Jesteśmy za Europą

Kog
Jako pierwsze do Wojewódzkiej Komisji Referendalnej o 21.35 nadeszły wyniki głosowania z Zębowic.
Jako pierwsze do Wojewódzkiej Komisji Referendalnej o 21.35 nadeszły wyniki głosowania z Zębowic.
W referendum wzięło udział 58,8 procent uprawnionych. 81,7 proc. głosujących odpowiedziało "tak", przeciw było 18,3 procent.

Jeśli ten sondaż - przeprowadzony przez Pracownię Badań Społecznych dla I Programu TVP przed lokalami wyborczymi - potwierdzi się po obliczeniu wyników oficjalnych, będzie to oznaczało, że rezultaty referendum są wiążące, a Polacy powiedzieli Unii Europejskiej w referendum zdecydowane "tak".
- Wszyscy nawzajem możemy sobie pogratulować, że społeczeństwo bardzo poważnie potraktowało to historyczne wydarzenie, jakim było referendum. To, że prawie 60 procent wzięło w nim udział, świadczy o naszej głębokiej świadomości - powiedziała "NTO" Elżbieta Rutkowska, wojewoda opolski. - Trzeba się cieszyć, że tak właśnie zdecydowaliśmy w imię lepszej przyszłości dla Polski, Polaków i naszych następnych pokoleń. Opolszczyzna też ma w ten sposób szansę rozwijać się lepiej. Wygraliśmy wielką bitwę, trzeba wygrać wojnę. Czeka nas potężna praca, by akcesja z Unią Europejską przyniosła oczekiwane efekty - dodała Elżbieta Rutkowska.

Za wejściem do Unii Europejskiej, według sondażu, opowiedziało się 82,4 proc. kobiet i 81,1 proc. mężczyzn. Mieszkańcy miast powyżej 200 tys. mieszkańców i miast od 51 do 200 tys. poparli akcesję w 86,1 proc. Tylko nieco rzadziej - 83,3 proc. - za wejściem do Unii głosowali mieszkańcy miast do 50 tys. W gminach wiejskich "tak" Unii powiedziało 73,9 proc. głosujących.
91,7 proc. wyborców, którzy dwa lata temu w wyborach parlamentarnych głosowali na Platformę Obywatelską, teraz poparło wejście do Unii. Akcesję poparł też elektorat innych partii: UW - 91 proc, SLD-UP - 90,3, PiS - 80,7, AWS - 80,5, PSL - 72,9, Samoobrona - 50,3, LPR - 35,8.
Niewiele wskazywało na tak optymistyczne zakończenie, gdy poznawaliśmy frekwencję po zakończeniu sobotniego głosowania.

Według komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej w pierwszym dniu w całej Polsce wydano karty do głosowania 17,61 proc. uprawnionych. Na Opolszczyźnie w sobotę do urn poszło 16,25 procent. Zarówno w regionie, jak i w kraju w pierwszym dniu referendum najliczniej głosowano w miastach. W Warszawie było to 32,04 proc., w Katowicach 29,10, w Poznaniu 28,78. Niewiele mniej osób, bo 26,22 proc. poszło do urn w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska