Jak kierowca może zmniejszyć liczbę punktów karnych?

fot. archiwum
fot. archiwum
Jeśli nasze konto punktów karnych zbliża się do krytycznego poziomu 24, lepiej pójść na kurs. Dzięki niemu możemy uszczuplić je o 6 oczek.

Ważne

Ważne

Szkolenia, dzięki którym możemy uszczuplić nasze konto punktów karnych o sześć oczek prowadzone są w ciągu jednego dnia i obejmują sześć godzin wykładów z przepisów ruchu drogowego oraz psychologii. Przez pierwsze dwie godziny kursant uczestniczy w szkoleniu na temat przyczyn wypadków, godzinę zabiera wykład o prawnych i społecznych skutkach wypadków, a trzy godziny poświęcone są psychologicznym aspektom zachowania się kierowców. Kurs kosztuje 250 zł.
Ważne!

W szkoleniu może uczestniczyć kierowca, który nie przekroczył jeszcze 24 punktów karnych.
Nie może brać w nim udziału kierowca w ciągu pierwszego roku od dnia wydania prawa jazdy.
Uczestnictwo w takim kursie możliwe jest nie częściej niż raz na sześć miesięcy.

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie WORD przy ul. Oleskiej 127 w Opolu, pok. 108 oraz telefonicznie 077 45 80 388.

Andrzej z Kędzierzyna-Koźla jest przedstawicielem handlowym. A wiadomo, ludzie uprawiający ten zawód zawsze się śpieszą. W związku z tym bardzo często zatrzymywani są przez drogówkę za przekraczanie prędkości.

- W ciągu ostatniego roku już cztery razy byłem zatrzymywany. Uzbierało mi się 19 punktów - mówi. - Dlatego muszę w najbliższym czasie coś z tym zrobić. Bez prawa jazdy stracę pracę.

Mamy dwie rady dla pana Andrzeja. Pierwsza to wolniejsza i bezpieczniejsza jazda. Druga polega na możliwości pozbycia się części punktów karnych. Jak to zrobić? Najpierw musi udać się do najbliższej komendy policji.

Tam powinien poprosić policjanta, żeby w bazie danych sprawdził, ile punktów karnych jest aktualnie na jego koncie. Aby to zrobić, musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem. Taka usługa jest bezpłatna.

- Natomiast wydanie zaświadczenia na przykład dla pracodawcy kosztuje 17 zł - wyjaśnia podkomisarz Marek Florianowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Nie płacimy jednak w komendzie, ale przelewem na konto urzędu miasta lub w jego kasie. Ważne! Ustnych informacji udziela każda komenda, natomiast zaświadczenia wydaje tylko wojewódzka.

Na policję możemy pójść bez obawy, że jeśli podczas sprawdzania okaże się, że nasz limit jest przekroczony, funkcjonariusz zabierze nam prawo jazdy. Zgodnie z prawem nie może tego zrobić. Prawa jazdy nie może też zabrać patrol policji, który zatrzymał nas za przewinienie na drodze i okazało się, że punkty, które za nie dostaniemy spowodują, że nasze konto “spuchnie" powyżej 24 oczek.

- W takim wypadku kierujemy wniosek do starosty i komendanta wojewódzkiego policji o skierowanie takiego kierowcy na ponowny egzamin - wyjaśnia aspirant sztabowy Helmut Musioł, naczelnik sekcji ruchu drogowego komendy powiatowej policji w Kędzierzynie-Koźlu. - Kierowca, który stracił prawo jazdy informowany jest o tym listownie.

Dlatego jeśli nasze konto punktowe zbliża się do niebezpiecznej granicy 24 oczek, powinniśmy działać.

- Trzeba pójść na specjalny kurs dzięki któremu możemy uszczuplić je o sześć punktów - dodaje nadkomisarz Florianowicz.

Szkolenia takie co dwa tygodnie organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu. Jego koszt to 250 złotych (szczegóły w ramce). Każda osoba, która przeszła taki kurs, dostaje specjalne zaświadczenie, ośrodek informuje też o tym policję, która kasuje z konta takiego kierowcy sześć punktów.

Na Opolszczyźnie kursy są coraz popularniejsze. W 2006 roku skorzystały z nich 144 osoby, w 2007 już 393, a w ubiegłym roku aż 531 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska