Gzowski ma rok pełen sukcesów

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Jerzy Szczubiał (w środku), nauczyciel przedmiotów zawodowych w Gzowskim, w otoczeniu swych znakomitych wychowanków. Mateusz Pawliczek, Rafał Gawlita i Paulina Bonikowska zostali laureatami,  a Kinga Szydłowska finalistką olimpiady budowlanej.
Jerzy Szczubiał (w środku), nauczyciel przedmiotów zawodowych w Gzowskim, w otoczeniu swych znakomitych wychowanków. Mateusz Pawliczek, Rafał Gawlita i Paulina Bonikowska zostali laureatami, a Kinga Szydłowska finalistką olimpiady budowlanej. Fot. gzowski
Na olimpiadzie budowlanej uczniowie ZSTiO uzyskali najlepszy w dziejach szkoły rezultat. W kwietniu szkoła otrzymała wyróżnienie w konkursie Opolska Nagroda Jakości.

Od 14 do 16 kwietnia uczniowie klas w zawodzie technik budownictwa Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im K. Gzowskiego uczestniczyli w XXIX Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Ostrzeszowie.

Celem tej olimpiady jest podnoszenie rangi i jakości kształcenia w zawodach budowlanych oraz zachęcanie młodzieży do podejmowania nauki w tej trudnej dziedzinie, aby zawód budowniczego na każdym szczeblu struktury zawodowej uprawiany był zgodnie z zasadami profesjonalizmu i odpowiedzialności. Zawody odbywają się w 3 etapach: etap szkolny, regionalny i zawody centralne - finał. Tematy sprawdzianów zewnętrznych obejmują wszystkie aspekty budownictwa od architektury przez materiały budowlane, konstrukcje, kosztorysowanie, zagadnienia prawne i bezpieczeństwa pracy. J

W XXIX edycji OWiUB do etapu szkolnego przystąpiło ponad 3 000 uczniów ze 162 szkół z całej Polski, a do etapu okręgowego w 12 miejscach w kraju - 625 uczniów. W etapie okręgowym który odbył się w marcu na Politechnice Opolskiej udział wzięło 15 szkół z Opolszczyzny i województwa dolnośląskiego. Do etapu centralnego zakwalifikowało się 7 uczniów w tym 4 z Gzowskiego. Na tym etapie ZSTiO zajął I miejsce w regionie z 314 punktami.

W finalnym etapie zawodów brała udział reprezentacja 86 najlepszych uczestników wraz z opiekunami przygotowującymi do zawodu technika budownictwa, reprezentującymi 45 szkół z całej Polski.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum [O]

Historyczny wynik

Reprezentanci Gzowskiego: Mateusz Pawliczek, Rafał Gawlita i Paulina Bonikowska zostali laureatami, a Kinga Szydłowska finalistką olimpiady. Dzięki takim sukcesom mają wolny wstęp na każdą politechnikę.

- Każdego roku nasza szkoła ma finalistów i laureatów, ale tegoroczny sukces jest największy w dziejach szkoły - mówi z dumą Zdzisław Ślemp, dyrektor ZSTiO.

- Bardzo się cieszę z sukcesu na olimpiadzie budowlanej, tym bardziej, że do Gzowskiego przyszłam w połowie I klasy z II LO, aby spełniać się w wymarzonym zawodzie i udało się - mówi Paulina Bonikowska tegoroczna maturzystka.

Dla trzech nauczycieli, którzy przygotowali największą liczbę laureatów o najwyższych lokatach ufundowano puchary. Drugie miejsce uzyskał nauczyciel przedmiotów zawodowych z Gzowskiego - mgr inż. Jerzy Szczubiał. W przygotowaniach uczniów do olimpiady pomagali również inni nauczyciele przedmiotów budowlanych; mgr inż. Krystyna Przybecka, mgr inż. Joanna Raczyńska i mgr inż. Jarosław Gawryś.

- Nie jest łatwo nauczyć zawodu. Młody człowiek po raz pierwszy styka się z budownictwem w naszej szkole. Ale jest olbrzymia satysfakcja, gdy młodzież świetnie zdaje egzaminy zawodowe, a jeszcze większa, gdy nasi uczniowie są laureatami i finalistami olimpiady na szczeblu centralnym - mówi Jerzy Szczubiał.
Organizator olimpiady

Miarą wysokiej pozycji Gzowskiego jest fakt, że jako jedyna szkoła Opolszczyzny była ona gospodarzem - i to już po raz drugi - etapu centralnego olimpiady. Na przełomie marca i kwietnia w ZSTiO przez trzy dni gościło 26 zespołów uczestniczących w XXXVIII Olimpiadzie Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. “Przeprowadzenie wieloetapowej olimpiady wymaga ogromnych nakładów pracy, w tym także finansowych”- podkreśliła w liście gratulacyjnym na ręce dyrektora szkoły sekretarz stanu w MEN, Teresa Wargocka. Gratulacje i podziękowania za znakomitą organizację olimpiady przesłał także Główny Geodeta Kraju, Kazimierz Bujakowski.

Opolska Nagroda Jakości

W połowie kwietnia w Filharmonii Opolskiej odbyła się uroczystość wręczenia statuetek Opolskiej Marki i Opolskiej Nagrody Jakości. Patronowali jej Wojewoda Opolski i Marszałek Województwa Opolskiego. Wśród wyróżnionych Opolską Nagrodą Jakości znalazł się Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im K. Gzowskiego w Opolu. To szczególne wyróżnienie, gdyż nagradzane są głównie znaczące przedsiębiorstwa z województwa opolskiego. W tym roku w XIII edycji Opolskiej Nagrody Jakości wśród laureatów znalazły się między innymi: firma MEB Technical GmbH z Opola (z którą Gzowski ściśle współpracuje), spółka Polaris Poland z Opola, Spółdzielnia Pracy „Cukry Nyskie, spółka Pinus ze Skarbimierza Osiedla i inne. W takim znakomitym towarzystwie znalazła się również opolska szkoła. Nagroda honoruje firmy, które poprzez swój system zarządzania i metody pracy dają najlepszy produkt i spełniają oczekiwania klientów. Uhonorowanie ZSTiO wyróżnieniem świadczy o docenieniu jakości jej pracy: wysokich wyników nauczania, sukcesów olimpijskich czy wynalazków. Jednocześnie wskazuje, że docenia się szkoły i ich wkład w tworzenie kadr dla prężnie rozwijającej się gospodarki Opolszczyzny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska