Ilu Opolan zostało w OFE?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
29,6 tys. Opolan zdecydowało się pozostać w OFE. To zaledwie 6 proc. wszystkich "dwufilarowców", choć ta liczba nie jest ostateczna.

W liczbie tej nie uwzględniono jeszcze korespondencji, która została wysłana 31 lipca i jeszcze nie dotarła do naszego oddziału, oraz deklaracji, które spłynęły np. do innych siedzib i nie zostały wprowadzone do systemu - informuje Beata Świątek z ZUS w Opolu.

29 639 Opolan, którzy zdecydowali się pozostawić 2,93% swojej składki emerytalnej w otwartych funduszach emerytalnych, to zaledwie 6 proc. spośród 483 388 osób, które dotychczas były członkami OFE w naszym regionie.

ZUS szacuje, że na OFE zdecyduje się ostatecznie w Polsce 1,7 mln osób, prawie 10 proc. spośród tych, które miały obowiązek być w dwu filarach.

Wiele osób, szczególnie tych, którzy zbliżają się do emerytury, decydowało się na przekazanie całej składki do ZUS, uznając państwową instytucję za bardziej pewną niż prywatne OFE. - Poczekam te dwa lata i zobaczę, co stanie się ze składkami w OFE - mówił nto Robert Tuczyński, 45-latek z Opola. Rzeczywiście kolejna okazja do podjęcia takiej decyzji pojawi się za dwa lata.

Łukasz Piechowiak, główny ekonomista serwisu bankier. pl, ocenia, że ci, którzy wybrali OFE, mają większą skłonność do podejmowania ryzyka, bo teraz fundusze będą musiały inwestować także w akcje, a to oznacza niepewny zysk, który jednak może okazać się wysoki w przypadku właściwych posunięć funduszy. Natomiast składki zdeponowane w ZUS ponoszone są przez państwo w oparciu o wzrost PKB (miernik dochodu narodowego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska