Już 15,7 tys. wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej przyjęły opolskie placówki ZUS

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Przedsiębiorcy składają wnioski o pomoc w ramach tarczy do ZUS.
Przedsiębiorcy składają wnioski o pomoc w ramach tarczy do ZUS. archiwum ZUS
Firmy najczęściej starają się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, odroczenie terminu płatności składek i wypłatę świadczenia postojowego.

Opolskich przedsiębiorców najbardziej interesuje opcja niepłacenia składek w ZUS przez trzy miesiące. Od początku kwietnia takich wniosków było zdecydowanie najwięcej, bo aż 12,2 tys. - podaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy opolskiego ZUS.

- W całym kraju z tej formy ulgi ma zamiar skorzystać na razie 676 tys. przedsiębiorców. W tym okresie to państwo przejmie na siebie obowiązek uregulowania należności składek z tytułu ubezpieczeń społecznych za samozatrudnionych bądź pracowników w mikroprzedsiębiorstwach - dodaje.

Co ważne, na czas zwolnienia, prowadzący firmę oraz pracujące dla niego osoby zachowują prawo do świadczeń m.in. z ubezpieczeń społecznych.

- Oprócz ponad 12 tysięcy formularzy o zwolnienie z płacenia składek, przyjęliśmy prawie 3 tysiące wniosków o wypłatę świadczenia postojowego, z czego w większość wnioskodawców już dostała pieniądze na konto. Druga transza będzie wypłacana od 20 kwietnia - dodaje rzecznik. - Mamy też 515 wniosków o odroczenie terminu płatności składek i układy ratalne, a złożyły je firmy zatrudniające więcej niż 10 pracowników.

Do tej pory w całym kraju wpłynęło prawie 880 tys. wniosków o dostępne formy pomocy w ZUS, które przewiduje tarcza antykryzysowa.

Oprócz ponad 676 tys. formularzy o zwolnienie z opłacania składek na ZUS, ponad 179 tys. osób wysłało formularze
o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, ponad 16 tys. wniosków dotyczyło świadczenia postojowego dla zleceniobiorców, a 32 tys. to wnioski o ulgi czyli odroczenie składek i rozłożenie zaległości na raty.

Kiedy opolscy przedsiębiorcy dowiedzą się, że ZUS rozpatrzył ich wnioski o zwolnienie z płacenia składek?

Pierwsze takie informacje ZUS wyśle pod koniec kwietnia. Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą e-mailem lub telefonicznie. Prowadzący firmę dostanie informację o rozstrzygnięciu na PUE ZUS lub za pośrednictwem poczty. W przypadku braku pozytywnego rozstrzygnięcia, wnioskodawca otrzyma decyzję od której będzie się mógł odwołać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska