Gmina Biała zmienia się na Waszych oczach

Materiał informacyjny Gminy Biała
Z dumą i radością wkrótce zaprosimy Państwa do wspólnego świętowania wyjątkowego jubileuszu: 800-lecia miasta Biała. To magiczne miejsce, gdzie historia splata się z teraźniejszością, a dziedzictwo przeszłości tworzy solidne fundamenty dla przyszłości. Doskonałą aspiracją do intensyfikacji działań na rzecz rewitalizacji jedynego miasta naszej Gminy stała się właśnie ta wspaniała rocznica.

W pierwszej kolejności zależało nam na zmodernizowaniu rynku w Białej i budynku dawnego kościoła ewangelickiego, ale również uratowaniu naszych mocno zdegradowanych zabytków, tj. prawie 200-metrowego odcinka murów obronnych oraz trzech wież: wodnej, ciśnień i średniowiecznej baszty, które dodatkowo stały się punktami widokowymi. Nasze starania zostały docenione chociażby przez Samorząd Województwa, którego nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną 2022 otrzymało Centrum Społeczno-Kulturalne w Białej (mieszczące się w ww. kościele ewangelickim). Ponadto, zostały wyremontowane ulice, stadion miejski wraz z szatnią oraz wybudowane ścieżki pieszo-rowerowe, co wraz z muszlą koncertową pozwoliło na rozpoczęcie rewitalizacji parku miejskiego, powstał także kompleks edukacyjno-sportowy przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Białej. Przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Opolu powstało w Białej siedem mieszkań wspomaganych. Stale remontujemy i termomodernizujemy budynki komunalne i wspólnotowe, w tym także budynek Urzędu Miejskiego. Atrakcyjność Białej jest dodatkowo wzbogacona o odkryty basen miejski, najstarszy i największy na Śląsku Opolskim cmentarz żydowski oraz udostępniony do zwiedzania szaniec szwedzki, powstały niegdyś na ruinach średniowiecznego grodziska.

Gmina Biała to jednak nie tylko miasto, ale również 30 sołectw, które co roku pięknieją i rozwijają się dzięki realizacji zadań finansowanych z funduszu sołeckiego, a ostatnio również o ze środków Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej: budowane oraz remontowane są świetlice wiejskie i remizy strażackie, powstają place zabaw, wiaty biesiadne i siłownie zewnętrzne. Przebudowy i remonty dróg gminnych możliwe były przede wszystkim dzięki funduszom rządowym (m.in. w Prężynie, Krobuszu, Wilkowie, Ogierniczach, Pogórzu, Grabinie i Białej) oraz unijnym (np. droga w Mokrej, realizowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich).

Gmina Biała zmienia się na Waszych oczach

Nasza Gmina jest również laureatem nagrody „Gminy OZE” za zainstalowanie na budynkach użyteczności publicznej ogniw fotowoltaicznych i magazynu energii oraz budowie wiatraka (o mocy 10kW). Powstała ponadto oczyszczalnia ścieków w Białej, a już w trakcie jest zadanie budowy oczyszczalni w Łączniku, w którym rozpoczęliśmy także instalację kanalizacji sanitarnej. Na terenie Gminy Biała powstały również trzy punkty selektywnej zbiórki odpadów, które mają pomóc mieszkańcom w prawidłowej segregacji śmieci.

W tym roku obchodziliśmy 30-lecie partnerstwa z niemiecką gminą Marienheide oraz stale współpracujemy z dwoma gminami czeskimi: Městem Albrechtice i Osoblaha, z którymi realizujemy wiele transgranicznych projektów i dzięki temu integrujemy na pograniczu, budując dodatkowo wiele prospołecznych obiektów małej architektury - miejsc spotkań, zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich. W ciągu ostatnich dziewięciu lat na te wszystkie inwestycje przeznaczono ok. 115 mln złotych, pozyskując środki zewnętrzne, a zmniejszając jednocześnie w tym okresie zadłużenie Gminy z 7 mln do 3 mln złotych.

Burmistrz Białej
Edward Plicko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska