Jakie jajka do święconki? Jak przygotować koszyczek na Wielką Sobotę? Pamiętaj o wielkanocnej tradycji!

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Jajka to ważny element święconki, bo są symbolem odrodzenia i nowego życia. Barwione, zdobione czy w naturalnym wydaniu to zależy od tradycji i preferencji. Podpowiadamy, jakie jajka są najlepsze do święconki i ile sztuk musi się znaleźć w wielkanocnym koszyczku.

Spis treści

Jajka – najważniejszy symbol Wielkanocy

Jajka to jeden z najważniejszych symboli Wielkanocy i nie może ich zabraknąć w koszyczku ze święconką. W tradycji chrześcijańskiej są synonimem narodzin, płodności, zmartwychwstanie Chrystusa i zwycięstwa życia nad śmiercią. Właśnie dlatego jajka stanowią element obowiązkowy wielkanocnej święconki, którą zanosimy do kościoła w Wielką Sobotę.

Wszystko na temat jajek do święconki.
podpowiadamy, jakie jajka są najlepsze do wielkanocnej święconki. Unsplash.com

– Starożytny symbol nowego życia, przesiąknięty w mitologii odniesieniami do czterech żywiołów: skorupka – ziemia, błona – powietrze, żółtko – ogień, a białko – woda. Jajko jest znakiem początku życia i odrodzenia. Podobnie jak baranek wielkanocny, oznacza triumf życia nad śmiercią. Uchodzi także za metaforę życia ukrytego oraz siły istnienia pisze Michał Gryczyński w portalu Przewodnik-katolicki.pl

Jakie jajka do święconki?

W wielkanocnej święconce najczęściej umieszcza się ugotowane na twardo jaja kurze. W niektórych rejonach naszego kraju do wielkanocnego koszyczka wkłada się jajka obrane ze skorupki, żeby nie wyrzucać jej potem do pojemnika, w którym lądują śmieci. Na Wielkanoc warto nieco zaszaleć i kupić te od kury zielononóżki lub gospodarstw ekologicznych, które są wprawdzie najdroższe, ale za to najzdrowsze. Warto poszukać jaj w białych skorupkach w rozmiarze L i XL, które są karmione przez hodowców jakościowymi paszami.

W Wielką Sobotę w wielu domach zdobi się jajka, żeby nadać im świąteczny charakter. W sklepach można kupić również zdecydowanie mniejsze jajka przepiórcze, które same w sobie stanowią niezwykłą dekorację na Wielkanoc.

– Zwyczaj malowania jaj wywodzi się z pogańskiego święta Jare, rozpoczynającego wiosnę, a swoją symbolikę mają tak zdobienia – np. szlaczki oznaczają nieśmiertelność – jak i barwy, np. brąz – pomyślność w rodzinie, a czerń i biel – pamięć o zmarłych. Święconym jajkiem dotykano zwierzęta domowe, by uchronić je od chorób, a skorupki rozsypywano wokół domu i zakopywano w narożnikach pola, co miało zapewnić urodzaje - dodaje ekspert na stronie Przewodnika Katolickiego.

Ile jajek wkładamy do koszyczka w Wielką Sobotę?

Nie istnieje żadna żelazna zasada, która określa, ile jajek powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku. Najczęściej wkładamy do święconki kilka sztuk. W niektórych polskich rodzinach kultywowana jest tradycja umieszczania w koszyczku trzech jajek, które mają symbolizować Trójcę Świętą. Inny zwyczaj to liczba pięć, czyli synonim ran Chrystusa. Niektóre rodziny wkładają do wielkanocnej święconki tyle jajek, ilu jest domowników.

Ile przechowywać jajka ze święconki?

Jajka ze święconki możemy przechowywać maksymalnie kilka dni, pod warunkiem że będą cały czas trzymane w lodówce. Te w skorupkach będą dobre do zjedzenia przez cztery dni, a obrane zaledwie dwa. Jeśli chcemy położyć jajka jako dekorację na wielkanocnym stole, pamiętajmy, że już po kilku godzinach w temperaturze pokojowej nie nadają się do spożycia.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie jajka do święconki? Jak przygotować koszyczek na Wielką Sobotę? Pamiętaj o wielkanocnej tradycji! - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska