Jak powstawała Unia

Tjw
1950. Francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman proponuje oddanie pod wspólną kontrolę francuskiej i niemieckiej produkcji węgla i stali - surowców kluczowych dla powojennego przemysłu. Schuman zostaje uznany za ojca zjednoczonej Europy. Rok później Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Luksemburg i Włochy powołują Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.

1957. W Rzymie te same państwa tworzą Europejską Wspólnotę Gospodarczą, dla utworzenia wspólnego rynku.
1973. Dołączają Wielka Brytania, Dania i Irlandia.
1979. Wchodzi Europejski System Walutowy. Wspólna waluta to ECU.
1981. EWG przyjmuje Grecję.
1985. Ze wspólnoty występuje Grenlandia.
1985. Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg i RFN podpisują układ z Schengen (w Luksemburgu), który 10 lat później znosi kontrolę na granicach między tymi krajami, a w 1998 roku prawie w całej Unii. Poza układem pozostają Wielka Brytania i Irlandia.
1986. Wstępują Hiszpania i Portugalia.
1992. W Maastricht (Holandia) członkowie podpisują traktat o UE. Określa on ramy i harmonogram dochodzenia do unii gospodarczej i walutowej. Zakres wspólnej polityki rozszerzają o edukację, ochronę zdrowia, kulturę, sieci transeuropejskie i ochronę konsumenta. Państwa członkowskie UE zobowiązują się do prowadzenia wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz wprowadzają obywatelstwo Unii.
1995. Ostatnie poszerzenie o Austrię, Finlandię i Szwecję.
1999. Kraje członkowskie wprowadzają wspólną walutę - euro. Na początek w transakcjach bezgotówkowych, od w 2002 roku w transakcjach gotówkowych.
2002. Zakończenie negocjacji 10 krajów kandydujących na szczycie Piętnastki w Kopenhadze. Do Unii aspirują: Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Węgry, Malta i Cypr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska