Gimnazjaliści z Mniejszości Niemieckiej nie muszą się uczyć trzeciego języka obcego

fot. archiwum
fot. archiwum
Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję.

Ponieważ gimnazjalista powinien uczyć się dwóch języków obcych, rodzice i działacze TSKN obawiali się, że młodzież mniejszościowa będzie musiała znać obok polskiego i niemieckiego - języka mniejszości - angielski i jeszcze jeden język obcy, np. francuski, hiszpański lub włoski.

- To by było zabójcze - uważa Bernard Gaida, wiceszef TSKN - zmuszałoby do tworzenia czegoś w rodzaju szkoły dla geniuszy, z której każdy wychodzi ze znajomością czterech języków.

Rodzice bali się nadmiernego przeciążenia dzieci, działacze wycofywania przez nich deklaracji o uczeniu się niemieckiego jako języka mniejszości. W ministerstwie interweniowali więc poseł MN Ryszard Galla, Bernard Gaida i Piotr Baron, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. Ostateczna interpretacja ministerialna jest niezwykle korzystna dla mniejszości.
- MEN zaakceptowało naszą propozycję, by uczeń, który wybierze język niemiecki jako pierwszy język obcy, mógł jednocześnie uczyć się go jako języka mniejszości, a godziny tych lekcji się sumują - mówi Biotr Baron - oznacza to, że taki gimnazjalista będzie miał 6 godzin niemieckiego. Pozwoli to na bardzo dobre poznanie języka i na skuteczne podtrzymywanie tożsamości.

Dyrektorzy gimnazjów już wiedzą o decyzji MEN, choć na piśmie zostanie ona przysłana za tydzień lub dwa.

- Z obsadą większej liczby godzin nie będzie u nas kłopotu - mówi Krystyna Jakuczek, dyrektor PG w Dębskiej Kuźni. - Mam dwóch germanistów, a kolejnych dwoje nauczycieli ma uprawnienia do uczenia niemieckiego. Ale decyzja MEN jest trochę spóźniona. Powinniśmy już mieć gotowe siatki godzin, teraz trzeba je będzie tworzyć od nowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska