W Opolu trzech nowych diakonów zostało wyświęconych na kapłanów. Jeden z nich pochodzi z Togo

Anna Gryglas
Anna Gryglas
W sobotę (18 maja), w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego – w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu trzech diakonów
W sobotę (18 maja), w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego – w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu trzech diakonów Anna Gryglas
W sobotę (18 maja), w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego – w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu trzech diakonów, alumnów Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i absolwentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, przyjęło święcenia kapłańskie.

Święceń w tym roku udzielił biskup Célestin-Marie Gaoua z diecezji Sokodé w Togo.
Sobotnie święcenia były wyjątkowe ponieważ po raz pierwszy kleryk pochodzący z tej diecezji ukończył studia w Opolu i odbył formację w tutejszym seminarium. W tym miejscu należy przypomnieć, że od Diecezja Opolska jest partnerem Diecezji Sokodé, w której posługują nasi misjonarze.

Wcześniej biskupi z diecezji Sokodé udzielali już dwukrotnie święceń prezbiteratu w Opolu: w 1980 i w 1995 roku. Eucharystię koncelebrowali: bp Andrzej Czaja, bp Rudolf Pierskała i bp Waldemar Musioł wraz z prezbiterami.

Jak wyglądał Sakrament?
W czasie litanii do wszystkich świętych diakoni modli się, leżąc na posadzce kościoła. Taka postawa oznacza całkowite poświęcenie się Bogu. Po litanii biskup w milczeniu nakładał ręce na ich głowy. Nie bez znaczenia była cisza towarzysząca temu gestowi, ponieważ oznacza, że to sam Bóg dokonuje konsekracji. Następnie ks. biskup odmówił modlitwę święceń, która dopełnia obrzęd.
Wyświęceni już kapłani z pomocą swoich proboszczów nałożyli strój kapłański – stułę i ornat, a następnie biskup namaszczał ich dłonie olejem krzyżma. W ostatnim etapie księża przyjęli z rąk biskupa patenę z chlebem i kielich z winem i wodą.

Kim są nowi neoprezbiterzy Diecezji Opolskiej i Gliwickiej Anno Domini 2024?

 • Ks. Tomasz Łabys
  Pochodzi z parafii św. Andrzeja Apostoła w Kamienniku. Urodził się 28.10.1983 r. w Nysie jako syn Bogusławy i Władysława. Ukończył szkołę średnią w Paczkowie. Pracę magisterską pt. „Aniołowie, jako pośrednicy między człowiekiem a Bogiem na podstawie podręcznika ks. Stanisława Bartnika Dogmatyka Katolicka” napisał z teologii dogmatycznej pod kierunkiem o. prof. dr. hab. Bonawentury Smolki OFM. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa: „I usłyszałem głos Pana mówiącego: «Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?» Odpowiedziałem: «Oto ja, poślij mnie!»”.
  Został mianowany wikariuszem parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.
 • Ks. Romulad Mawakina T.Mozou
  Pochodzi z parafii św. Franciszka Ksawerego w Sotouboua w diecezji Sokodé w Togo (Afryce). Formację seminaryjną odbywał jako kleryk z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Radoszowach. Urodził się 19 czerwca 1996 r. jako czwarte dziecko Jean Paul Mozou i Suzanne Padabadi. Ukończył liceum w Sotouboua (Togo). Po maturze, roku propedeutycznym i 2 latach studiów filozoficznych w seminarium duchownym w Togo przyleciał w listopadzie 2018 do Polski, żeby kontynuować formację do kapłaństwa. Jego obecność w diecezji opolskiej wynika z przeszło czterdziestoledniej współpracy z diecezją Sokodé w Togo. Pracę magisterską pt. „Koncepcja człowieka w rytuałach afrykańskich. Studium z perspektywy antropologii teologicznej na przykładzie plemienia Kabye Togo” napisał z teologii dogmatycznej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Stanisława Rabieja. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa kanonu z Taizé: „Bóg jest miłością, miejcie odwagę żyć dla miłości, Bóg jest miłością, nie lękajcie się”.
  Został mianowany wikariuszem parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu.
 • Ks. Rałał Woszek
  Pochodzi z parafii Nawiedzenia NMP w Polskiej Nowej Wsi. Urodził się 5 marca 1998 r. jako trzeci syn Ingrydy i Joachima. Ukończył Technikum Elektryczne w Opolu. Pracę magisterską pt. ,,Nawiedzenie Elżbiety przez Maryję w Ain-Karem jako przykład realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego. Studium historyczno-krytyczne perykopy Łk 1,39-56’’ napisał z teologii biblijnej pod kierunkiem ks. dr. Łukasza Florczyka. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa: „Miłość Chrystusa przynagla nas (...) aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał’’ (2Kor 5,14-15).
 • Został mianowany wikariuszem parafii NSPJ w Raciborzu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska