Gotowano je także z kamienia

fot. Archiwum
Zupy mogą być prawdziwymi przysmakami w naszym domowym menu.
Zupy mogą być prawdziwymi przysmakami w naszym domowym menu. fot. Archiwum
Gorące i gęste - takie zupy najlepiej smakują zimą. Szczególnie jeśli gotujemy je z warzyw zebranych latem w ogródku.

Sposoby pani Janiny

Sposoby pani Janiny

Zupa (na przykład kapuśniak albo gulaszowa) będzie miała ładny kolor, jeśli zagęścimy ją tzw. ciemną zasmażką: trzy kopiaste łyżki zwykłej mąki wrzucam na gorącą patelnię i mieszając, sparzam na ciemny kolor, jakby przypalam. Następnie energicznie rozprowadzam mąkę, wlewając do niej zimną wodę (około 2 szklanek) i mieszając trzepaczką czy widelcem. Zapewne zrobią się kluchy. To nic, bo rozprowadzoną mąkę wlewam do zupy przez metalowe sitko, jeszcze dodatkowo przecierając kluchy.

Zupy jadał już człowiek pierwotny. Nie miał w prawdzie garnka do warzenia, ale i tak nieźle sobie dawał radę. Ludzie pierwotni wykorzystywali do gotowania zupy dołek wykopany w ziemi. Przykrywali go skórą zwierzęcą i wlewali do wnętrza wodę oraz dodawali składniki potrawy. Potem umieszczali w środku rozgrzane przez ogień kamienie. Wynalezienie zupy było ważnym przełomem technologicznym, ponieważ można było ugotować ją z gorszej jakości produktów.

- Potrzebujemy witamin, szczególnie witaminy C. Dlatego właśnie chętnie jadamy kapuśniaki, zupy ogórkowe czy szczawiowe. Najlepiej z przetworzonych warzyw uprawianych we własnych ogródkach czy na działkach - mówi Janina Hołówka, znana gospodyni spod Brzegu, laureatka licznych konkursów kulinarnych.

Dziś pani Janina zdradza nam swoje przepisy na zdrowe zimowe zupy oraz tajemnice nadawania im oryginalnego smaku.

Kapuśniak z czarną zasmażką

Składniki: Kilogram odciśniętej kiszonej kapusty, parę wędzonych żeberek, cebula, 5 pokrojonych w kostkę ziemniaków, przetarte na tarce: 2 marchewki, pietruszka, kawałek selera, poza tym 2 liście laurowe, ziele angielskie, sól i pieprz, 3 kopiaste łyżki mąki.

Wykonanie: Ugotować na kościach wywar z ziołami i cebulą, dodać odciśniętą od soku i poszatkowaną kapustę oraz warzywa i ziemniaki. Nie solić. Lekko zagęścić sparzoną na ciemno mąką (patrz Sposoby). Gotową zupę doprawić pieprzem, sokiem z kapusty lub solą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska