Górażdże i Remondis stworzą spółkę joint venture

Edyta Hanszke
Zakład powstanie w okolicach cementowni w Choruli. Ma przetwarzać rocznie ok. 200 tys. ton paliw zastępczych, które będą wykorzystywane do opalania pieca do produkcji cementu.
Zakład powstanie w okolicach cementowni w Choruli. Ma przetwarzać rocznie ok. 200 tys. ton paliw zastępczych, które będą wykorzystywane do opalania pieca do produkcji cementu. archiwum nto
Postawi ona obok cementowni w Choruli zakład do przetwarzania odpadów segregowanych zasilających piec cementowy. Dzięki temu ma być bardziej ekologicznie dla środowiska i ekonomicznie dla firm.

Zakład powstanie w okolicach cementowni w Choruli. Ma przetwarzać rocznie ok. 200 tys. ton paliw zastępczych, które będą wykorzystywane do opalania pieca do produkcji cementu. Górażdże chcą zapewnić sobie dzięki temu stały dostęp do dobrej jakości paliw. W tym celu razem z Remondisem stworzą spółkę joint venture. – Otrzymaliśmy już wymaganą zgodę urzędu antymonopolowego. Zakład wybudujemy w przyszłym roku, a działalność w nim rozpoczniemy na przełomie 2016 i 2017 roku - mówi Ernest Jelito, prezes Grupy Górażdże.

Do zakładu w Choruli mają trafiać odpady z naszego regionu, po wstępnej selekcji w nowym  zakładzie Remondisu w Gliwicach. Tu będą rozdrabniane i trafią do pieca obrotowego. To rozwiązanie pozwala na pozbycie się odpadów bez większej szkody dla środowiska (inaczej zalegałyby na składowiskach).

Nowa inwestycja ma także wpłynąć na obniżenie kosztów produkcji. Obecnie udział paliw zastępczych wynosi w Górażdżach ponad 50 proc., a firma chce osiągnąć poziom 80 proc.

To niejedyny pomysł nowego prezesa na poprawę wyników finansowych firmy. Popyt na cement w ostatnich latach w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie - ok. 15 mln ton i mimo oczekiwań producentów nie rośnie.

– Pracujemy nad nową strategią rynkową dla naszej grupy - zapowiada Ernest Jelio, który stanowisko objął w październiku br. a przez ostatnie lata był dyrektorem technicznym w koncernie Heidelberg. – Mocno koncentrujemy się również na optymalizacji  logistyki.. Klientom zaoferujemy nowe produkty i rozwiązania techniczne - deklaruje prezes Jelito. Planuje on także przenieść na polski grunt projekt „Przemysł 4.0”, czyli wykorzystanie w przedsiębiorstwie nowoczesnych technologii i narzędzi telekomunikacyjnych i informacyjnych. - Chcę, żeby Górażdże były pionierem w tej dziedzinie. Będziemy też rozwijać dział B+R - planuje Ernest Jelito.

W 2015 r. Grupa Górażdże przeznaczyła na inwestycje 150 mln zł - zakończyła inwestycje wewnątrz cementowni i przejęła udziały spółek Duda Beton i Duda Kruszywa (węzły betoniarskie i kopalnie kruszyw).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska