Jak zbierać deszczówkę i do czego ją wykorzystać? Oto powody, dla których zbieranie deszczówki powinno stać się twoim obowiązkiem

Justyna Madan
Zbieranie deszczówki to nie tylko ekologiczny styl życia, ale przede wszystkim sposób na oszczędność. Sprawdź, do czego możesz wykorzystać wodę deszczową. >>>
Zbieranie deszczówki to nie tylko ekologiczny styl życia, ale przede wszystkim sposób na oszczędność. Sprawdź, do czego możesz wykorzystać wodę deszczową. >>>123rf
Nie jest lekko, o suszy mówimy już nawet w styczniu, więc woda staje się czymś drogocennym i pożądanym. Stąd pomysł na zbieranie deszczówki. Po co? Żeby wykorzystać ją w domu i ogrodzie na wiele różnych sposobów i to bez wydawania pieniędzy. Zamiast korzystać z wody z kranu, użyjmy wody opadowej. Wiesz, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Sprawdzamy, dlaczego warto i jak konkretnie można deszczówkę wykorzystać.

Powodów do zbierania deszczówki jest wiele. To nie tylko susza, ale również rosnące opłaty za wodę z wodociągów, oszczędności i nowy, ekologiczny styl życia. Nic się nie marnuje.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę? Oto powody, wobec których nie można pozostać obojętnym

Głównym powodem, dla którego ludzie zaczynają rozważać zbieranie wody deszczowej, jest tak naprawdę coraz bardziej ekologiczny styl życia. Dlaczego nie wykorzystywać czegoś, co daje nam natura? Poza tym ceny wody z wodociągów rosną. Do takiej wody dostaje się coraz więcej chemii, więc żeby się jej pozbyć, rosną koszty uzdatniania wody, za co płacą użytkownicy. Wykorzystywanie wody opadowej to więcej pieniędzy w naszych portfelach.

Kolejną zaletą jest ograniczenie ilości ścieków deszczowych, ponieważ deszczówkę przechowujemy w osobnych pojemnikach. Szacuje się, że jedna osoba zużywa każdego dnia przeciętnie około 150-160 litrów wody, z czego jedynie 3 litry stanowi woda na cele typowo spożywcze. Co z resztą? Do reszty można użyć deszczówki.

Warto wiedzieć, że deszczówka to woda miękka, możemy więc prać w niej nasze ubrania. Jeśli będziemy płukać nią toaletę, nie pozostawi brzydkich osadów z kamienia. Jest też idealna do podlewania ogrodu, jest naturalnym źródłem nawadniania roślin. A świadomość, że przykładamy się do ratowania środowiska, też nie pozostaje tutaj bez znaczenia.

Jak wykorzystać deszczówkę? Sprawdź w galerii:

Jak zacząć zbierać deszczówkę?

No dobrze, zacznijmy jednak od tego, jak taką deszczówkę zgromadzić. Czy wystarczy pod rynną ustawić wiadro albo beczkę? Jasne. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie przykryjemy pojemnika, przyciągnie on komary, będą do niej wpadać różne liście, które będą gnić, a po czasie woda zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Takiej deszczówki nie potrzebujemy.

Rozwiązaniem może być specjalny pojemnik na deszczówkę. W zależności od tego, na jaką wersję się zdecydujemy, naziemną czy podziemną, będzie on kosztował od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Te pierwsze podłączamy do rynny, są zamknięte, więc nie ma ryzyka zanieczyszczeń czy owadów. Zbiorniki podziemne są większe i trzeba je zainstalować, wymaga to dużo więcej pracy. Gromadzą jednak więcej wody. Wszystko zależy od tego jak duże gospodarstwo domowe mamy, do czego i jak często chcemy deszczówkę wykorzystywać.

Nie zapomnijcie o filtrach, ponieważ woda, która spływa z dachu do pojemnika, jest narażona na zabrudzenie, np. piachem, roślinami, resztkami owadów. Filtr pozwoli ograniczyć takie szkody do minimum.

Wodę deszczową najlepiej zbierać z dachu pokrytego dachówką, blachodachówką lub masami bitumicznymi. Woda z takiego pokrycia nie wsiąka i udaje się zebrać prawie 90 proc. deszczu. Przy powierzchni 120 m2 dachu, w 10 minut uzbieramy aż 180 litrów wody!

Jak wykorzystać deszczówkę? Sprawdź w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska