Jak praktyki, to na Zachodzie

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Marcin Pierzyna, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie wrześniowe praktyki spędził w niemieckim gospodarstwie, m.in. przy obsłudze bydła.
Marcin Pierzyna, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie wrześniowe praktyki spędził w niemieckim gospodarstwie, m.in. przy obsłudze bydła. Archiwum szkoły
Kolejnych 63 uczniów "Rolnika" uczyło się zawodu w Niemczech i Włoszech.

Na trzy zagraniczne wyjazdy swoich uczniów namysłowski Zespół Szkół Rolniczych zdobył w tym roku dofinansowanie w wysokości 162 tys. euro.

Jako pierwsi - jeszcze w czerwcu - na praktyki do Włoch pojechali uczniowie technikum obsługi turystycznej i hotelarstwa.

- Brali udział w intensywnym kursie języka angielskiego i włoskiego, w spotkaniach z  psychologiem i pedagogiem, mieli zapewnioną bezpłatną podróż, ubezpieczenie, zakwaterowanie, przejazdy lokalne, wycieczki oraz otrzymali pieniądze na wyżywienie i kieszonkowe - wymienia Adam Hubicki, wicedyrektor szkoły i koordynator projektów.

Młodzi namysłowianie pracowali w biurach podróży i hotelach, a po pracy mogli korzystać z uroków znanego włoskiego kurortu - Rimini.

W tym samym czasie inna grupa uczniów uczyła się zawodu w Rzymie.

- Praktykanci z technikum architektury krajobrazu pracowali przy produkcji roślin ozdobnych oraz pielęgnacji historycznych ogrodów w dwóch rzymskich przedsiębiorstwach: Comune di Roma Servizio Giardii i Casa del Giardinaggio - dodaje dyrektor Hubicki. - Uczniowie nauczyli się m.in. uprawy ciekawych roślin śródziemnomorskich, urządzania obiektów architektury krajobrazu, formowania żywopłotów i zakładania kwietników.

Ostatnia tegoroczna grupa praktykowała w Niemczech, gdzie przebywała w gospodarstwach wytypowanych przez Regionalny Związek Rolników Starkenburg w Darmstadt.

Uczniowie byli tam pod opieką nauczycieli: Iwony Olszok i Andrzeja Sobaszka i przez cztery tygodnie mieli okazję pracować na sprzęcie rolniczym przy uprawie i siewie roślin, brać udział w zbiorze warzyw, sortowaniu i pakowaniu owoców, produkcji soku oraz sprzedaży produktów na giełdzie towarowej.

Kilku praktykantów pracowało też przy obsłudze bydła i pielęgnacji koni, a dwie uczennice miały praktyki w przedsiębiorstwie produkującym zioła i nasiona dzikich roślin, biorąc udział między innymi w badaniach laboratoryjnych.

Wyjazdy uczniowskie są finansowane z programu Komisji Europejskiej pod nazwą "Uczenie się przez całe życie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska