Kajakarstwo. Sześć medali AZS-u Politechniki Opolskiej w mistrzostwach Polski. Mamy najlepszą czwórkę w kraju

Piotr Kuleta wywalczył w mistrzostwach Polski 2018 medal każdego koloru.
Piotr Kuleta wywalczył w mistrzostwach Polski 2018 medal każdego koloru. materiały AZS PO
Przedstawiciele AZS-u Politechniki Opolskiej zdobyli medale mistrzostw Polski w sześciu konkurencjach. Najlepiej spisała się męska czwórka kanadyjkarzy na dystansie 500 metrów, zajmując 1. miejsce.

Opolska osada w składzie: Piotr Kuleta - Dawid Kuleta - Arsen Śliwiński-Grzegorz Szpynda pokonała dystans 500 m w czasie 1:38:849 s. Wynik ten był na tyle dobry, że pozwolił jej wyprzedzić drugą i trzecią czwórkę aż o ponad sekundę. Mimo wszystko nasi zawodnicy uważają, że poziom zmagań w tym wyścigu był nadspodziewanie wysoki.

- Nie spodziewaliśmy się, że będziemy mieć aż tak mocnych rywali - mówi Dawid Kuleta, będący zarazem menedżerem kajakowej sekcji AZS -u Politechniki Opolskiej. - W osadzie, która sięgnęła po srebro, płynął bowiem między innymi Tomasz Kaczor, olimpijczyk z Londynu oraz Rio de Janeiro (odpowiednio 2012 i 2016 r. - przyp. red). Jednym z brązowych medalistów został z kolei Michał Kudła, również będący uczestnikiem ostatnich igrzysk w Brazylii.

Dla załogi Kuleta-Kuleta-Śliwiński-Szpynda sukces na 500 m nie był jednak jedynym, jaki osiągnęła ona podczas krajowego czempionatu rozgrywanego na Jeziorze Maltańskim w Poznaniu. Na dwukrotnie dłuższym dystansie zajęła ona bowiem 2. pozycję. Złoto przegrała o 0,4 s, ale nad brązowymi medalistami uzyskała aż ponad 14 sekund przewagi.

Ponadto Piotr Kuleta oraz Śliwiński wywalczyli także brąz w wyścigu dwójek na 1000 m.

Pierwszy z nich, będący aktualnie najbardziej utytułowanym zawodnikiem AZS-u PO (dwukrotny medalista mistrzostw świata, złoty medalista mistrzostw Europy z 2017 roku, olimpijczyk z Londynu) startował również w wyścigach jedynek na 500 i 1000 m. W obu zajął ostatnie, 9. miejsce w finale, co szczególnie w tym drugim przypadku było wynikiem nieco poniżej oczekiwań. Choćby dlatego, że zmagania w czerwcowych mistrzostwach Europy w Belgradzie ukończył w tej konkurencji na 6. lokacie.

- Tym razem Piotrowi wyraźnie coś nie przypasowało - wyjaśnia Dawid Kuleta. - Zaliczył potknięcie, które poskutkowało tym, że podczas sierpniowych mistrzostw świata (23-26 sierpnia w portugalskim Montemor o Velho) nie wystąpi w jedynkach, a jedynie w czwórce na 500m.

Spośród męskich zawodników reprezentujących AZS PO w mistrzostwach kraju, w światowym czempionacie zaprezentuje się również Śliwiński. Towarzyszyć im będzie także kajakarka Karolina Markiewicz, która w Poznaniu sięgnęła po dwa medale.

Oba zdobyła w dwójkach, na dystansach 500 i 1000 m, płynąc w parze z siostrą - Pauliną. Ta ostatnia sięgnęła też po brąz, wraz z Natalią Cedrowską, w sprincie dwójek na 200 m.

Obok licznych sukcesów AZS-u PO, dwa srebrne krążki z poznańskich zawodów przywiózł też Tomasz Moździerski, parakajakarz reprezentujący klub OTK Opole.