Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała w Bełchatowie ze Skrą 0:3 w meczu 16. kolejki PlusLigi. Trwa kryzys, to ich 4 porażka z rzędu

Krzysztof Marcinkiewicz
Zdjęcie archiwalne.
Zdjęcie archiwalne. Wiktor Gumiński
Trwa kryzys Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, która przegrała wyjazdowy mecz 16. kolejki PlusLigi ze Skrą Bełchatów. W tym roku ZAKSA przegrała wszystkie 4 dotychczasowe mecze, wygrywając w nich zaledwie 2 sety.

W Bełchatowie spotkały się 2 najlepsze polskie zespoły siatkarskie w XXI wieku. Oba łącznie 16 razy zdobywały mistrzostwo PlusLigi (Skra 9 razy, ZAKSA 7 razy). W tym sezonie forma obu klubów jest daleka od oczekiwań kibiców.

O ile kryzys w zespole z Bełchatowa trwa już od sezonu 2022/2023, kiedy zajęli oni 12. miejsce w lidze, to dla ZAKSY lokata poza pierwszą „ósemką” jest czymś nowym. O ile obecny sezon kędzierzynianie zaczęli rewelacyjnie, wygrywając 3:2 z Jastrzębskim Węglem w meczu o AL-KO Superpuchar Polski, to później wszystko zaczęło się sypać.

Na zespół spadła plaga kontuzji, przez moment ZAKSA nie miała rozgrywającego. W trybie awaryjnym zakontraktowano Radosława Gila. Kędzierzynianie zaczęli wstydliwie przegrywać mecze, w których byli zdecydowanymi faworytami, jak np. 0:3 z Norwidem Częstochowa czy 1:3 z Barkomem Każany Lwów.

Przed meczem ze Skrą ZAKSA przegrała już w tym roku 2 mecze ligowe, tracąc szansę na grę w ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski (o trofeum powalczą drużyny z sześciu pierwszych miejsc po 15. kolejce). W czwartek ZAKSA przegrała również 0:3 z Olympiakosem Pireus, komplikując sobie sytuację w kontekście wyjścia z grupy Ligi Mistrzów.

Do Bełchatowa ZAKSA jechała po przełamanie, jednak w pierwszym secie została brutalnie sprowadzona na ziemię. Wicemistrzowie Polski nie byli w stanie przeciwstawić się rewelacyjnie zagrywającym gospodarzom i przegrali tę partię do 12.

W drugim secie ZAKSA weszła na dobry poziom, utrzymując w niej niewielką przewagę. W końcówce jednak to gospodarze zachowali więcej zimnej krwi, wygrywając 28:26.

Kiedy w trzecim secie ZAKSA przegrywała 13:17, wydawać się mogło, że jest już po meczu. W tym momencie wicemistrzowie Polski wrócili do gry, doprowadzając do remisu po 20. W końcówce jednak kędzierzynianie troszkę się pogubili, przegrywając tę partię do 22.

Przegrana w Bełchatowie była 4. porażką ZAKSY z rzędu.

PGE GiEK Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:12, 28:26, 25:22)
Skra: Konarski (18), Lemański (11), Łomacz (3), Poręba (10), Aciobăniței (5), Lipiński (11), Diez (libero) oraz Nowak, Kupka
ZAKSA: Kaczmarek (4), Janusz, Wiltenburg (5), Bednorz (14), Pashytskyy (8), Chiţigoi (10), Shoji (libero) oraz Kluth (3), Banach