Gmina Strzelce Opolskie planuje łączyć wiejskie szkoły w Suchej, Rozmierce i Kalinowicach. Rodzice protestują

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Mieszkańcy Suchej protestują przeciwko planowanej reformie oświaty w gminie Strzelce Opolskie.
Mieszkańcy Suchej protestują przeciwko planowanej reformie oświaty w gminie Strzelce Opolskie. Radosław Dimitrow
Mieszkańcy Suchej pod Strzelcami Opolskimi nie zgadzają się, by ich szkołę włączyć do placówki w sąsiedniej miejscowości. Zapowiadają interwencję u kuratora. Napisali także list otwarty.

Gmina Strzelce Opolskie proponuje przeniesienie części uczniów z małych, wiejskich szkół do placówek w sąsiednich miejscowościach. Chodzi o szkoły usytuowane w Rozmierce, Suchej i Kalinowicach, w których uczy kolejno: 67, 60 i 60 dzieci.

Przedstawiciele gminy tłumaczą, że prognozy demograficzne dla tych miejscowości nie są najlepsze. Sposobem na ratowanie szkół ma być właśnie łączenie klas, co przyniesie jednocześnie gminie ok. 1,6 mln zł oszczędności, bo do nauki dzieci będzie potrzeba mniejszej liczby nauczycieli.

W przypadku niektórych szkół (np. Kalinowic i Rozmierki) reforma ma także poprawić warunki do nauki, bo uczniowie będą mogli korzystać z sal gimnastycznych, pełnowymiarowej stołówki, większych klas i lepszych pracowni. Plan zakłada, że dzieci będą dowożone na lekcje autobusami, a za przejazdy będzie płacić gmina.

- Prace nad optymalizacją sieci szkół wciąż trwają - mówi Marzenna Staroszczyk, dyrektor Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek. - Sprawa była omawiana przez radnych i przedstawicieli szkół podczas komisji wspólnej. W następnym tygodniu mamy zaplanowane spotkania z rodzicami w tej sprawie.

Rodzice protestują. Największy sprzeciw budzi plan łączenia klas w Suchej i Rozmierce. Gmina zakłada skumulowanie dzieci z klas 1-3 w szkole w Rozmierce oraz utworzenie wspólnych klas dla dzieci 4-8 w placówce w Suchej.

Rodzice zauważają, że o ile starsze dzieci na tym mogą zyskać, to młodsze będą się uczyć w gorszych warunkach, bo stracą dostęp chociażby do sali gimnastycznej, której w Rozmierce nie ma.

- Nie zgadzamy się na to tym bardziej, że szkoła w Rozmierce ma się stać placówką wiodącą, a Sucha ma być formalnie zlikwidowana - mówi Ewelina Walerczyk, przewodnicząca rady rodziców w szkole w Suchej. - Będziemy bronić naszej szkoły do skutku.

W sobotę rodzice przyszli pod szkołę z transparentami. Napisali także list otwarty do burmistrza Strzelec Opolskich i gminnych radnych.

- Szkoła w Suchej ma tak dobre warunki do nauki, że propozycja jej degradacji lub likwidacji nie powinna być brana pod uwagę - dodaje Bogusław Farion, sołtys Suchej i jednocześnie radny. - Propozycja reformy w takim kształcie nigdy nie powinna nawet trafić pod głosowanie.

Ostateczna decyzja będzie należeć do rady miejskiej. Sesja już 24 lutego br.

List otwarty rodziców uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Suchej:

Szanowny Panie Burmistrzu
Szanowni Radni Miasta Strzelce Opolskie
oraz
Drodzy Mieszkańcy Gminy Strzelce Opolskie

Zwracamy się z prośbą o uwagę w sprawie dla nas bardzo ważnej.

Od dwóch tygodni tematem najważniejszym w naszych domach jest projekt uchwały Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich, który ma posłużyć optymalizacji sieci szkół w naszej gminie. Poinformowano nas, że jest ona niezbędna ze względu na wysokie obciążenie budżetu wydatkami ponoszonymi na szkoły wiejskie, do których uczęszcza mała liczba uczniów.
Uchwała zakłada połączenie placówek w Suchej i Rozmierce, i likwidację naszej szkoły.
Przyznajemy, że z ekonomicznego punktu widzenia, szukanie oszczędności jest dla nas zrozumiałe, jednak całą naszą społecznością targają ogromne emocje, którymi pragniemy się z Państwem podzielić. Jest nam trudno podejść do tego tematu chłodno – troszcząc się jedynie o finanse.
Konsekwencje wdrożenia powyższej uchwały poniosą przede wszystkim nasze dzieci – osoby dla nas najważniejsze. Mimo naszych prób racjonalnego podejścia do tematu, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że od przyszłego roku szkolnego nie będzie już miejsca, z którym związani jesteśmy od dziesięcioleci.

Dla wielu z nas szkoła w Suchej to miejsce, które pamiętamy jako uczniowie, dla innych jest dziełem rąk Rodziców lub Dziadków. Nowy budynek placówki został zbudowany 49 lat temu w czynie społecznym przez mieszkańców Suchej. Od tej pory jest naszym powodem do dumy: ma pełnowymiarową salę gimnastyczną, przestronne sale i korytarze. Jest wspaniale wyposażony. W każdej pracowni znajduje się tablica interaktywna, laptop i drukarka.
To miejsce, w którym nasze dzieci mają wspaniałe warunki do harmonijnego rozwoju. Bardzo nas cieszy, że nasza sala gimnastyczna codziennie służy mieszkańcom gminy – odbywają się w niej treningi drużyn sportowych spoza naszej miejscowości - służy ogółowi.
Od kilku lat nie tylko nasza społeczność docenia walory szkoły w Suchej.

Z roku na rok przybywa uczniów, którzy szukają azylu - miejsca, gdzie indywidualizacja nauczania jest łatwiejsza do zrealizowania – właśnie ze względu na mało liczne klasy i przestrzeń, którą oferuje budynek. Bardzo nas to cieszy, bo dzieci mają możliwość integrowania się z kolegami i koleżankami z innych miejscowości. Nie żyją w hermetycznym środowisku. Uczą się z rówieśnikami, którzy dojeżdżają ze Strzelec Opolskich, Grodziska, Szymiszowa i Rożniątowa.
Rodzice spoza naszych miejscowości zdecydowali się na naszą szkołę ze względu na wyjątkowo korzystne warunki do nauki, które związane są z zatrudnieniem wysoko wykwalifikowanej kadry. Nasi nauczyciele mają kwalifikacje do diagnozowania i przeprowadzania terapii uczniów ze spektrum autyzmu. Są przygotowani do wspierania dzieci w ramach terapii pedagogicznej, ukończyli studia podyplomowe na kierunkach: logopedia, neurodydaktyka, oligofrenopedagogika. Cieszy nas to, że nasze pociechy znajdują się pod ich troskliwymi skrzydłami.
Jesteśmy dumni z sukcesów, które odnoszą nasze dzieci. Wielokrotnie cieszyli nas, osiągając wysokie noty w egzaminach zewnętrznych. Szczycimy się 20 finalistami i 3 laureatami konkursów przedmiotowych.

Codziennością naszej szkoły jest również rozwój sportowy i artystyczny dzieci. Wielokrotnie byliśmy doceniani za wyczyny sportowe naszych drużyn. Naszą radością są również dokonania sceniczne dzieci. Prawdziwi z nich artyści. Angażują się w działania Teatru Dzielnego Widza i Suskich Skowroneczków.
Występują na scenie, śpiewają, tańczą – uświetniają swymi występami przedsięwzięcia szkolne, gminne i wojewódzkie. Odnoszą sukcesy w konkursach wojewódzkich. Wyrastają na godnych następców Suskich Skowronków – tradycja i dziedzictwo przodków to bardzo ważny element wychowawczy w naszej szkole.
Jesteśmy pewni, że wartości podkreślane na co dzień, owocują absolwentami, którzy wyrastają na osoby ambitne, pracowite i szanujące drugiego człowieka. „Skorupka naszych dzieci nasiąka” pasją do pomagania innym. To w szkole działają
w ramach Klubu Twórczej Radości i Szkolnego Koła „Caritas” i mają możliwość sprawdzenia się jako wolontariusze.

Cenią sobie znajomość z pensjonariuszami domów pomocy w Porębie, Szymiszowie i Strzelcach Opolskich. Świętują z nimi każdy karnawał i andrzejki. Kolędowaniem wspierają dzieci z Burkina Faso. Angażują się w pomoc dzieciom z rejonów ogarniętych wojną – wspierając akcje Unicef. Za swe działania zostali wielokrotnie wyróżnieni w Ogólnopolskim Samorządowym Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.
Wierzymy, że każda osoba, która przeczytała nasz list, rozumie dlaczego trudno nam się pogodzić z perspektywą utraty miejsca, które działa tak prężnie i jest bardzo ważne dla naszych pociech. Bardzo nam przykro z powodu tego, że nasz „szkolny raj” jest tak dużym obciążeniem finansowym. Wiemy, że nasza miejscowość ma bardzo atrakcyjne położenie, co sprawia, że staje się coraz bardziej rozwojowa.

Powstają nowe domy, przeprowadzają się kolejne rodziny, co każe nam mieć nadzieję na przyrost demograficzny w kolejnych latach. Tym bardziej wizja utraty szkoły jest dla nas przerażająca – bo kto zechce wiązać swą przyszłość z miejscem, w którym brak fundamentu – jakim jest bezpośredni dostęp do edukacji?
Nie zamierzamy jednak poddać się czarnowidztwu. Pragniemy wystosować apel do wszystkich Mieszkańców naszej gminy. Rozważcie Państwo propozycję skorzystania z gościnnych progów naszej szkoły. Może Wasze Dzieci lub Wnuki odnajdą u nas miejsce, w którym spędzą szczęśliwe dzieciństwo? Może te przykre dla nas okoliczności okażą się sposobnością do tego, by inni usłyszeli o godnym polecenia miejscu? Zapraszamy serdecznie do szkoły „drogiej naszym sercom”.
Z wyrazami szacunku
Rodzice Uczniów
Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Suchej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak unikać informacyjnego przeładowania? Zobacz program 3 sposoby NA

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anty pis

Adrian Cz. - Wojewoda Opolski miał chrapkę zostać szeryfem w Strzelcach Opolskich .

Obecnie ma dużo większą władzę z nadania politycznego ( nie mylić z kompetencjami ) ma też dużo kasy w swojej dyspozycji .

Może wspomoże Strzelecką oświatę , przecież tutaj go wykształcono . Czas na rewanż Adrianie.

C
Clawisz

" Prace nad optymalizacją sieci szkół wciąż trwają - mówi Marzenna Staroszczyk, dyrektor Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek "

Szanownej Pani - byłej pedagog - pragnę przypomnieć , ze OPTYMALNYM dla dziecka jest nauka i wychowanie w najbliższym , znanym uczniowi środowisku.

Może polityczni urzędnicy przejdą na chiński system nauki , skoszarują wszystkich uczniów z Gminy w jednej szkole wraz z internatem ?

Proponuję Zakład Karny Nr. 2 - dużo sal lekcyjnych i na zakwaterowanie uczniów wraz z kadrą pedagogiczną.

No , i jakie oszczędności !!!

S
Sierotka oświatowa

Jeszcze niedawno w każdej wiosce Gminy Strzelce Opolskie była szkoła , w mieście Strzelce Opolskie było 7 szkół podstawowych.

Mam pytanko : ile szkół "zreformowano" poprzez likwidację i jakie są tego efekty ?

Jak podniósł się poziom nauczania , opieka nad uczniem ?

G
Gość

"Reforma oświaty " przez likwidację szkół , to tak jakby reformować służbę zdrowia poprzez rozbudowę cmentarzy.

500

Politykom nie zależy na kształceniu i wychowaniu . Politycy potrzebują nieudolnych , niewykształconych ludzików potrafiących się podpisać na liście wyborczej i głosujących na przekupujących jakimiś plusikami .

S
Samanta Blumstein

Kiedyś raziła mnie "komuna" . Myślałam , że gorzej być nie może.

Jak bardzo się myliłam.

G
Gość

Były wybory na kogo państwo głosowaliście no to teraz nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Macie swoich radnych i swojego burmistrza to teraz musicie tańcować jak oni wam zagrają. Na szkoły nie ma pieniędzy ale na ich pobory diety, parki, baseny itd. są. Może się skrzykniecie i coś zmienicie jak nie teraz to przy następnych wyborach ale daje głowę, że to do tego czasu wszystko zapomnicie a dzieci będą w innych szkołach. Podobnie było winnych szkołach powiatu i co .....

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie