MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wysuszyć przemoczone buty? Jednej rzeczy nie rób pod żadnym pozorem – buty będą do wyrzucenia

Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zimą, zwłaszcza tak deszczową jaką mamy w Polsce, po spacerze często musimy suszyć buty. Topniejący śnieg lub nagłe ulewy to potencjalni sprawcy tego nieprzyjemnego doświadczenia, jakim jest powrót do domu w przemoczonym obuwiu. Niestety, niektóre buty źle znoszą kontakt z wodą i jeśli szybko ich nie osuszymy, to mogą się zniszczyć. Podpowiadamy, jak suszyć buty, aby nie straciły swojego fasonu.

Spis treści

Jak nie suszyć przemoczonych butów?

Od tego właściwie powinniśmy zacząć, bowiem pierwszą rzeczą, jaką większość z nas zrobiłaby z mokrymi butami, to postawienie ich na rozgrzanym grzejniku lub w pobliżu innego źródła ciepła. Nie zalecamy tego robić z kilku względów. Po pierwsze, gorące powietrze może uszkodzić materiał, z którego wykonany jest but. Często dochodzi do odkształceń albo odklejenia podeszwy. Tego sposobu osuszania nie lubią zwłaszcza buty ze skóry zamszowej, która jest wyjątkowo nieodporna na wilgoć. Nieco lepiej kontakt z wodą znoszą buty ze skóry olejowanej i polerowanej, ale i one zbyt długo nie pozostaną suche. Zatem unikajmy wszelkich metod suszenia obuwia, które wiążą się z gorącym strumieniem ciepła, np. kominkiem lub rozgrzanym piekarnikiem.

męskie buty w kałuży deszczu
Deszcz i zimowa plucha sprawiają, że nasze obuwie może przemoknąć. podpowiadamy, jak wysuszyć buty, żeby ich nie zniszczyć! 123RF/tinna2727

Jak suszyć mokre buty, aby ich nie uszkodzić?

Pozostaje zatem postawić sobie pytanie, co zrobić, aby mokre buty szybko wyschły? Najprostszym sposobem jest suszenie na świeżym powietrzu, choć w tym przypadku problem może stanowić obecna pora roku. Zimne i wilgotne powietrze z pewnością nie osuszy zbyt szybko przemoczonego materiału. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, buty należy oczyścić z resztek soli drogowej i piachu. Wyjmij z nich wkładki oraz sznurówki – je także należy osobno suszyć. Chcąc wysuszyć buty, możemy je postawić w pobliżu źródła ciepła, ale niezbyt blisko, tak aby uniknąć przykrych konsekwencji, o których wspomnieliśmy powyżej. Co jeszcze pomoże w bezpieczny sposób pozbyć się wilgoci z mokrych butów? Szczególnie sprawdzą się:

  • ryż i sól – oba produkty to znane naturalne absorbery wilgoci. Możemy je przesypać do bawełnianych woreczków i włożyć do butów. Dobrze je wymienić przynajmniej dwa razy w trakcie suszenia,
  • kulki z gazet – to sprawdzona i bezpieczna metoda na osuszanie mokrych butów. Najlepiej sprawdzą się gazety czarno-białe, które są chłonniejsze niż kolorowe – zwłaszcza te „gładkie”. Pamiętajmy, abo co jakiś czas wymienić kulki na nowe. Jeżeli nie mamy pod ręką gazety, pochłaniacz wilgoci możemy zrobić z ręcznika papierowego,
  • suszarka do włosów – jeżeli ustawimy ją na niski strumień, to ciepłe powietrze nie zaszkodzi naszym butom. Pamiętajmy, aby suszyć wnętrze butów, a nie ich zewnętrzną stronę.
  • saszetki z żelem krzemionkowym – wiele osób kojarzy je jako małe torebeczki z kuleczkami. Możemy je znaleźć np. w pudełku z nowymi butami. Żel krzemionkowy to znany pochłaniacz wilgoci, zatem bez żadnych obaw możemy kilka takich woreczków umieścić w mokrych butach.

Profesjonalna suszarka do butów – czy to dobry pomysł?

Suszarka do butów to praktyczne urządzenie, które pozwala w szybki i bezpieczny sposób osuszyć przemoczone buty. Czy warto ją zakupić? Wielu użytkowników przekonuje, że tak. Suszarka do butów działa na zasadzie dostarczania ciepłego powietrza do wnętrza obuwia, co przyspiesza proces suszenia. Regulacja temperatury to kolejna istotna cecha, umożliwiająca dostosowanie procesu suszenia do rodzaju materiałów, co jest szczególnie istotne np. przy butach ze skóry. Korzystanie z takiego urządzania jest proste i wygodne. Wystarczy umieścić suszarkę w butach, włączyć i poczekać na efekty. Bezpieczeństwo użytkowania gwarantują zabezpieczenia przed przegrzaniem.

Niektóre modelek suszarek do butów mają funkcję dezynfekującą, dzięki generatorowi ozonu. W ten sposób może usunąć nawet 98 proc. bakterii i zarodników grzybów. Jeśli chodzi o koszty, suszarki do butów są dostępne w różnych przedziałach cenowych, w zależności od marki i funkcji. Proste modele mogą kosztować kilkadziesiąt złotych, podczas gdy bardziej zaawansowane, z dodatkowymi funkcjami, mogą być droższe.

Polecjaka Google News - RegioDom

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska