Jak traktowano Niemców w PRL-u

Redakcja
DWPN mobilizuje do podejmowania trudnych tematów historycznych. Na zdjęciu: opolska konferencja o Tragedii Górnośląskiej.
DWPN mobilizuje do podejmowania trudnych tematów historycznych. Na zdjęciu: opolska konferencja o Tragedii Górnośląskiej. Paweł Stauffer
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza referentów do udziału w sympozjum.

Międzynarodowa konferencja naukowa "Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce w latach 1945-1989" odbędzie się w Gliwicach w dniach 28-29 listopada 2013.

Sympozjum ma - po raz pierwszy w III RP - podsumować problematykę represji na mniejszości niemieckiej dokonanej przez władze komunistyczne.

Konferencja jest jednym z elementów realizacji postanowień polsko-niemieckiego "okrągłego stołu". Do naukowej analizy niedemokratycznych praktyk PRL wobec Niemców zobowiązała się podczas jego obrad strona polska.

Na sympozjum będące wspólnym dziełem Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej zaproszeni są badacze z całej Europy.

- Zależy nam na dokonaniu rekapitulacji kierunków badawczych, przeglądzie aktualnych kierunków badań oraz próbie spojrzenia na zagadnienia już opisane z nowej perspektywy - mówi Rafał Bartek, dyrektor generalny DWPN. - Mamy nadzieję, że konferencja ujawni aktualny stan wiedzy, jak i wciąż istniejące białe plamy. Zapraszamy serdecznie profesorów, doktorów i magistrantów zajmujących się tą tematyką, by możliwie szybko zgłosili akces do udziału w sympozjum.

Wśród zagadnień poruszanych na konferencji znajdą się: rozliczenie zbrodni niemieckich na terenie ziem polskich, działania Sowietów wobec Niemców w 1945, Niemcy w polityce narodowościowej władz komunistycznych 1945-1949, pragmatyka działań władz wobec ludności niemieckiej 1945-1949, Niemcy w Polityce narodowościowej władz w latach 1950-1989, aparat bezpieczeństwa wobec ludności niemieckiej, Niemcy w propagandzie reżimowej, oddziaływanie propagandowe strony zachodnioniemieckiej, Niemiecka Lista Narodowościowa a kształtowanie mniejszości, organizowanie się mniejszości w latach 80.

Formularz rejestracyjny (na stronie DWPN) należy przesłać na adres: [email protected] lub Sebastian Rosenbaum Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN, ul. Józe-fowska 102; 40-145 Katowice z dopiskiem "konferencja 2013".

Program konferencji zostanie ustalony do końca marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska