gośćmi specjalnymi byli Iwona i Gerard z

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska