Ile bez konsekwencji można dorobić do renty lub wcześniejszej emerytury? Najnowsze wskaźniki

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Sławomir Mielnik
Jeśli miesięczne wynagrodzenie przekroczy 3639,10 zł, to należy się spodziewać obniżenia świadczenia. Przy wyższych kwotach może być zawieszone jego wypłacanie.

Sprawa dotyczy niektórych rencistów i emerytów, którzy przeszli na świadczenie przed uzyskaniem ustawowego wieku.

Ile mogą dorobić emeryci i renciści od marca do końca maja 2020 roku?

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2019 r. wynosi 3639,10 zł - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty;
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2019 r. wynosi 6758,20 zł - przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury/renty.

- Zmniejszenie świadczenia bądź zawieszenie jego wypłacania zależy od ewentualnych przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Każdy wcześniejszy emeryt lub rencista, który ma dodatkowe źródło przychodu musi sprawdzać górne granice, do których może dorabiać bez ryzyka uszczuplenia świadczeń z ZUS. Limity zmieniają się co kilka miesięcy - dodaje.

Wg ZUS aktywność zawodowa seniorów ciągle rośnie. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30 proc. Wśród pracujących emerytów w 2018 r. przeważały kobiety i stanowiły 56 proc. Prawie 90 proc pracujących emerytów to osoby w wieku 60-65 lat i więcej. Właśnie ta grupa pracujących emerytów, czyli tych, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna może dorabiać bez żadnych limitów i nie martwić się rozliczeniami z ZUS.

Wpływ na zmianę progów dodatkowych przychodów dla świadczeniobiorców ma wysokość przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Zmienia się ono co kwartał, a jest ogłaszane przez Główny Urząd Statystyczny. Przekroczenie tego pułapu skutkuje zmniejszeniem świadczenia, a 130 proc. to kwota graniczna powyżej której, wypłata emerytury lub renty jest zawieszana.

ZUS nie zmniejszy ani nie zawiesi świadczenia w razie osiągania przychodu w przypadku:

  • prawa do emerytury częściowej
  • renty inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia
  • renty rodzinnej po tych inwalidach
  • rent inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową
  • renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska