Ihor Cherkashyn, student pierwszego roku mechaniki i budowy maszyn Politechniki Opolskiej, wygrał uczelniany konkurs wiedzy o naszym kraju

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zwycięzcy konkursu z prorektorem Krzysztofem Malikiem i pracownikami StudiumJęzyków Obcych.
Zwycięzcy konkursu z prorektorem Krzysztofem Malikiem i pracownikami StudiumJęzyków Obcych. Sławoj Dubiel
Konkursowych pytań było 100, z okazji 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dotyczyły np. polskiej wsi, w której mieszka najwięcej bocianów (prawidłowa odpowiedź to Żywkow), znanych Polaków, autora „Dziadów”, czy znajomości polskich miast i obejmowały zagadnienia m.in. z zakresu literatury, obyczajów, geografii i historii naszego kraju.

Do rywalizacji, zaaranżowanej przez Studium Języków Obcych, stanęło niemal 30 studentów politechniki z Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali tablety.

Najlepszym okazał się Ihor Cherkashyn, student pierwszego roku mechaniki i budowy maszyn. - Im więcej poznaje się kultur, tym bardziej jest się człowiekiem – powiedział Ihor „Wiadomościom Uczelnianym” podczas spotkania podsumowującego konkurs u fundatora nagród prof. Krzysztofa Malika, prorektora ds. studenckich i inwestycji.

Drugie i trzecie miejsce zajęli bracia Artur i Artem Korzhenevscy. Obaj studiują na pierwszym roku: starszy, Artur informatykę, a młodszy (zaledwie szesnastoletni) Artem - turystykę i rekreację.

Wiedzę o Polsce cudzoziemscy studenci zdobywają między innymi na zajęciach z języka i realioznastwa polskiego, które prowadzą lektorzy Studium Języków Obcych: dr Beata Świerczewska i dr Bogusław Kubiak (pomysłodawca i autor testu).

„Wiadomościom Uczelnianym” dr Kubiak powiedział, że czas i wysiłek włożony w studentów w przygotowanie do udziału w teście na pewno będą procentować w przyszłości, gdyż polskie realia są dla wielu obcokrajowców jeszcze wiedzą powierzchowną, uwięzioną w przeróżne schematy i stereotypy, często całkowicie inne od tych, według których my sami siebie tak chętnie postrzegamy. - Warto więc je przełamywać i poznawać prawdziwą Polskę. Uczestnicy naszego konkursu już na pewno nie powiedzą: terra incognita Polonia. Dziękujemy im wszystkim za wielkie zaangażowanie i bardzo miłą atmosferę - mówił.

SJO Politechniki Opolskiej liczy 26 pracowników i prowadzi kursy i lektoraty z języków obcych dla polskich studentów i pracowników uczelni oraz z języka polskiego dla cudzoziemców. - W wakacje prowadzimy kurs języka polskiego dla przyjętych na studia, a w czasie roku akademickiego lektoraty dla studentów. Aby kontynuować naukę, obcokrajowcy muszą mieć język polski opanowany na poziomie B1 - wyjaśnia dr Beata Świerczewska. Na pytanie, czy trudno uczyć polskiego odpowiada, że jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji, ale też nacji: Ukraińcy dużo rozumieją, bo nasze języki są bardzo podobne.

OPOLSKIE INFO [30.11.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska