Rok Wojciecha Korfantego w Instytucie Myśli Polskiej

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W czwartek 20 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Z tej okazji w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach organizowanych będzie szereg wydarzeń, aby przypomnieć bogaty dorobek polityczny, dyplomatyczny i patriotyczny jednego z ojców niepodległości Polski.
W czwartek 20 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Z tej okazji w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach organizowanych będzie szereg wydarzeń, aby przypomnieć bogaty dorobek polityczny, dyplomatyczny i patriotyczny jednego z ojców niepodległości Polski. Marcin Śliwa
W czwartek 20 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Z tej okazji w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach organizowanych będzie szereg wydarzeń, aby przypomnieć bogaty dorobek polityczny, dyplomatyczny i patriotyczny jednego z ojców niepodległości Polski. W programie obchodów są m.in. publikacje naukowe, ogólnopolska konferencja naukowa, spacery śladami Korfantego, wystawy i konkursy, w tym "Fundusz Korfantowski", czyli otwarty projekt inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych.

Spis treści

Rok Wojciecha Korfantego w Instytucie Myśli Polskiej w Katowicach

Już w czwartek 20 kwietnia będziemy obchodzić 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego. Instytut Myśli Polskiej w Katowicach im. Wojciecha Korfantego przygotował wiele wydarzeń, aby uczcić swojego patrona.

- Program jest bardzo różnorodny. Zaczynamy w najbliższy piątek od ogólnopolskiej konferencji naukowej, poprzez cykl wystaw, w tym wystawy poświęcone naszemu patronowi i pierwszym damom, czyli Aleksandrze i Marii Piłsudskim oraz Elżbiecie Korfanty. Organizowany będzie również cykl wycieczek miejskich śladami Wojciecha Korfantego w okresie wakacyjnym - mówi Dorota Pociask-Frącek, dyrektor Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach.

Dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa "Wojciech Korfanty. Ślązak. Polak. Europejczyk" rozpocznie się w piątek 21 kwietnia w Sali Sejmu Śląskiego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 25 - wejście na zaproszenia. Drugi dzień konferencji będzie otwarty dla wszystkich, a pierwszy z dwóch sobotnich paneli zacznie się o godzinie 9.00 w siedzibie Instytutu Myśli Polskiej w Katowicach przy ul. Teatralnej 4.

Projekt uzyskał wsparcie komisji Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Takie chwile dowodzą słuszności decyzji sprzed kilku lat, kiedy Regionalny Instytut Kultury został zamieniony w Instytut im. Wojciecha Korfantego. Dzięki temu nasz ojciec niepodległości, rodak, Ślązak uzyskuje właściwe znaczenie. Po wielu latach udało się doprowadzić do odsłonięcia pomnika Korfantego w stolicy. Niewątpliwym sukcesem jest również nazwanie portu lotniczego jego imieniem - zauważa Zbigniew Przedpełski, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

Identyfikację wizualną "Roku Korfantego" stworzyła Zuzanna Bednarska, studentka I roku ASP w Warszawie, zwyciężczyni konkursu na plakat dla wydarzenia organizowanego przez IMP. Podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego w siedzibie Instytutu wyeksponowano projekt pomnika Wojciecha Korfantego autorstwa Zygmunta Brachmańskiego. Obiekt różni się nieco od pomnika, który stoi na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach.

W czwartek 20 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Z tej okazji w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
W czwartek 20 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Z tej okazji w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach organizowanych będzie szereg wydarzeń, aby przypomnieć bogaty dorobek polityczny, dyplomatyczny i patriotyczny jednego z ojców niepodległości Polski. Marcin Śliwa

Rajza z Korfantym wychodzi poza Śląsk

Kolejnym elementem obchodów będą "Rajzy z Korfantym", czyli cykl inicjatyw kulturalnych skierowany zarówno do osób zajmujących się edukacją, animatorów i regionalistów, jak również do dzieci, młodzieży, rodzin i turystów. W tym roku ten popularny cykl zorganizowany zostanie także poza Śląskiem - w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Edukatorzy będą mogli skorzystać ze specjalnego materiału dydaktycznego "Ścieżki korfantowskie" wydanego przez IMP. Znajdują się w nim propozycje zajęć dla dzieci w różnym wieku. Scenariusze dla uczniów szkół podstawowych przygotowały Ewa Kokot i Weronika Idzikowska, a autorką lekcji dla uczniów szkół średnich jest Aleksandra Gorzelik.

Nowe publikacje naukowe

W ramach Roku Korfantego IMP zaplanował 4 publikacje.

  • "Wojciech Korfanty - The Times",
  • "Korfanty w Polonii",
  • "Tu byłem. 150 miejsc, wydarzeń i przedmiotów związanych z Wojciechem Korfantym",
  • "Górny Śląsk w działaniach i opiniach Wojciecha Korfantego, jego ideowych przyjaciół i politycznych przeciwników".

Pierwsza jest próbą zebrania i analizy wszystkich tekstów, które Wojciech Korfanty pisał dla "The Times".

- To jedna z najbardziej wpływowych gazet świata, bo mowa tu o londyńskim "The Times", która bardzo często kształtowała dyskurs polityczny w Europie. To pokazuje, że Korfanty nie był tylko politykiem o sławie regionalnej, ograniczonej do Śląska czy Polski, ale był osobą, o której mówiono na międzynarodowym forum i to nie tylko, w czasie trzeciego powstania śląskiego - mówi dr Michał Spurgiasz z Instytutu Myśli Polskiej w Katowicach.

"Korfanty w Polonii" to próba zebrania wszystkich tekstów ukazujących się w jego dziele życia, czyli gazecie "Polonia".

- Pokazuje kanon jego tekstów zebranych w jednym miejscu. Dziś można znaleźć artykuły Korfantego, ale wymaga to mozolnych poszukiwań w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej i przeklikiwania się przez kolejne numery "Polonii". Przyda się to badaczom, którzy będą mogli odnaleźć myśl korfantowską w "Polonii" zebraną w jednym miejscu - tłumaczy dr Michał Spurgiasz.

Trzecia publikacja to propozycja popularnonaukowa w formie albumu z opisami. Ostatnia, to kolekcja tekstów i esejów autorstwa prof. dr hab. Marka Drozdowskiego.

"Fundusz Korfantowski" i "Korfantastic"

Obchody 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego to również okazja do wykazania oddolnej inicjatywy. Do aktywności w promocji i zgłębianiu jego dziedzictwa mają zachęcić konkursy i "Fundusz Korfantowski".

- "Fundusz Korfantowski" będzie wspierać oddolne inicjatywy promujące dziedzictwo Wojciecha Korfantego, powstań śląskich i Górnego Śląska - tłumaczy Dorota Pociask-Frącek.

"Fundusz Korfantowski", w którego puli jest 40 tys. złotych, ma umożliwić przeprowadzenie działań o charakterze kulturalnym, artystycznym i edukacyjnym upamiętniające wydarzenia i postaci historyczne zgodne z wartościami takimi jak wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka, służące wzmocnieniu wspólnoty regionalnej. Do udziału w projekcie zaproszone są lokalne instytucje kultury i organizacje pozarządowe.

Kolejną okazją do twórczej aktywności w nawiązaniu do Wojciecha Korfantego będzie "Korfantastic", czyli konkurs organizowany w kategorii plastycznej i literackiej. W kategorii literackiej można zgłaszać krótkie opowiadania historyczno-fantastyczne o długości ok. 7,5 tys. znaków. W kategorii plastycznej przyjmowane będą prace plastyczne i grafiki. Tu również obowiązuje konwencja fantastyczna. Zgłoszenia można przesyłać do 30 maja 2023 roku. Szczegółowe informacje, w tym regulamin i kartę zgłoszeń, można znaleźć na stronie organizatora.

Międzynarodowe dziedzictwo Wojciecha Korfantego

Ważnym elementem obchodów 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego jest również przypomnienie jego znaczącej pozycji na arenie międzynarodowej.

- Korfanty był komentowany we wszystkich największych europejskich gazetach. Jedną z nich była włoska La Stampa. O Korfantym pisała też prasa francuska i niemiecka - przypomina dr Michał Spurgiasz. - Korfanty pojawia się również w Stanach Zjednoczonych i największych gazetach Nowego Jorku, które kształtowały debatę polityczną w całych Stanach. Z moich osobistych badań udało mi się ustalić, że słowo Korfanty pojawia się nawet w prasie japońskiej i to nie w okresie powstań śląskich, a już w 30. latach. Jest to o tyle interesujące, że nie było wtedy Internetu. Japoński redaktor musiał kiedyś spotkać się z tą informacją i ciągle o niej pamiętać, bo nie mógł sprawdzić tego w Sieci - dodaje.

Jednocześnie, dr Michał Spurgiasz przypomina, że Wojciecha Korfantego cechowały wysokie umiejętności dyplomatyczne. Utrzymywał dobre kontakty z francuskim generałem Le Rondem, korespondował z Davidem Lloyd Georgem, premierem Wielkiej Brytanii i Aristidem Briandem, premierem Francji. Postawa Wojciecha Korfantego do dziś stanowi punkt odniesienia dla polskiej klasy politycznej.

- Zawsze gdzieś kołacze taka myśl, że nasi ojcowie niepodległości przed wojną, gdy chodziło o dobro Polski generalnie, mając jakże różne zapatrywania na Polskę, to potrafili wspólnie działać, czego dowodem jest sukces całej operacji w 1918 roku - mówi Zbigniew Przedpełski. - Jak patrzymy na ojców niepodległości to łza się w oku kręci i rozwija się dla nich podziw, że jednak potrafili powstrzymać wiele swoich osobistych interesów i animozji w imię nadrzędnego interesu, który w 1918 roku i później został zrealizowany - dodaje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rok Wojciecha Korfantego w Instytucie Myśli Polskiej - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska