Jubileusz zespołu Bakshish z dobrym przesłaniem

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
7 lipca zespół Bakshish świętować będzie swoje 35-lecie w opolskim amfiteatrze.
7 lipca zespół Bakshish świętować będzie swoje 35-lecie w opolskim amfiteatrze. Sławomir Mielnik (o)
7 lipca zespół Bakshish świętować będzie swoje 35-lecie w opolskim amfiteatrze. Koncertowi towarzyszyć będzie akcja promująca ideę przeszczepiania narządów.

Zespół Bakshish to legenda polskiej sceny niezależnej i najstarsza polska grupa reggae. Powstał w 1982 roku, a głośno się o nim zrobiło od występu w Jarocinie, latem 1983 roku.

Od wspomnień z tego festiwalu, muzycznych i obyczajowych (20 butelek piwa przemyconych w futerale na gitarę), zaczęło się piątkowe spotkanie z muzykami Bakshisha w Muzeum Polskiej Piosenki.

W ramach Nocy Kultury MPP otworzyło także na opolskim Rynku jubileuszową wystawę. Wśród fotografii jest kilka perełek, dokumentujących pierwsze lata działalności zespołu, a także pełna dyskografia oraz okładki wszystkich płyt. Wystawę można oglądać do 24 czerwca, potem przeniesie się ona nad stawek przy ul. Barlickiego.

7 lipca w opolskim amfiteatrze odbędzie się urodzinowy koncert Bakshisha, zorganizowany przy współudziale Filharmonii Opolskiej. Muzyka reggae po raz pierwszy na polskiej scenie zabrzmi symfonicznie.

- Ten jubileusz jest możliwy dzięki postępowi polskiej medycyny - mówił podczas spotkania z opolanami Jarosław Kowalczyk, założyciel, lider, autor tekstów i kompozytor. - 15 lat temu przeszczepiono mi nerkę. Gdyby nie to, że znalazł się wyczekiwany dawca, już dawno by mnie między żywymi nie było. Dlatego postanowiliśmy przy okazji koncertu zorganizować akcję promującą ideę przeszczepiania narządów.

Dzięki współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” do pobrania będzie 3600 deklaracji woli. Każdy dorosły będzie mógł ją podpisać, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia. Takie oświadczenie ułatwia bliskim zmarłego oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.

Będzie można też wpisać się do rejestru dawców szpiku oraz oddać krew w specjalnym autobusie, który stanie przed amfiteatrem.
W 2016 roku w Polsce dokonano 1469 przeszczepów narządów pobranych od zmarłych dawców. Najwięcej - 978 - przeszczepiono nerek. Oczekujących na przeszczep nerki było ponad 12 tysięcy. Rzeczywistych dawców w 2016 roku było w Polsce 544.

Zobacz też: BAKSHISH Symfonicznie i Goście - zapowiedź koncertu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska