Głosuj na zamek w Niemodlinie

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
- Liczymy, że głosowanie spopularyzuje nasz zamek - mówi Joanna Kardasińska.
- Liczymy, że głosowanie spopularyzuje nasz zamek - mówi Joanna Kardasińska. Sławomir Draguła
Zabytek Książecy w Niemodlinie znalazł się wśród szesnastu finalistów regionalnych konkursu „Top 5 zamków i pałaców w Polsce”.

Konkurs organizuje Polska Organizacja Turystyczna, a głosowanie internetowe trwa do 15 września. - Wystarczy tylko kliknąć i zagłosować - mówi Joanna Kardasińska, menadżer zamku w Niemodlinie. - Dzięki temu nasz wspaniały zabytek ma szanse na jeszcze większy rozgłos w kraju.

Głosować można na stronie www.polska.travel/pl/hity-zamki-i-palace. W czwartek niemodliński zabytek zajmował w głosowaniu drugie miejsce z 23,4 proc. głosów. Pierwszy był Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim z 27 proc. (województwo lubelskie) a trzeci Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku (województwo warmińsko-mazurskie) z 22,5 proc. głosów.

Początki zamku w Niemodlinie sięgają roku około 1313. Wówczas w miejscu drewnianej kasztelanii książę Bolko I Niemodliński zbudował zamek, który w latach 1314-1382 był rezydencją książąt niemodlińskich. W 1428 roku został zniszczony podczas wojen husyckich, a następnie doszczętnie spalony w pożarze w 1552 roku.

Jego pozostałości przejął w zastaw hrabia von Logau, a następnie odsprzedał go wraz z całym miastem Kasparowi von Pückler, który rozpoczął odbudowę zamku w 1581 roku, trwającą do 1591 roku. Potem był wielokrotnie przebudowywany i zmieniał właścicieli.
W XVIII wieku właścicielem zamku został hrabia Jan II Nepomuk von Praschma. Jego rodzina władała zamkiem aż do 1945 roku i do końca wojny w nim mieszkała. Po II wojnie światowej był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego i szkoły. Potem przechodził w prywatne ręce.

W jego murach Jan Jakub Kolski kręcił film Jasminum. Od kilku lat jego właścicielem jest jedna z łódzkich firm, która rozpoczęła poważne remonty.

Zakończył się generalny remont dachu zamku w Niemodlinie, odrestaurowano też wieżę bramną, teraz wojewódzki konserwator zabytków otrzymał dokumenty związane z odnowieniem elewacji zabytku. Cały czas prace trwają również w kaplicy zamku oraz kryptach, w których spoczywają szczątki rodziny von Praschma, rodu, który był właścicielem zamku w Niemodlinie.

Po zakończeniu prac do krypty wrócą dwie trumny, które zostały znalezione podczas jej remontu. W jednej spoczywa ciało kobiety, w drugiej mężczyzny. W tym roku na zamku zainstalowano replikę bursztynowej komnaty.

Do najchętniej zwiedzanych należy sala tortur wyposażona w eksponaty z dokładnymi opisami, nowi właściciele odrestaurowali również zamkowe piwnice, wkrótce planowane jest otwarcie zapowiadanego muzeum ikon oraz zbrojowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska