Instalacja fotowoltaiczna. Ile kosztuje? Jak działa? Czy się opłaca?

Akcja specjalna zrealizowana z firmą Doktorvolt i firmą Oświecony Sp. z o.o.
Źródło: sferrario1968/pixabay
Źródło: sferrario1968/pixabay
Panele fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większym powodzeniem. Ich montaż pozwala na znaczące obniżenie cen energii elektrycznej. Dla wielu nie bez znaczenia jest fakt, iż jest to inwestycja ekologiczna.

Fotowoltaika (z ang. photovoltaics, stąd stosowane też oznaczenie PV) to przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną za pomocą paneli umieszczonych na dachu, elewacji budynku lub na gruncie. Panele, umocowane na stabilnych konstrukcjach, powinny być skierowane w kierunku południowym w celu zapewnienia odpowiedniej ilości świata słonecznego, a tym samym jak największej ich efektywności.

Polacy coraz chętnej decydują się na takie inwestycje z kilku powodów:

  • rosnących cen energii elektrycznej i jej przesyłu, co skłania do poszukiwania oszczędności; produkcja własnego prądu jest lekiem na podwyżki
  • taniejących głównych komponentów instalacji fotowoltaicznej, które wynoszą ponad połowę całkowitych kosztów takiej inwestycji
  • rosnącej efektywności i mocy takich instalacji
  • dostępnych dofinansowań dla osób prywatnych do tego rodzaju inwestycji (do 5 tys. zł dla instalacji PV o mocy od 2-10 kWp z programu Mój Prąd realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; z danych wynika, że w woj. opolskim w ramach programu pozyskano dotychczas ok. 2 tys. dofinansowań na ponad 12 tys. kW mocy; odpis od podatku w postaci ulgi termomodernizacyjnej (w zależności od stawki podatku pozwala to ograniczyć koszty o 17-32 proc.)
  • systemu rozliczania energii, który nadwyżki prądu wyprodukowane latem w domowej instalacji pozwala odprowadzać do sieci energetycznej, a odzyskiwać je (80 proc.) w sezonie jesienno-zimowym, gdy produkcja domowa jest ograniczona. Takie rozwiązanie ogranicza koszty całkowite instalacji o wysokie koszty magazynowania energii z domowej instalacji. Części energii oszczędzamy w 100 proc. zużywając ją w na swoje potrzeby w chwili jej produkcji.
  • rosnącej świadomości ekologicznej (prąd wytwarzany jest ze Słońca, a nie paliw kopalnych, którymi zasilane są elektrownie; inwestycja w przydomową instalację w mniejszym stopniu negatywnie oddziałuje na środowisko)

„W ostatnim czasie można zauważyć zwiększone zainteresowanie inwestycjami w instalacje solarne dla gospodarstw domowych, firm itd.” – potwierdza Szymon Wieczorek z firmy Doktorvolt. - „Firma Doktorvolt, jako producent rozdzielnic fotowoltaicznych, zwraca uwagę na ważny czynnik jakim jest dobór komponentów instalacji. W tym przypadku oszczędność cenowa może przyjść kosztem bezpieczeństwa, zdrowia a nawet życia klientów. W związku z tym, produkty firmy składają się ze składników pochodzących od certyfikowanych dostawców, ponadto przechodzą przez rygorystyczny etap kontrolny w procesie produkcji. Dzięki temu, nasi klienci otrzymują rozdzielnice w obudowach o wytrzymałości do 1000V, hermetycznych, ze sprawdzoną aparaturą i kompletem przyłączy”

doktorvolt
Szymon Wieczorek doktorvolt.pl

Jak działają panele słoneczne i ile kosztują?
Panele słoneczne zbudowane są z połączonych ogniw, w których za sprawą promieni słonecznych wywoływany jest tzw. efekt fotowoltaiczny. To w nich energia słoneczna zamieniana jest na energię elektryczną.

Cały system składa się z połączonych ogniw fotowoltaicznych przykrytych hartowanym szkłem, falownika, który odpowiada za przetwarzanie prądu stałego na zmienny, przewodów elektrycznych i urządzeń zabezpieczających.

Instalacja mocowana jest pod odpowiednim kątem na dachach, elewacjach budynków lub na gruncie (najczęściej, gdy użytkownik ma dużą działkę). Wybór lokalizacji podyktowany jest warunkami atmosferycznymi (m.in. na panele nie powinien padać cień).

Prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa, a żywotność tych najtrwalszych (pod warunkiem właściwego użytkowania i serwisowania) szacowana jest nawet na 40 lat.
Koszt takiej instalacji zależy od jej rozmiarów, wydajności, umiejscowienia oraz jakości poszczególnych elementów. Zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych.

Możliwe jest obniżenie tych kosztów dla osób indywidualnych przez skorzystanie z dofinansowania z programu Mój Prąd oraz ulgi termomodernizacyjnej. Szacuje się, że w optymalnych warunkach koszt takiej instalacji zwraca się po kilku latach.
Dobór instalacji fotowoltaicznej zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Istotnym czynnikiem jest parametr sprawności, który odpowiada za określenie, jak dużą moc będą mogły osiągnąć moduły fotowoltaiczne.

Przy wyborze instalacji warto zdać się na doradztwo sprawdzonej, doświadczonej firmy, specjalizującej się w tej branży.

Przedstawiciele firm zajmujących się montażem instalacji i doradztwem zwracają uwagę m.in., aby nie stosować najtańszych, często najbardziej awaryjnych komponentów, skoro równocześnie decydujemy się na inwestycję długoterminową, która zwraca się po kilku latach.
Krzysztof Gibek, prezes Oświecony.pl:

„W obecnych czasach obserwujemy bardzo NIEBEZPIECZNE zjawisko obniżania cen instalacji kosztem jej podstawowych komponentów. Jedynym warunkiem wypłaty odszkodowania oraz uznania gwarancji jest KOMPLETNA instalacja! Decydując się na instalację fotowoltaiczną musimy pamiętać, że budujemy ELEKTROWNIĘ i musimy zwrócić szczególną uwagę na swoje BEZPIECZEŃSTWO! Pamiętajmy o wysokiej klasy zabezpieczeniach, ekwipotencjalizacji, skutecznym uziemieniu, właściwych przekrojach przewodów i ognioodpornych, dwuszybowych modułach. Jeżeli potrzebujesz instalację 100% kompletną i 140% bezpieczną skontaktuj się z nami!”

oswiecony.pl
Krzysztof Gibek www.oswiecony.pl

Użytkowanie paneli fotowoltaicznych

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną choć jednorazowo kosztowna, zwraca się przez lata w postaci wytwarzanego na własne potrzeby darmowego prądu. Konieczne jest wówczas jedynie ponoszenie opłaty stałej wynikającej z umowy z firmą energetyczną, która odbiera od nas nadwyżki prądu i odprowadza do krajowego systemu w sezonie wiosenno-letnim, a oddaje te nadwyżki w sezonie jesienno-zimowym.

Eksperci uspokajają, że dobrej jakości panele są odporne na warunki atmosferyczne. Przed wprowadzeniem na rynek urządzenia podlegają wielu testom wytrzymałościowym. Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej zapewnia trwałe i solidne mocowanie odporne na porywisty wiatr. Mocowanie ich pod odpowiednim kątem pomaga też usuwaniu złogów śniegu czy innych zanieczyszczeń.

Panele fotowoltaiczne wiodących producentów testowane są również na uderzenia gradu. Najbardziej niebezpieczne dla paneli słonecznych są wyładowania atmosferyczne, stąd warto zainwestować w montaż instalacji odgromowych. Istnieje też możliwość dodatkowego ubezpieczenia takich instalacji.

Fotowoltaika w przedsiębiorstwach

Fotowoltaika to nie tylko darmowa energia dla domów. To gałąź OZE, która pozwala na większy rozwój działalności biznesowej. Dzięki takim inwestycjom przedsiębiorcy nie tylko mają możliwość oszczędzania energii, ale też mogą czerpać zyski z odsprzedaży nadwyżek energetycznych.

Przedsiębiorcy posiadający elektrownię o mocy mniejszej niż 50 kWp są traktowani jak prosumeci (klienci prywatni) i mają możliwość przesyłania nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej do zakładu energetycznego, a następnie jej wykorzystywania na potrzeby funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Także przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w finansowaniu takich inwestycji: zwrot podatku VAT (do 53 tys. zł), dofinansowania, kredytowanie, rządowe wsparcie dla przedsiębiorców mających na rozwój fotowoltaiki i wykorzystania jej w przemyśle.

Dodaj ogłoszenie