Idziemy na przedświąteczne zakupy, a tam karp droższy o 75 proc. niż rok temu. Dlaczego ceny tak urosły?

Agata Wodzień-Nowak
Przedświąteczne zakupy kosztują więcej
Przedświąteczne zakupy kosztują więcej Tomasz Czachorowski
Ryba to jeden z symboli polskiej Wigilii Bożego Narodzenia. Jeśli zdecydujemy się na karpia, cena może nas zmrozić, mimo że sam karp mrożony nie jest. Postanowiliśmy sprawdzić, które z produktów kojarzonych z przygotowywaniem świątecznych dań najbardziej podrożały. Są i takie, których ceny nie uległy zmianie. Na stawki wpływa nie tylko dostępność produktów, ale też koszty ich wytwarzania.

Spis treści

Ruszamy na przedświąteczne zakupy, by sprawdzić, co będzie nas kosztowało znacznie więcej niż przed rokiem, a które produkty niewiele odbiegają od stawek sprzed 12 miesięcy, bo takie również znajdujemy. Szukamy także powodów zmian stawek, które swój początek mają w gospodarstwie rolnym, a na nie oddziałuje sytuacja na świecie.

Dlaczego karp jest dużo droższy niż rok temu?

W marketowych lodówkach znajdziemy już płaty karpia. Jeśli ktoś pamięta, że w najpopularniejszych sieciach kosztował rok temu 39,99 zł za kilogram, a w promocji tuż przed świętami nawet 35 zł, to teraz mocno zdziwi się, widząc na etykiecie cenowej 69,99 zł za ten produkt. To wzrost z roku na rok o 75 procent.

Więcej o cenach karpia piszemy tu: Tyle płacimy za kilogram przed Wigilią 2022 w sklepie i prosto ze stawu

Dlaczego karp tak bardzo podrożał? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa:

– Cena karpia zależy w największym stopniu od cen pasz, zbóż, pracy i energii – tłumaczy Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego KOWR. – Wyhodowanie karpia to okres 2-3 lat. W 2020 roku tonę pszenicy można było kupić poniżej 700 zł, dziś musimy zapłacić ponad dwa razy więcej. Jesteśmy elementem światowego rynku zbóż, a ceny na nie dyktuje w Europie paryska giełda Matif.

Zboże latem było znacznie droższe niż przed rokiem, a to ważny czynnik wpływający na koszt produkcji karpia, który jest dokarmiany pszenicą czy innymi zbożami. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego* pszenica średnio w skupach w sierpniu 2022 roku była droższa o blisko 72 proc. w porównaniu z ceną sprzed roku,

 • jęczmień o 86 proc.,
 • żyto o 74 proc.,
 • kukurydza o 39 proc.

Do tego trzeba doliczyć presję wzrostu wynagrodzeń, drożejący prąd czy koszty transportu ryb.

Trwa głosowanie...

Którą z tradycji uważasz za najważniejszą podczas świąt Bożego Narodzenia?

O komentarz poprosiliśmy również sieci handlowe. Na naszą prośbę odpowiedziała Biedronka, która wskazuje na dbałość o zapewnienie klientom wyboru. W sklepach różnych sieci znajdziemy oczywiście tańsze ryby niż karp, jak na przykład panga czy morszczuk.

Sieć sklepów Biedronka tradycyjnie dba o to, aby podczas świątecznych zakupów klienci mogli wybierać produkty z szerokiej oferty asortymentu dostępnego w najlepszych cenach – wyjaśnia Dagmara Basińska, kupiec odpowiedzialny za kategorię ryb świeżych w Biedronce. - Dotyczy to również ryb, które tradycyjnie zagoszczą na wielu świątecznych stołach. W grudniu ubiegłego roku klienci sieci Biedronka kupili ponad 750 ton karpia – zarówno w formie płatów, jak i filetów. Warto jednak pamiętać, że na cenę karpia wpływają różne czynniki m.in. dostępność surowca, wzrost cen transportu i paszy czy energii elektrycznej.

Ceny warzyw i miodu na początku grudnia, nie wszystko podrożało

Wigilii w wielu domach nie wyobrażamy sobie bez barszczu. Potrzebne są zatem warzywa. Tym razem po przykłady cen sięgamy do notowań z targowiska Brzeziny w województwie łódzkim (dane Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego).

Za ziemniaki 1 grudnia 2022 r. trzeba tu zapłacić tyle samo, co przed rokiem, czyli 2 zł za kilogram, marchewka jest za 4 zł (rok temu za 3). Inne produkty, które przydadzą się do świątecznych dań w porównaniu 1.12.2022 - 2.12.2021 wypadają następująco:

 • burak ćwikłowy 4 zł/kg (rok temu 3 zł/kg),
 • seler 8 zł/kg (rok temu 6 zł/kg),
 • kapusta biała 4,50 zł/sztuka (rok temu 5 zł/szt.),
 • pieczarki 11 zł/kg (rok temu 11,50 zł/kg),
 • miód 45 zł/l (rok temu 40 zł/l),
 • jajka 1 zł/szt. (rok temu 0,80 zł/szt.),
 • jabłka 3,50 zł/kg (rok temu 3,50 zł/kg).

Dlaczego żywność drożeje?

Wzrost cen nawozów odbija się na całej produkcji roślinnej, a pośrednio również zwierzęcej, ponieważ kosztowniejsze są pasze do żywienia drobiu, trzody chlewnej czy wspomnianych ryb. Aby mieć pełniejszy obraz sytuacji, trzeba zwrócić uwagę na spadek produkcji np. jaj.

Wpływ na ceny żywności mają także rosnące koszty transportu, za którymi stoją droższe paliwa, wzrost cen surowców (np. zboża). Podniesienie wysokości płac. Według danych podanych przez GUS, we wrześniu tego roku wynagrodzenie brutto było wyższe o 11 proc. Zatem droższe produkty rolne nie zawsze oznaczają dla rolnika wzrost dochodów, ponieważ redukują je wysokie koszty produkcji.

O tyle podrożały produkty spożywcze rok do roku wg danych GUS

Według wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 roku (nie ma jeszcze danych za listopad):

 • mąka + 45,4 proc.
 • mięso wieprzowe + 27,1 proc.
 • mięso drobiowe + 42,3 proc.
 • wędliny + 18,5 proc.
 • ryby i owoce morza + 22,6 proc.
 • mleko + 36,8 proc.
 • sery i twarogi + 28,7 proc.
 • jaja + 21,7 proc.
 • oleje i tłuszcze + 38,1 proc.masło + 33 proc.
 • warzywa + 17 proc.
 • cukier + 97,8 proc.

– Bardzo trudno jest przewidzieć, co się wydarzy co do cen żywności, bo istotną rolę ogrywają nie tylko surowce, produkty rolne, ale i energia. Nie wiemy, co przyniesie wojna w Ukrainie – mówił 2 grudnia na antenie radiowej Jedynki Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa. Hamulcem dla gwałtownego wzrostu cen może być przedłużona ulga w postaci zerowego VAT-u na żywność do połowy 2023 roku.

Światowy problem z dostępnością jajek

Opakowanie jajek jest kolejnym z produktów, które podczas przedświątecznych zakupów kosztuje więcej. Tak jest w sklepach, jak i na targowiskach. Przykład ze wspomnianego już województwa łódzkiego: 1 zł za sztukę na początku grudnia 2022 wobec 80 groszy rok temu.

Kur niosek, a tym samym jaj na światowych rynkach jest mniej. To konsekwencja różnych czynników, np. grypy ptaków, kosztów żywienia i energii, wojny toczącej się na terenie Ukrainy, która jest jednym z największych producentów jaj.

W Polsce potencjał produkcyjny jest obecnie na relatywnie niskim poziomie, podobnie nie najlepiej sytuacja wygląda u innych europejskich producentów - sygnalizowała pod koniec grudnia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Ceny grzybów zostały w miejscu, przynajmniej te w markecie

Suszone podgrzybki i borowiki w marketach zawsze były drogie, jednak od ubiegłego roku stawka za kilogram znacząco nie zmieniła się i wynosi ok. 350-500 zł. Tańszych można szukać u zbieraczy, dopytując o certyfikat. Suszone grzyby przydadzą się na święta 2022. Cena za 1 kg prosto od zbieraczy połowę niższa od tej w markecie

*Dane: GUS, Ceny produktów rolnych w sierpniu 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Idziemy na przedświąteczne zakupy, a tam karp droższy o 75 proc. niż rok temu. Dlaczego ceny tak urosły? - Strefa Agro

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska