Kalendarz biodynamiczny na 2009 rok dziś w nto

Redakcja
- Ja w ogródku sadzę głównie kwiaty, kalendarz przydałby się mojej mamie, która zajmuje się ogrodem - mówi Ewa Thieleczek z Kotorza Małego, którą „złapaliśmy” w czasie sadzenia pierwszych wiosennych kwiatów.
- Ja w ogródku sadzę głównie kwiaty, kalendarz przydałby się mojej mamie, która zajmuje się ogrodem - mówi Ewa Thieleczek z Kotorza Małego, którą „złapaliśmy” w czasie sadzenia pierwszych wiosennych kwiatów.
Fazy księżyca mają wpływ na wzrost roślin i powodzenie prac, które prowadzimy w ogrodzie. Wierzy w to wielu fachowców.

Warto samemu sprawdzić, czy zaufanie wobec księżyca jest uzasadnione i przynajmniej przez rok sadzić i zbierać ogrodowe plony dokładnie w terminach podanych w kalendarzu. Być może marchewka urośnie dorodniejsza, a zebrane jabłka dłużej poleżą w piwniczce. A zatem - do dzieła!

Kalendarz biodynamiczny jest kalendarzem księżycowym, różni się od słonecznego i dlatego co roku opracowywany jest nowy na dany rok kalendarzowy, w ujęciu miesięcznym, ze szczegółowymi zapisami i wskazówkami w danym dniu tygodnia i miesiąca.

Na co wpływa księżyc
Szczegółowe zapisy i wskazówki dotyczą: dnia tygodnia, z uwzględnieniem odpowiednich terminów siania i sadzenia roślin, spulchniania gleby, zbierania plonów oraz prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Znaki zodiaku, w których przebywa księżyc, sprzyjają lepszemu i szybszemu rozwojowi jednej z czterech części rośliny: kwiatu, owocu, korzenia lub liścia.

Zodiak a roślina
Zodiakiem nazywamy pas gwiazdozbiorów, na tle którego przebiegają obserwowane z Ziemi drogi Słońca, Księżyca i planet. Podczas ich obiegu pobudzone są siły oddziałujące na Ziemię. Księżyc wędruje podczas swego 27-dniowego obiegu wokół Ziemi na tle dwunastu regionów zodiaku. Pośredniczy on w przenoszeniu sił kosmicznych na Ziemię poprzez klasyczne żywioły, takie, jak: ziemia, woda, powietrze - światło i ciepło. Sprawiają one, że roślina tworzy płody w czterech różnych organach: korzeniu, liściu, kwiecie i owocu. Rośliny uprawne staramy się więc pielęgnować w taki sposób, aby jak najlepiej wykształciły organ najbardziej pożądany, wykorzystując odpowiedni czas do siewu, prac pielęgnacyjnych i zbioru. Możemy w ten sposób przyspieszyć wzrost i wpłynąć na ich zdrowie.

Kalendarz biodynamiczny na 2009 rok znajdziesz w środę w dodatku Dom w "Nowej Trybunie Opolskiej"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska