Jak długo rozwija się rak, zanim da o sobie znać? [GOŚĆ NTO]

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
pixabay
Wiele z pozoru banalnych objawów może być symptomem podstępnie rozwijającej się choroby. Onkolodzy radzą, by kierować się regułą trzech tygodni. Co to oznacza?

- Utrzymujące się stany podgorączkowe, niezamierzona utrata masy ciała, osłabienie czy pojawienie się zgrubienia, które nie jest wynikiem urazu powinny wzbudzić naszą czujność - mówi dr Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w Opolskim Centrum Onkologii.

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. W grupie ryzyka są kobiety między 50. a 69. rokiem życia, ale to nie oznacza, że młodsze panie mogą czuć się zupełnie bezpiecznie.

- Bardzo dużo kobiet trafia do nas z guzkami wielkości orzeszka laskowego, który wybadały same - mówi ordynator oddziału onkologii klinicznej. - Małe guzki nie dają żadnych objawów i najczęściej są wykrywane właśnie podczas samobadania piersi. Panie, które go nie wykonują, odkrywają guz zwykle przed przypadek, na przykład dopiero wtedy, gdy jest on wielkości mandarynki.

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że zachorowania na nowotwory w Polsce rosną w zastraszającym tempie. Odsetek zapadalności na te groźne choroby wzrósł aż o 45 procent. Niestety - skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej i rokrocznie na nowotwory złośliwe umiera prawie 100 tysięcy osób w Polsce. Jak podkreślają inspektorzy NIK, jedną z głównych przyczyn tej dramatycznej sytuacji jest bardzo słaba profilaktyka. Badań, które mogłyby wykryć raka we wczesnym stadium, robi się u nas w kraju zbyt mało. Kolejne problemy to długi czas trwania diagnostyki oraz długi okres oczekiwania na badania oraz wizyty u specjalistów. Nowotwory zbierają więc w Polsce potężne żniwo. Które największe?Zobacz też, czy grozi ci rak TVN

Jaki jest najgorszy rak? Te nowotwory zabijają nas najczęści...

Czas w przypadku nowotworów ma znaczenie, bo im szybsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie.

- Leczenie jest wtedy mniej okaleczające, bo dziś medycyna stara się oszczędzić pierś kobiecą, ale również węzły. To daje lepszą jakość życia, większą sprawność kończyny po operacji i oczywiście znacznie zwiększa szanse na powrót do zdrowia - mówi doktor Radecka.

Każdego roku blisko pół tysiąca Opolanek dowiaduje się, że choruje na nowotwór piersi. Jak długo rozwija się choroba, nim da o sobie znać?

Więcej o tym w programie Gość nto.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska